מגזין +
מגזין +צילום ואומנות ← 7 טיפים לבחירת פסקול לסרטוני אקסטרים והאומן שייתן לכם את המוזיקה בחינם!

7 טיפים לבחירת פסקול לסרטוני אקסטרים והאומן שייתן לכם את המוזיקה בחינם!

מאת דור דן פבואר 17, 2015

הפסקול של החיים הוא זה שמתאים לסרטוני האקסטרים. אם זה סרטוני גלישה, סקי, אופניים או כל ספורט אחר, מוזיקת הרקע תוסיף זכרון מתוק לתיעוד הרגעים היפים שלכם. מוזיקה היא אחד המרכיבים החשובים בעריכת סרטונים, הסאונד שעושה את ההבדל בין סרטון רגיל ומצ'עמם לבין סרטון עוצר נשימה ומרתק. על כן בחירת המוזיקה הנכונה לסרטון לא פחות חשובה מהחומר התיעודי עצמו, והיא משפיעה רבות על חוויית הצפייה. במאמר הבא אתן כמה טיפים בסיסיים לבחירת המוזיקה הנכונה ואמליץ על מלחין פסקולים אדיר שחומריו יכולים להתאים לפרוייקט עריכת סירטונים.

בעידן היו-טיוב וה-Movie Maker, עריכת הווידאו נעשתה נגישה וקלה מבעבר ואילו תהליך בחירת המוזיקה הנכונה לסרטוני הווידיאו הפך למצרך מבוקש וקשה לבחירה. יצירה ועריכה של סרטון עם בחירת המוזיקה הנכונה הוא דבר מאד חשוב בתהליך ההפקה, דבר שמצריך להבין לא רק את הסצנה המצולמת או את הפסקול הנבחר אלא איך השניים משתלבים יחדיו בהרמוניה לכדי משהו מקורי וחדש. הסרטונים של חברת גו-פרו הם מהטובים ביותר שתראו מסוגם - קליפים וסירטונים שבהם משולב החומר התיעודי ומוזיקת הרקע בצורה מושלמת ויוצאת מגדר הרגיל!

איך בוחרים פסקול מתאים?

1. תשאלו את עצמכם איזו תחושה ומקצב אתם רוצים להעביר לצופה?
אל תהיו דרמטים יתר על המידה. המוזיקה אמורה להשלים את הסרטון ולא לתפוס את מקומו של החומר המצולם. חשוב להבין את המשקל, קנה המידה והמקצב המבוקש. חוסר התאמה בין אלו עשוי לבלבל, להטריד או להסיט את המסר אותו אתם מעוניינים להעביר לצופה. בגדול, קיימת אסכולה בסיסית שטוענת שאם רוצים סרטון מרגש עם קצב איטי אז עדיף לבחור במוזיקה רגועה ואם רוצים סרטון עם הרבה אקשן ואדרנלין המוזיקה צריכה להיות יותר רועשת וקצבית. אז זהו, שזה לא תמיד זה נכון. מה שמביא אותי להסבר בסעיף הבא.

סרטון מרגיע, פסקול מרגיע. No End of Possibilities by Dexter Britain

2. סרטונים קיצביים לא מחייבים שילוב מוזיקה אגרסיבית. מה זאת אומרת אתם שואלים?
ישנם פעמים בהם סרטוני ספורט אקסטרים המכילים חומר ווידאו עם "פול אקשן" לא ממש מחייבים פסקולים מהירים ורועשים. הקצב הוויזואלי שמופיע על גבי הסירטון יכול להופיע גם בליווי קצב רגוע או "ביטים" מלודיים. התאמה נכונה בין השניים גורמת לבחירת הפסקול ועריכת הווידאו להיות מעט יותר קשה אך ברגע שמשתמשים בה נכון אפשר לקבל תוצאות מרהיבות ומרגשות.

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

דוגמה נהדרת לשני מקצבי מוסיקה שונים לאותו האקשן בצינורות הגלים. Exploration by Dexter Britain, Oh Aurelia by Acid Baby Jesus

3. המעיטו בשימוש מוזיקת רקע מסרטונים פופולארים.
במרבית המקרים שימוש במוזיקה ממוחזרת מסרטונים ידועים אינם נראים ונשמעים טוב. מיחזור של מוזיקה ו/או העתקתו מסרטון אחר שרמתו גבוהה לא מחייבת כי הסירטון שלכם ייצא טוב באותה המידה. הצופה כבר יזהה את פס הקול ויבין שאין מדובר במקור. על כן שימוש במוזיקה ידועה אינה מומלצת כלל. תהיו מקוריים ויחודיים. תחפשו משהו אחר או שתערכו את הפסקול בתוכנת עריכת סאונד אישית.

למעוניינים בתוכנות עריכה איכותיות, ניתן להוריד את תוכנת העריכה מבית היוצר של גופרו והיא חינמית לחלוטין. בשביל עריכת סאונד בלבד קיימת התוכנה הקלאסית והאיכותית FrutyLoops. ולמשתמשי מק יש את GarageBand ו LogicPro9 שגם הן מקצועיות.

4. זה שאוהבים שיר מסויים לא אומר שהוא בהכרח מתאים.
נניח ואתם מאד אוהבים איזה שיר מסויים ששמעתם ברדיו ואתם לא מפסיקים לזמזמם אותו. בראשכם כבר החלטתם שזהו יהיה השיר שיככב בסירטון הבא שלכם. אז תחשבו שוב. במרבית המקרים בחירת שיר אהוב ששמעתם יכול לגרום לסירטון שלכם להראות חובבני ולא בהכרח להתאים לתוכן הצילומי. קחו בחשבון את האפשרות שאחרי כמה חודשים השיר הזה עלול כבר להיות מאוס. אז אולי עדיף שתשתמשו במוזיקת רקע ולאו דווקא בזמר ידוע.

5. גם שקט זה סוג של פסקול. אל תפחדו מרגעים שאין בהם קול.
סרטון שבחלקיו יש רגעים של שקט יכול לעשות יותר "רעש" ממה שאתם חושבים. קטעי ווידיאו ללא מוזיקה עשויים לגרום לצופה להעריך יותר את המוזיקה כשהיא תכנס ברגע ובזמן הנכון. הצופה יבין שיש יותר משמעות לפסקול שבחרתם וייעריך יותר את הבחירה והעריכה שעשיתם.

לא תמיד חייב מוזיקה. Perfect Moment by Dexter Britain 

6. מוזיקה לפני צילום.
במרבית המקרים מומלץ לבחור תחילה את המוזיקה ורק אח"כ לערוך את החומר הצילומי. סדר זה נובע מסיבה אחת מאד פשוטה: קל יותר להתאים את קטעי הצילום למוזיקה. בצילום יש יותר "בשר" וחומר גלם שאיתו אפשר לשחק (לחתוך, להאריך בזמן, למתוח, לקרב, שימוש באפקטים וכדומה) ואילו בשיר, מוזיקה או פסקול כל מניפולציה של עריכה עלול להשמע מקוטע ולא רציף. להבדיל כמובן, אם יש לכם תזמורת פרטית בבית שתנגן את יצירותיה לפי מקצב הווידאו שלכם או תוכנה מקצועית לעריכת מוזיקה, אזי האופציה הקלה יותר תיהיה לבחור תחילה את המוזיקה.

תיאום נכון בין עריכת ווידאו לפסקול. Light by Dexter Britain

7. לא לשכוח לתת קרדיט לאמן / מלחין.
זכויות יוצרים זה דבר חשוב מאין כמוהו. זוהי הדרך להוקיר על פועלו של האומן ויצירתו ולהמנע גם מתביעות של הפרת זכויותיו. במידה ואת הסירטונים אתם מפרסמים ברבים או מעלים לרשת אז תהיו עוד יותר זהירים. יו-טיוב לדוגמא מקפידים מאוד על שימוש לא חוקי במוזיקה ויכולים למחוק סרטונים שבהם יש הפרה של זכויות יוצרים או שלאחר שלוש אזהרות הם יכולים גם למחוק את הערוץ של המשתמש. Vimeo אינו מקפיד על כך אך גם שם מומלץ לציין זכויות יוצרים למוזיקה שבה השתמשתם - זה נראה גם יותר מכובד!

פסקול מאת Dexter Britain

לאחר שקיבלתם מספר כלים שיעזרו לכם לבחור את הפסקול המתאים, תרשו לי להקל עליכם קצת יותר ולהכיר בפניכם אמן ומלחין שיצירותיו יכולות להתלבש כמו כפפה על ידיהם של סרטוני ספורט האקסטרים שלכם.

דקסטר בריטיין

סביר להניח ששמעתם את המוזיקה שלו בעבר, רק שלא ידעתם שזהו שמו. דקסטר בריטיין (Dexter Britain) הוא אחד האמנים היותר איכותיים וכישורניים בדורינו. דקסטר מלחין בעיקר מוזיקה קלאסית עכשווית ופסקולים אשר רובם נחשבים למוזיקה אלקטרונית. הוא החל לנגן על פסנתר בגיל 4 ואת כל הידע והניסיון רכש מלמידה עצמאית בלבד. בשנת 2012 הוא החליט לשחרר את המוזיקה שלו  לכל מי שחפץ לעשות בה שימוש בתמורה ל-0 שקלים (כן שמעתם נכון). במוזיקה שלו השתמשו חברות ותסריטאים רבים כגון: NASA, קלוגס, נייק, ראלף לורן, גו-פרו ועוד.

דקסטר: "הכיוון שאליו אני חותר עם פרוייקטים עתידיים מתמקד בשיתוף הפעולה בין יוצרי קולנוע ומוסיקה. השילוב ושיתוף הפעולה שיש בין אודיו ואומנות ויזואלית היוצרים יצירות מופלאות ומחזות ושל רגש ותשוקה, תמיד הקסימו אותי. אני רוצה לעבוד ולהתמקד בעתיד בסיפורים מוסיקליים ולהגשים את שאיפת ילדותי להיות מלחין פס קול"

אחד הסרטונים המפורסמים ביותר של חברת גו-פרו. Dexter Britain - Light Of Life Interlude Part One, Light Of Life, Free-Spirited, Light Bridges

המוזיקה של דקסטר יכולה להפוך את הסרטון או את הקליפ שלכם ליצירה איכותית ואמיתית. המוזיקה שלו יכולה לרגש, להבליט קטעים חשובים, לרתק את הצופה, לעניין, ובקיצור לשפר את חוויית הצפייה בכמה רמות. הדרך הטובה ביותר שבה אוכל להסביר את דבריי יהיה ע"י המלצה להאזנה לכמה מיצירות המופת שלו. מומלץ להגביר את הווליום. כאמור, את המוזיקה שלו הוא מציע לגמרי בחינם (!) וניתן להורידה במסודר, באופן חוקי, באיכות שמע מירבית ומקורית מהאתר שלו. התנאי היחיד לשימוש ביצירותיו הוא לציין קרדיט על גבי הסירטון שערכתם :)

את כל החומר שלו תוכלו למצוא בדף ה-SoundCloud שלו ובאתרו הרישמי.

בהצלחה.

אחד השירים היותר מפורסמים ומרגשים שלו.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
דור דן

מעצב ועורך אתר צלם ים. מלווה את האתר מיום היווסדו ובעל חלק פעיל בניהולו. ירושלמי במקור אך עם זאת מחובר מאוד לים ואוהב את כל צדדיו. חובב טיולים, ספורט, קולנוע ואוכל. מאמין בחזון ופועל באופן עקבי להרחבתה וגיבושה של קהילת חובבי הים בישראל דרך פיתוחו וקידומו של אתר צלם ים.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים