גלים מסוג אחר: מהם גלי סייש (Seiche)?

מאת יואב נקש מאי 10, 2020

גלי הים נשברים במגוון צורות אך מתהווים בשלוש דרכים עיקריות: רוח, לחץ אטמוספרי ותנודות ססמיות. דוגמאות לכך אנו מכירים מגלי הגלישה הנפוצים בים, מתופעת גלי הגאות בנהרות ואפקט גלי הצונאמי בהתאמה. בכל אותן הצורות זרימת הגלים נעה מכיוון אחד ונשברת בסופה של הדרך על חוף או גדה בצידו השני כאשר כל האנרגיה של הגל מתפזרת ועושה מקום לגל נוסף אחריו. אלא שישנו סוג של גל שפועל על פי כוח פיזיקלי אחר ובו הגל נע קדימה ואחורה כמו מטוטלת - גל זה נקרא סיש (Seich).

אם ראיתם בעבר מים שנעים קדימה ואחורה בבריכת שחייה, באמבטיה או בכוס מים, סביר להניח שהייתם עדים לתופעת גלי הסייש בקנה מידה קטן. בהיקף הרבה יותר גדול, אותה תופעה מתרחשת בגופי מים גדולים כמו מפרצים ואגמים ועשויה להופיע בכל מאגר מים חצי-סגור או תחום.

דוגמא לגלי סייש כתוצאה מרעדית אדמה. בפועל, גלי סייש נקראים כך כאשר הסיבה להיווצרותם היא רוח.

גלי סיש נגרמים בדרך כלל כאשר רוחות חזקות ושינויים מהירים בלחץ האטמוספרי דוחפים מים מקצה אחד של מאגר מים לקצה השני. כאשר הרוח נעצרת, המים חוזרים לצד השני של האזור הסגור ולאחר מכן המים ממשיכים "להתנדנד" קדימה ואחורה במשך שעות ואף ימים. באופן דומה, רעידות אדמה, צונאמי או חזיתות של סערות עלולות גם הן לגרום לגלי סיש לאורך מדפי האוקיינוס ונמלים. 

רוח חזקה נושבת על פני אגן מים גדול ודוחפת את המים לכיוון אחד. כשהרוח מסתיימת המים חוזרים לאחור וכך נוצרת תנועת מטוטלת שנקראת סייש.

בחלק מהאגמים ששטחם גדול ובמאגרי מים גדולים אחרים, משך הזמן בין ה"גבוה "וה"נמוך" של גלי הסייש יכולה להיות בין ארבע לשבע שעות. משך זמן הדומה לזה שבין גאות גבוהה ונמוכה באוקיינוסים, ועל כן לעיתים קרובות אפשר לטעות שמדובר בתופעת גאות ושפל רגילה.

כאמור, סייש הם גלים סטטיים שנוצרים בעיקר מהרוח ומתאפיינים במשך זמן ארוך יותר של תנודות בגובה המים (בדרך כלל למעלה משלוש שעות) ומוגבלים בדרך כלל לאגנים שסגורים חלקית או באופן מלא ונעים הלוך וחזור. גלים סטטיים לגלישה אינם נכללים בהגדרות תופעת הסיש מכיוון שמדובר בזרם מים שכיוונו יחיד ותנועתו אחידה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים