ארון צ'אנג – הזן שבאומנות צילום הגלישה והים

יולי 25, 2014

תמיד היה לי טעם לדברים "יקרים" (בלי קשר למחיר) מעולם לא חיפשתי מותגים ותמיד חיפשתי את האנדרגראונד, את יוצאי הדופן והמיוחדים. לפני שנים רבות כשטיילתי בארה"ב רכשתי חולצת T לבנה שעליה היה הדפס יפה של תמונה. גל שנשבר בשלמות על רקע נוף פסטורלי של שקיעה ולצידו תפרחת צהובה של צמח אקזוטי מהוואי. במהלך השנים החולצה נעשתה בלויה אך ההדפס של הצילומים נותר כחדש אז גזרתי את החולצה ומסגרתי את ההדפס - כבר אז ידעתי שיש בתמונות האלו משהו מיוחד הצלם היה לא אחר מאשר ארון צ'אנג (Aaron Chang).

ארוו צ'אנג הוא אחד מצלמי הגלישה הידועים ביותר ברחבי העולם, ובעל חברה מצליחה הנושאת את שמו ומגלגלת מיליוני דולרים בשנה. המטרה העיקרית בחייו של צ'אנג היה לגלוש ברחבי העולם, להגיע ליעדים רחוקים ולהגשים חלומות. ארון קם צ'אנג (Aaron Kem Chang) נולד בטוסון אריזונה (ארה"ב) וגדל שם עד גיל 9. את הים הוא הכיר לראשונה בטיול שעשה יחד עם הוריו אל עבר חופי  האוקיאנוס הפאסיפי. הוריו עבדו כמורים, אימו אמריקאית לבנה דגלה בהעשרתו בידע אומנותי ואביו, ממוצא סיני, האיץ בו ללמוד את ספורט הגלישה. הוא החל כשחיין מקצועי בבית ספרו והיה לאחד מהבולטים בחתירת חזה וקיבל יחס מיוחד כשהורשה להיות היחיד שישחה עם מכנסי גלישה ושיער ארוך. בגיל 16 הוא נרשם לקורס צילום במסגרת לימודיו אך היה זה עדיין רחוק מלהיות משהו המתקרב לתשוקה שתלווה אותו בהמשך חייו.

הפעם הראשונה שבה תיעד צ'אנג גלישה היה לאחר שנאלץ לשבת בחוף בגלל ששבר את קרסולו. הוא לקח מצלמת סופר 8 וצילם את חבריו גולשים בחוף המקומי של אימפריאל ביץ'. בראיון שהעניק צ'אנג לכתב עת אמריקאי מפורסם, הוא סיפר על ההתלהבות שאחזה בו ובחבריו כשחזרו הביתה מיום הגלישה, נכנסו לחדר החשוך, השמיעו מוזיקה וגללו את הסרט לקראת פיתוח. בגיל  17 צ'אנג הגיע להוואי וגלש בין עבודות מזדמנות. הוא התחבר עם מארק פו, בובי אוונס וג'וני מאק. אבל האדם שבזכותו הוא חווה את העוצמה של הגלישה והיה לדמות מופת עבורו היה בארי קנאיאופוני (Barry Kanaiaupuni) שגלש בסנסט על גלים שהוא לא האמין שאפשרי לחתור עליהם ולצאת מהם שלמים.

שנתיים לאחר שהייתו בהוואי ובסוף שנות ה-70' הוא הפיק את סרטו הראשון על החוף הצפוני (Out of the Blue) והציג אותו לפני קהל מקומי, לאחר שהבחין כי יש ביקוש לסרט הוא יצא למסע הקרנות בקליפורניה וזכה לתשואות רבות. חוברת הגלישה סרפר (Surfer Magazine) הזמינו אותו לראיון על סרטו ושם הוא פגש לראשונה באדם שהשפיע עליו רבות מבחינה מקצועית.  לארי מור (Larry "Flame" Moore) היה העורך הראשי של המגזין שהציע לו לצלם תמונות סטילס בהוואיי. עבור צ'אנג זו הייתה הזדמנות של פעם בחיים, סצנת הגלישה בהוואי של אותם הזמנים הייתה בשיאה, הוא צילם תמונות של גולשים ומכר אותם בעבור חופן קטן של דולרים. בשלב מאוחר יותר הוא קיבל תפקיד כעורך ראשי בחברת גלויות והדפיס כמה מתמונותיו על גביהן.

אחרי הכל צ'אנג רצה רק לגלוש, אבל כשהתפנתה משרה לצלם של חוברת "סרפינג" (Surfing Magazine) הוא מיד קפץ על המציאה וזכה לטייל ברחבי העולם. עד אמצע שנות ה-80 הוא גלש יותר משצילם אבל כשהחל עידן צילום הגלישה לתפוס מקום מרכזי בתחרות העסקית, חברו העורך לארי פליים האיץ בו להכנס בכל הכוח לתחום ולנצל את המומנטום. צ'אנג לקח את הצילום למחוזות שאחרים לא יכלו לו, בשעה שאף אחד לא העז, כישורי השחייה שלו הביאו אותו למצבים שהוא נכנס אל הים בגלים ענקיים בכדי לצלם.

התמדתו השתלמה לו מעבר לכל הציפיות של זרם צלמי הגלישה באותם זמנים. עבודותיו הופיעו בלמעלה ממאה פרסומים בערוצי מדיה שונים, מרוק אנד רול ועד לאופנה, מסרטי תלת מימד של ספורט אקסטרים ועד לספרים. בשנת 1993 צ'אנג נישא לאריקה פיצ'טר, בוגרת מנהל עסקים באוניברסטית סאן דייגו. יחד הם הנפיקו בשנת 1994 את חברת הביגוד הקרויה על שמו, וייצרו טי שרטים ובגדי ים. כיום מגה החברה שלו כוללת גם גלריה בסולונה קריק (Solona Crick) בה הוא משמר ומציג עבודות דיגיטליות מודרניות של ספורט אתגרי ובעיקרם גלישה. כמו כן הוא עובד בשיתוף עם השייפר האגדי ראסטי (Rusty Surfboards) בהדפסים של תמונותיו על גלשנים.למרות עיסוקיו ועסקיו הרבים, ארון צ'אנג ממשיך לצלם גלישה למספר חוברות גלישה ואתרי אינטרנט. האחרון והמפורסם שביניהם הייתה תמונתו של מייק פארסונס בקורטז באנק, שהביאה לזכייתו בטקס גלי הענק Billabong XXL. את האהבה שלו לגלישה הוא לא מזניח וממשיך לגלוש לפחות פעמיים בשבוע בחוף נעוריו. "צילום כמו גלישה" הוא אומר "זה תהליך שאין לו סוף, זהו מצב שבו אתה כל הזמן לומד ומגלה את עצמך מחדש. האתגר לא מפסיק לעולם".

ארון צ'אנג הוא אחד מאותם צלמים שבעבודתם הביאו צבע ויוקרה לענף הגלישה. שתמונותיהם נטעו בנו את הלהט אל הים לטבע ולגלישה. תמונותיו נקיות וחדות, ייחודיות ומרתקות ומעבר להכל משקפות את האהבה של האדם אל הים. בפעם הבאה שאתם פותחים חוברת גלישה תשימו לב לכיתוב הקטן בצד – שם הצלם.

 לחצו כאן לצפיה באתר של ארון צ'אנג

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים