עושים גלים: גלישת קרחונים באלסקה

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

הגולשים נמצאים במרדף מתמיד אחרי הגלים, המרדף האינסופי הוא גם אחרי הסיפוק הריגשי. האדרנלין, לכבוש את הפסגה להיות האחד ואולי גם הראשון לגלוש במקום שאף אחד לא גלש בעבר. לגלוש במים קפואים זו משימה קשה בפני עצמה אבל לגלוש על גלים שנוצרים ממפולת קרחונים זה כבר אתגר לכל דבר

גלישה במים הקפואים של אלסקה (בין 2-4 מעלות) זה לא דבר חדש, באלסקה של ארה"ב ישנם ערי חוף הפונים לאוקיאנוס הפאסיפי ולעיתים מגיעה משלחת "חסינת קור" של גולשים, לגלוש בתנאים הקפואים. עבור הצוות מהוואי "מאמאלה" ו"מקנאמרה", היתה הנסיעה לאלסקה מבחינת חידוש הרפתקני שלא נעשה בעבר. תארו לעצמכם גורד שחקים מקרח שממנו נופלת פיסת קרח ענקית בגודלו של בנין... הגוש הענק שנופל בחבטה אל תוך המים הקפואים מייצר גל הדף שמאפשר, לנועזים ולאמיצים, לגלוש עליו.

arctic1

כשכל סדק בקרח, מקרב את המשימה לשלמותה הדברים נראים מעוררי הערצה בנוגע לגובה ולכוח הרב שמופעל בעת המפולת. בסירטון "יו-טיוב" שמסתובב ברשת (ראה לינק בתחתית העמוד) מופיעים מספר גולשים כשהם מפוצצים דינמיט במים וגולשים על גל ההדף, האמצעי הפיזיקאלי דומה, אך עוצמתו רבה הרבה יותר כשזה נוגע למפולת הקרחונים. במקרה הטבעי הזה של נפילת הקרח אל תוך המים מיוצר כוח הדף כמו  של פצצה במשקל 1000 טון TNT !!! "האימפקט" שולח גרורות גלים שמגיעים ל-4 מטרים, במהירות 35 קשרים.

arctic2

זו אינה הפעם הראשונה עבור הזוג מהוואי בו הם גולשים על גלי ענק, אך זו הפעם הראשונה בו הם מודים שהם קצת מפחדים... הים קרוב לנקודת הקיפאון (2-3 מעלות), מים כהים שבהם לא נראים הירכיים של הגולשים בעת הישיבה, מים רדודים בגובה ברכיים, והדבר המאיים ביותר הם קרחונים צפים שנמצאים בנתיב הגלישה וכמו כן בנתיב של צוות  הג'ט סקי.

קסדה, כפפות, בוטיס, חליפה שחורה מלאה של 6 מ"מ חולצת ציפה וצינורית לבקבוק חמצן מיוחד, אחרי שהכל התלבש על מאמאלה (במיוחד הכובע שכמעט ולא נכנס על ראשו בגלל השיער "אפרו" הגדול שלו) הוא היה מוכן לגלוש על הגל של חייו. המים הקרים הם כבדים יותר ממים חמים וערוץ הנחל שפוגש את הספוט מוריד את רמת המליחות במים וכך גם מקשה על הציפה. כשמקנאמרה על הג'ט סקי ומאמאלה על הגלשן הם סורקים את המים הלוך ושוב ומחכים למשהו שייפול... לפעמים מפולת קרחונים מתרחשת מספר פעמים ביום ולעיתים כלל לא.

ביום זה של קיץ 2007 מזלם של הצוות שפר עליהם, לאחר רונדלים ומרדפים של שעה ארוכה הקרח נשבר לבסוף ויצר להם גל. תפיסתו של הגל נעשית באמצעות "טואינג" שבו הג'ט-סקי גורר את הגולש באמצעות חבל ארוך, המיומנות הדרושה לכך היא רבה אבל האימונים המפרכים שעברו השניים לבסוף השתלמו לגל בודד יחיד ומיוחד.

בתנאים קיצוניים ועל גל בגובה 2 מטרים שחציו קפוא, גלש מאמאלה לאורך זמן של כ-30 שניות רצופות! בכך הפך מאמאלה להיות הראשון בעולם שגלש על קרחון. המטרה הושלמה. הגל היחיד והאחרון להשלמת המבצע הנועז. כשיצאו מהמים אמרו השניים שהם אינם מרגישים קור... האדרנלין עושה את שלו...

גלישת קרחונים הוא עסק למקצוענים, לנצל את הכוח של הטבע למטרה חיובית, אבל מפלות הקרחונים גם גורמות לנו לחשוב על הפן הסביבתי. ההתחממות הגלובאלית עקב זיהום האויר ויצירת אפקט החממה, מאיימים על הקטבים, על הנמסות הקרחונים ושקיעתם בים, הקרחונים מהווים את המקור העיקרי של מים מתוקים בעולם.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים