קוק עם שורוק: הכל על הביטוי KOOK שגלש לשפת הגלישה

מאת יואב נקש אוקטובר 15, 2013

בענף הגלישה יש אוצר מילים אדיר שכולל שלל ביטויים שגורים שלעיתים קשים להגייה אך קלים להבנה. אחת מהמלים האלו שנאמרת רבות ע"י הגולשים היא מילה תמימה לכאורה שכוללת בפירושה מכלול גדול של משמעויות שליליות על אופיים של אחרים. גם אם לעיתים היא יכולה להחשב כמילת גנאי חביבה ולא מזיקה, שימוש רב בה יכול להפוך אותה למשפילה. אז לפניכם הכל על "קוק" (Kook) שמנוקד עם שורוק. ואל תשכחו להצביע בסקר שבתחתית העמוד.

ישנן דוגמאות רבות לשימוש במילה KOOK בשפת הגולשים ולפניכם צורת פניה אחת שיכולה להיות אפשרית: "איזה "קוק" הגולש הזה, בקושי יודע לעמוד על הגלשן וכבר מדבר על האופדליפ חרבות 360 ריברס טייל סלייד שהוא כביכול עשה...". כן, קוקים הם הגולשים החובבנים, המתחילים ואלו שלא כל-כך יודעים את רזי הגלישה של המנוסים. האם אתם קוקים או קוקיות? האם אמרתם או שאמרו עליכם שאתם קוקים? בכתבה הבאה אביא כמה דוגמאות לשימוש במילה ועל הסיבות שמביאות אחרים להשתמש בה.

מקור המילה KOOK ומשמעותה

בפעם הראשונה ששמעתי את המונח "קוק" (וזה לא נאמר עליי כן?!) חשבתי שאני שומע בעצם את המילה "רוק" שזהו קיצור של המילה "רוקי" (Rookie) שמשמעותה בעברית "טירון". לימים הבנתי שמדובר בעצם במילה "קוק" (Kook) שהמשמעות שלה אינה כה רחוקה מהמילה חובבן.

את הפירוש העברי של המילה "קוק" קשה לתרגם אחד-על-אחד שכן זוהי מילת גנאי די כוללנית לגולשים אך פירושה בלשון הדיבור הוא אדם מוזר, תמהוני משוגע או טיפש (האם יש קשר למילה "קוקו"...?). בגלישה, המשמעות של המילה יכולה לנוע בין התנהגות חריגה מהנורמה המקובלת, יהירותו של הגולש, כישוריו הירודים בגלישה, לבושו המוזר וכדומה. הפירוש העברי למילה בהקשר לגלישה נע בין חובבן, מתחיל, שחצן או טירון ועד לשמות גנאי קשים יותר כגון: פלצן, אידיוט, דביל, טיפש וכדומה. אבל כנראה שלא כל דבר ניתן לתרגום מילולי ואולי עדיף שקוק יישאר KooK כי זה נשמע יותר חביב ופחות מזיק ומאיים. האמנם?

קוק, קוקים וקוקיות...:) מי אתם?

קוק הוא כל אדם שמתיימר להיות גולש או שמשוויץ בכישורי הגלישה שלו גם כשאין לו. קוק הוא גולש שאינו יודע את המינוחים הנכונים של ספורט הגלישה או שאינו יודע את הקודים והחוקים הבסיסיים שלה. מילת הגנאי קוק יכולה להיאמר על כל גולש גם אם מדובר באחד שהוא מקצוען ומנוסה. האדם שאומר זאת יכול להיחשב לקוק בעצמו שכן הוא שופט את האחר על דבר שכביכול הוא עושה טוב יותר.

גולש שאינו קוק הוא לרוב אדם ישר שאינו מדבר גבוהה על כישורי הגלישה שלו, גולש אשר מתבטא בכנות ביכולות הגלישה שלו גם אם הן אינן מקצועניות. גולש שאינו קוק הוא אדם שמכבד את חבריו לענף וגולש בהגינות על פי "חוקי הגלישה". אדם שאינו קוק הוא גם אותו גולש מקצוען ומנוסה שנותר עניו וצנוע על אף יכולותיו הגבוהות.

kook kooks surfers קוק גולשים קוקים וקוקיות

מה הופך גולש לקוק?

קוק ליחיד, קוקים לרבים וקוקיות לנשים. אז קוקים... לפניכם מספר דוגמאות שנכתבו בהומור על תפיסות מסוימות שמביאות גולשים לקרוא ולהיקרא קוקס (Kooks).

1. קוק הוא אדם שמתיימר להיות גולש על אף שהוא ממש לא כזה וכל שהוא רוצה זה רק לעשות רושם שכזה. קוק הוא אדם אדם שילך לתחרויות, יצטלם עם גולשים מפורסמים, ילבש בגדי גלישה או יאריך שיער ויצבע אותו בגווני השמש כשבעצם הפעמים היחידות שבהן הוא גולש הן באינטרנט.
דוגמא לתגובה: "איך סלייטר הסכים להצטלם עם קוק כמוך?"

2. קוק הוא גולש שמנסה להבריז גלים, יושב מתחת לפיק שבירת הגלים ומפריע לגולשים.
דוגמא לתגובה: "יש מלא קוקים על הגל, צריך לזגזג בין כולם".

3. קוק הוא גולש שמתלהב מחצי מטר של גל.
דוגמא לתגובה: "איזה קוק, הוא רץ לים של חצי מטר באטרף כאילו נשברים סטים של הוואי"

4. קוק הוא גולש שיש לו מתקן לנשיאת גלשנים על רכב גדול מספיק שיכול להיכנס בקלות בפנים; ולחילופין: גולש שתוחב את הגלשן שלו דרך חלון רכבו.
דוגמא לתגובה: "ממש קוק, יש לו גלשן 5.0 והוא שם אותו על הגג כאילו זה סאפ".

5. קוק הוא גולש שיוצא מהבית כשהוא כבר לבוש בחליפה... סגורה עד הצוואר.
דוגמא לתגובה: "תראה את הקוק, הולך לים כשהוא לבוש בחליפה רכוסה מכף רגל עד ראש, בטח כבר גם השתין בתוכה בשביל להתחמם".

6. קוק הוא גולש שמגיע לבוש ומוכן להיכנס לים עם גלשן מבריק וחדש ולבסוף מבלה שעה ארוכה בבדיקה של הגלים... גם כשאלו מושלמים.
דוגמא לתגובה: "יאללה, כנס כבר יא קוק".

7. קוק הוא גולש שמשוויץ בביצועים שהוא כביכול עשה: "ראית את האייריאל האחרון? פחדתי לשבור את הגלשן בנחיתה".
דוגמא לתגובה: "איזה אייר ואיזה נעליים? ירדת את הדרופ ובנפילה שלך כמעט הורדת לי ת'ראש, יא קוק".

8. קוק הוא גולש שעומד בחוץ ומבאס את כל מי שנכנס למים לגלוש: "אחי, חרא ים, בבוקר היה מושלם".
דוגמא לתגובה: "תראה את הקוק, משוויץ שהתעורר מוקדם – לך לישון קוקילידה".

9. קוק הוא גולש עם גלשן חדש ונוצץ, לבוש בחליפה כשטמפ' המים 25 מעלות וגולש על הקצף.
דוגמא לתגובה: " WTF?איזה קוק(סינל)...!"

10. קוק הוא גולש שיושב על הפיק ומפחד לתפוס את הגלים.
דוגמא לתגובה: "איזה קוק, לא ידעתי שהשתחררו מצופים".

11. קוק הוא גולש שקושר את הליש לרגלו הקדמית, שמחזיק את הגלשן עם החרבות קדימה ושמדביק פצפצים (גריפ) על כל הגלשן במקום שעווה.
דוגמא לתגובה: "כנס הקוקים נמצא בקוק-לנד, תאשר הזמנה ותלך לשיעור רענון בגלישה".

12. קוק יכול להיאמר על גולש מעולה שעלה לתרגיל חזק אבל נפל בסיומו.
דוגמא לתגובה: "ראית?! אייר ריברס ונפל על התחת... איזה קוק."

13. קוק הוא גולש שמבלה את רוב זמנו בתחזיות כאילו והוא בדודא לגלוש ובסוף כשמגיע הגל הוא לא מגיע אל הים.
דוגמא לתגובה: "ים מושלם, רק קוקים לא באים לגלוש ביום כזה... ואולי טוב שכך".

14. קוק הוא גולש שתמיד לבוש במותגי גלישה והגלשן שלו מפוצץ במדבקות של חברות כאילו והם הספונסרים שלו.
דוגמא לתגובה: "כמה שילמת לקוויק סילבר בשביל שירשו לך ללבוש את החולצה -שורט- גרביים -כובע- נעליים- תחתונים שלהם יא קוק"?

15. קוק הוא כל אחד שקורא לאחר קוק.
דוגמא לתגובה: "לי אתה קורא קוקו?! אתה קוק!" - "אני קוק? אתה קוק" - "לא! אתה ...."

בקיצור, הבנתם :)

קוק אחרון ודי

יש עוד אין-ספור דוגמאות לשימוש במונח "קוק" ולא תמיד הכוונה היא רק למי שאינו יודע לגלוש. אחרי הכל, קוק זהו שם גנאי שמוביל לדעה קדומה ושגויה. באופן אישי אני ממעט להגיד אותה אם בכלל אלא אם היא נאמרת בחיבה ובצחוק ולא בכוונה לפגוע או להשפיל. אפשר להגיד את זה בפניהם של חברים טובים, אך כשזה נאמר מאחורי גבם זה שווה באותה מידה למילת גנאי משפילה.

אלו שמשתמשים בז'רגון היומי שלהם במילה קוק הם לרוב אנשים שחשים מאותגרים מבחינה חברתית ומרגישים צורך להביע את עליונותם בדרך כלשהי על פני האחרים. תפיסה זו היא שגויה שכן אותם גולשים הם הקוקים הכי גדולים! שימרו על שפה יפה, כבוד הדדי ומידי פעם אפשר לזרוק בחיבה את המילה קוק... רק אם אתם ממש צריכים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים