גל בגובה היסטרי: ההיסטוריה של המגה-צונאמי!

מאת יואב נקש ינואר 31, 2017

כמה גבוה יכול להיות צונאמי? אנו יודעים שגובהו של גל צונאמי הנע בעומק אינו שונה מגובהו של גיבוע קטן אבל ברגע שהוא קרב אל החוף הוא מתמר לגובה רב ולרוב בצורת גל קצף ענק. גלי הצונאמי שפקדו את אינדונזיה ותאילנד ב-2004 והצונאמי שפקד את יפן ב-2011, התמרו לגובה של כ-30 מטרים. נשמע גבוה? זה אולי זה יפתיע אתכם לגלות שבבמונחים היסטוריים ובהשוואה לגלי המגה-צונאמי מדובר במימדים מיניאטורים.

תופעת הצונאמי כפי שאנו מכירים אותה ממאורעות העשור האחרון מתרחשת בעיקר בעקבות רעשי אדמה ו/או תזוזת לוחות טקטוניים. לעומת זאת, מגה-צונאמי מתרחש בעקבות קריסת הרים אל הים או מפגיעת עצמים מהחלל כגון אסטרואידים. תופעה הרסנית זו התרחשה כבר בעבר במימדים מפלצתיים שלא נקלטים על הדעת, גלי ענק שנשמעים כמו רעיונות תסריטאים לסרטי אסונות הוליוודים.

בשנת 1963 התמוטט צלע של הר על מאגר מים של סכר באיטליה וזה יצר גל ענק בגובה של 250 מטרים מטרים ומחק את הישוב שהיה למרגלותיו על כל יושביו. בשנת 1958 רעידת אדמה חזקה באלסקה הביאה לקריסתו של צלע הר שיצר גל עצום בגובה של 525 מטרים! וזה לא היה רחוק מגובהו של מגה צונאמי פרה-היסטורי בגובה 600 מטרים שהתרחש לפני 1.5 מיליון שנים אשר נגרם כתוצאה מקריסה של שליש מהאי מולוקאי בהוואי אל הים. אבל ככל הנראה הסופר-מגה-צונאמי שפקד את העולם ארע לפני 66 מיליון שנה כשאסטוראיד פגע בים (אותו האחד שכנראה הכחיד את הדינוזאורים) ויצר גל בגובה של 5 קילומטרים!

האפשרות שמגה-צונאמי יתרחש בעידן הנוכחי הוא קלוש אך עדיין אפשרי. אחד מתסריטי האימים מתאר אפשרות שאם אחד מאיי הקנאריים יקרוס לים הוא יצור גל צונאמי שישטוף את כל חלקה המזרחי של ארה"ב.  ובאותה נשימה גם נגיד כי ישנו חשש ואפשרות שגל צונאמי יכול לשטוף גם את חופי ישראל.

ואם בענייני קולנוע עסקינן, אז מומלץ לצפות בסרט האסונות הנורווגי "הגל" (פרומו מופיע לעיל) שמתאר את הסכנה שבקריסה של צלע הר אל מאגר מים כמו פיורד. לאלו שרוצים ממש להרחיק עד לגל בגובה של 5 קילומטרים מוזמנים לצפות בקטע הבא מתוך הסרט "בין כוכבים" (Interstellar).

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים