גלש עד יומו האחרון: מחווה לבארי "מאגו" מקגיגן

מאת יואב נקש נובמבר 20, 2014

 זו אינו עוד מחווה לגולש שהיה אגדה בחייו בזכות היותו אלוף ה"טריפל קראון" או ממציא ביצוע האייריאל, אלא מחווה לגולש אוסטרלי שהיווה השראה בחייו על כך שגלש גם בגילו המופלג. בארי "מאגו" מקגיגן (Barry "Magoo" McGuigan) שהלך לעולמו בגיל 85, היה המתחרה המבוגר ביותר בעולם ובעל האישיות החביבה מכולם!

art3

אגדת הגלישה האוסטרלית וחלוץ הגולשים בחוף בונדh וטמרמה (Tamarama) בסידני, בארי "מאגו"מקגיגן (Barry "Magoo" McGuigan) הלך לעולמו כשהוא בן 85. הוא נולד בסידני בשנת 1929 ובראשית חייו ניסה את כוחו בגלישת גוף. בשנת 1944 בהיותו בן 15 הוא גילה את הגלישה ומאז החל סיפור האהבה שנמשך עד יומו האחרון. במהלך חייו "מאגו"  עבד באטליז של אביו כקצב ולאחר מכן פצח בקריירה שנמשכה 32 שנה כלוחם אש.

art4

הגולש אותו העריץ בצעירותו והיה דמות לחיקוי עבורו היה חלוץ אוסטרלי נוסף בשם ג'ק בלואי מייס (Jack "Bluey" Mayes). "בימים ההם לא היה כמעט אף אחד במים" הסביר בארי בראיון שקיים בעבר. "לא היה מי שידריך אותנו. פשוט הסתכלנו על קומץ הגולשים וניסינו לחקות את מה שהם עושים". זה היה אתגר לא פשוט לשמור על יציבות ושיווי משקל על גלשן צר (נקרא toothpick) באורך 4 מטרים ששוקל קרוב ל-20 ק"ג עם חור ניקוז להוצאת המים שמחוזק בלוח מתכת בזנב".

art7

art2

בשנת 1999 מועדן הגלישה Malibu Boardriders Club החל את מסורת תחרות הגלישה ללונגבורד שנקראת על שמו: מאגו קלאסיק. התחרות שנערכת מידי שנה מהווה מוקד עלייה לרגל של למעלה מ-150 גולשי הלונגבורד הטובים והמובילים באוסטרליה - אירוע שמטרתו גיוס כספים המיועדים לחקר הסרטן. הנושא היה קרוב לליבו של בארי אשר סבל בשנותיו האחרונות מסרטן הדם (Non-Hodgkin Lymphoma), המחלה שגם הביאה למותו.

הרבה לפני גילוי המחלה וגם אחריה, מאגו הקפיד לחיות את חייו באופן בריא. הוא לעולם לא ויתר על גלישה, תזונה נכונה ויוגה שאותה תרגל על חוף ילדותו, בונדי. הגולש האייקוני היה גם האוסטרלי הראשון שגלש במקאהה (Makaha) בהוואיי וfncui החלוץ בדורו שהמשיך לגלשו ולהתחרות עד שנת חייו האחרונה. בתחיל 2013 הופק סרט קצר אודותיו שנקרא "Still Swell at 85".

art6

בארי "מאגו" מקגיגן 1929-2014, הגשים את משאת נפשם של רבים כשגלש עד יומו האחרון. יהיה זכרו ברוך.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים