מגזין +
מגזין +טיולים ← לצלול אל הכי עמוק: איש עסקים מציע מסע לשקע מריאנה ב-750,000 דולרים

לצלול אל הכי עמוק: איש עסקים מציע מסע לשקע מריאנה ב-750,000 דולרים

מאת יואב נקש אפריל 14, 2020

בני האדם יודעים יותר על הירח מאשר על מצולות הים, מסעות מרחיקי טוס התקיימו אל מרחבי החלל ומעטים הפעמים שצללו למעמקים הכחולים. משלחות ימיות שיצאו לגלות עולמות חדשים בעולמנו אנו עדיין לא גירדו אלפית מהשטח העצום של מרחבי הימים אבל הגיעו עד לתהומות העמוקות ביותר על קרקעית האוקיאנוסים. בימים אלו מציע איש עסקים עשיר מסעות אישיים בצוללת מיוחדת לשקע מריאנה ובמחיר של 750 אלף דולרים.

זה מדהים לגלות שבני האדם מיפו 98% מפני הירח אבל הצליחו למפות רק 5% מקרקעית הים. גם עם כל הטכנולוגיה, השימוש בלווינים ומערכות סונאר אי אפשר להחליף את המסעות החלוציים והמיפוי האישי ברזולציה האנושית. עולם הים הוא עצום במידותיו ויש בו מינים שונים של דגים וחיות שעדיין אינם ידועים למדע אבל ישנם מקומות שאותם מכירים ואליהם מצליחים להגיע במחיר יקר ותוך סיכון חיי אדם. אם תמיד שאפנו גבוה, עכשיו גם שואפים להכי עמוק.

שקע מריאנה (Mariana Trench) נחשב למקום העמוק ביותר בים מבין חמישה והוא נמצא באוקיאנוס השקט באזור של איי מריאנה - דרומית ליפן, מזרח מהפיליפינים. שקע זה נוצר כתוצאה מפעילות טקטונית ותנועת לוחות על פני קרום כדור הארץ. השקע נמצא בעומק של 11,000- מתחת לפני הים והווי אומר שאם היו הופכים את האוורסט, היה חסר להר עוד 2 קילומטרים בכדי להגיע לקרקעית. 

הלחץ בעומק זה הוא עצום, מה שהופך את את המסעות למסוכנים ביותר ועל כן גם מספר הפעמים שבהם צללו לשקע היה קטן מאוד במהלך 50 השנים האחרונות. מה שמביא אותנו לויקטור וסקובו שב-2019 ערך צלילת סולו ראושנה מסוגה לשקע מריאנה. איש העסקים בן ה-53 הוא הרפתקן מטבעו שכבר טיפס על הפסגות הגבוהות ביותר בכל 7 היבשות וצלל אל חמשת המקומות העמוקים ביותר באוקיאנוסים. וסקובו אוהב למתוח את גבולות היכולת האנושיים ולגלות מחוזות חדשים ומציע גם לאחרים לעשות את אותו הדבר.

וסקובו מציע מסע אל השקע העמוק ביותר בעולם לאנשים מן השורה שיכולים להרשות לעצמם ובכיסם 750,000 דולרים. "כל אחד יכול לצלול איתי, כל עוד הוא שוקל פחות מ-100 קילוגרמים", אומר וסקובו. "קשת הכניסה היא צרה מאוד ועל כן זה לא מתאים לאדם בעל מבנה גוף רחב. הצוללת שומרת על לחץ אטמוספרי 1 בכל הדרך ועל כן אין צורך בהשוואת לחצים בדרך למטה/למעלה".

הטיול המוצע ייארך שמונה ימים ויכלול שלוש צלילות. פרק הזמן שלוקח להגיע לקרקעית הוא כארבע שעות והמבקרים יכולים לבלות בערך שש שעות בתחתית ולהציץ אל האפלולית. ואם חשבתם שאין דרישה אז תופתועו לגלות ששתי קבוצות כבר שריינו מקומם לחודש מאי. ואם בכל זאת שאלתם את עצמכם מה ניתן לראות במקום העמוק ביותר בים ובעלטה העמוקה אז תתאכזבו לגלות שגם לשם הגיעה פסולת הפלסטיק אך ישנם גם מיני חי ודגה שלא תראו באף מקום אחר בעולם.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים