מגזין +

טוהר ומידות: תכירו את הגולש בן ה-11 שמספק מים נקיים לאלפי אנשים

מאת יואב נקש ינואר 04, 2017

לאחרונה הגיעה בקשה אל מערכת אתר "צלם ים" לכתוב על גולשים מפורסמים שיש להם זיקה לפרויקטים סביבתיים וזאת בכדי שאלו יוכלו להעניק השראה בנוסף להערצת יכולותיהם על הגלים. מיד התחלנו להריץ שמות מפורסמים כגון מצ'אדו וסלייטר שלהם אג'נדה מאוד ירוקה בחיים, אלא שאז נתקלנו בגולש צעיר, רק בן 11 ששבה את ליבנו והעניק לנו ים של השראה. תכירו את ווינטר ווינסנט (Winter Vincent), הילד האוסטרלי שמגייס אלפי דולרים במטרה לספק מים נקיים לאלפי אנשים.

אם יש מישהו שיכול להעביר מסר אל הדור הצעיר יהיה זה ילד שנותן דוגמא ומדבר בגובה העיניים של מטר ארבעים. ווינטר ווינסט היה רק בן 9 כשהחליט לעשות משהו גדול בחייו במטרה לעזור לאנשים. הילד הבלונדי ממאנלי שבמזרח אוסטרליה, ארגן פרויקט בבית ספרו שבו הוא העמיד למכירה פומבית שני גלשנים חדשים והצליח לגייס תמורתם 3000 דולרים. מיד לאחר הצלחתו במיזם הוא הסתובב במקומו והעניק את כל הסכום לעמותת "Waves for water" אשר מטרתה היא אחת: לספק מים טהורים ונקיים לאנשים הזקוקים לכך במקומות שבהם מקורות המים שלהם מזוהמים.

כעת, בגיל 11, ווינסנט יצא בקמפיין חדש שנקרא "Surf to School" כשהמטרה שעומדת לפניו היא בדיוק אותה האחת. "זה התחיל בפרויקט של בית הספר לכבוד יום המים הבינלאומי", הוא מסביר. "בביקורי בבאלי, הבחנתי בכמות אדירה של לכלוך בכל מקום. הנהרות היו מזוהמים - פשוט לא יאמן. אז נכנסתי לאתר 'Waves4Water'  ושם ראיתי את מצ'אדו וקונר קופין גולשים במקומות מדהימים ובו בזמן גם עוזרים לאחרים. מיד חשבתי לעצמי 'גם אני יכול לעשות את זה'."

זה לא לקח זמן רב עד שג'ון רוז (Jon Rose), יזם העמותה, פנה אל ווינטר ואימץ אותו לפרויקטים של גיוס כספים והסברה. הוא התרשם מאוד מיכולותיו של ווינטר (גם על הגלים) והציע לו להתלוות אליו לטיול לאיי המנטאוויס שבו הוא יוכל להעניק ל-5000 איש פילטרים לסינון המים. ווינטר כמובן לא היסס לרגע וקפץ על ההזדמנות.

המיזם החדש של ווינטר Surf to School הוא אפקטיבי, מוצלח ומקורי ביותר. זהו יום תחפושות לתלמידי בית הספר שבו כל אחד יכול להגיע לבוש כגולש כשברשותו ציוד גלישה (חליפות, שורטים, שעוות, זינקה וכו'). בנוסף לכך, על כל ילד להביא גם תרומה קטנה שמיועדת לגיוס כספים לרכישת פילטרים של מים. "בכדי להשתתף בחגיגה כל ילד מביא איתו קצת כסף עודף שמשמש לתרומה לעמותה", מסביר רוז. "כ-26 בתי ספר בקליפורניה, ג'קרטה, קנדה ואוסטרליה כבר לוקחים חלק במיזם הנ"ל ואני מקווה שזה יהיה בכל העולם".

כל התרומות מפרויקט Surf to School, מיועדות לקהילת תושבי איי המנטאווי באינדונזיה אשר סובלים ממקורות מים מזוהמים שגורמים למחלות ולתמותה בגילאים צעירים. על פי סקר של עמותת "Waves for Water", כל ילד אחד מתוך חמישה מתחת לגיל 5 מוצא את מותו בגלל שתייה של מים מזוהמים. מערכת סינון המים עולה -50 דולרים, התקנתה קלה ביותר והיא יכולה לספק מים נקיים ל-100 אנשים ולמשך שנים רבות.

ווינטר בן ה-11 הוא דמות מופת לחיקוי ולהערצה. גם ילד מקסים עם לב רחב וגם גולש מעולה. נקודת המבט שלו היא בוגרת מאוד והאג'נדה שלו סוחפת את בני גילו. "כל מה שאני צריך זה לגייס תרומה של 50 דולרים בכדי לשנות את חייה של משפחה אחת ואת חייו של כפר יחיד", הוא אומר. "כל עוד הגלים נשברים בים, כך אמשיך לגלוש ואגייס תרומות למטרה זו".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים