האם אנו מוכנים לגל הצונמי הבא באגן הים התיכון?

מאת יואב נקש ספטמבר 11, 2015

למעלה ממאה שנים חלפו מאז שטף גל הצונמי האחרון את חופי יבשת אירופה. רעידת אדמה שארעה ב-1908 ליד חופי סיציליה הביאה להתהוותו של גל צונאמי בגובה של כ-13 מטרים שנשבר אל פנים הרצועה היבשתית וזרע הרס וחורבן שהביא למתום של 2000 איש. לעיתים עלולים גלי צונמי אלו להיות אפילו עוד יותר הרסניים כמו למשל בעקבות התפרצות הר הגעש בסנטוריני לפי 3500 שנה שמחק ציביליזציה שלמה - המינואנס (אנגלית) - מקרה שהפך לבסיס אגדת העיר התת-ימית, אטלנטיס.

כיום חיים מיליוני אנשים לאורך רצועת החוף של הים התיכון והאיום של רעידות האדמה והתפרצויות הרי הגעש נותרו בעינן. מחקר שנעשה לאחרונה על ידי Ocean Science טוען שאפילו רעידת אדמה בעוצמה בינונית במזרח התיכון עלולה לגרום לגל צונאמי שיסכן כ-130 מיליון בני אדם המתגוררים לאורכו של קו החוף.

גלי הצונאמי ההרסניים שפקדו את אינדונזיה (2004) ויפן (2011) היו קריאת השכמה לעולם כולו. במאה הנוכחית נרשמו כ-177 גלי צונמי וכ-4 מהם בלבד באגן הים התיכון. למרות שארבעת המקרים היו יחסית זניחים ולא גבו חיי אדם, ההיסטוריה הססמולוגית טוענת שלא ניתן להמנע מגלים הרסניים בעתיד. אז האם אנו מוכנים לגל הצונמי "הגדול" הבא?

גאות ושפל בים התיכון

אגן הים התיכון מועד לפעילות טקטונית וולקנית כתוצאה מהתנגשות של לוח אפריקה בחלקו המערבי של לוח אירואסיה. התנגשות זאת שנמשכת כבר 65 מיליון שנה גרמה להיווצרות של הרי האלפים (שעדיין נמצא בתהליך גביהה) וצמצום מרחב ים טטיס שבעבר חצץ בין שתי היבשות. כיום, הים התיכון הינו השארית של ים טטיס וככל שהלוח האפריקאי ממשיך בנדידתו צפונה מרחב הים ממשיך להצטמצם בכ-2.5 סנטימטרים בשנה.

אך אין צורך להלחץ, עדיין. המבנה של הלוחות הטקטוניים בים התיכון שונים מאד מאלו שביפן ובאינדונזיה. באוקיינוס ההודי ובשקט, האסון הטקטוני נגרם בעיקר בגלל Subduction - שם לתופעה שבה לוח טקטוני אחד נכנס מתחת ללוח טקטוני אחר. רעידות אדמה שכיחות יותר באיזורי התפר שבין הלוחות הטקטוניים אשר גורמים ל"סבדקשן" ובסופו של דבר לגלי הצונמי הענקיים.

על אף שישנם איזורי סבדקשן כאלו גם בים התיכון, הם יחסית זניחים בגודלם ואין ביכולתם ליצור אנרגיית גלים גדולה. מדענים טוענים שהצונאמי בסיציליה בשנת 1908 לא נגרם ישירות בגלל תזוזת הלוחות (Displacement), אלא כתוצאה ממפולת קרקע תת-ימית שנבעה כתוצאה מתזוזות רעידת האדמה.

מיליונים בסכנה

לעיתים זה אינו עוצמתו של הצונאמי שקובע את מספר ההרוגים אלה מוקד הפגיעה. בשנת 1958 גל צונמי בגובה 30 מטרים בעל עוצמת אנרגיה המספיקה לחדור ל-500 מטרים בעומק היבשה, פגע באחד מחופי אלסקה אך גבה רק חמישה קורבנות אדם. לעומת זאת בשנת 2004 באינדונזיה, גל בגובה 24 מטרים פגע באיזורים מאוכלסים וגרם למספר הרוגים עצום ולנק משמעותי למבנים ולסביבה.

כשלוקחים עובדה זו בחשבון יוצא שגלי הצונאמי מהווים איום משמעותי ל-130 מיליון בני אדם המתגוררים לאורך רצועת חוף ים התיכון: ברצלונה ואלג'יר (1.6), נפולי וטריפולי (כמיליון בשניהם), אלכסנדריה במצריים (4 מיליון), תל אביב (400,000) ועוד ערים וישובים רבים שנמצאים בטווח פגיעת הצונאמי.

עצם העובדה שהים התיכון יחסית קטן בשטחו, הסיכון הופך משמעותי עוד יותר. זאת מכיוון שכל גל צונמי עשוי למצוא את דרכו לכל איזורי אגן הים התיכון וזמני ההתראה והאזהרה אשר חיוניים להפחתת מספר ההרוגים יהיו קצרים. כמו כן צפויה גם פגיעה כלכלית נרחבת מאחר והמון מרכזים תעשייתיים ומן הסתם נמלים, ממוקמים באיזורי החוף.

מה ניתן לעשות בנידון?

אי אפשר לעשות יותר מידי נגד איום הטבע האימתני. לא ניתן למנוע התפרצויות הרי געש ולא תזוזת לוחות טקטוניים, ומה גם שהחיזוי שלהם אינו תמיד מדויק. לעומת זאת, עדיין ישנן פעולות שמטרתן לא למנוע, אלא למזער את הנזקים.

לאחר הצונמי שהכה באינדונזיה ב2004, נוסדה קבוצה בין-ממשלתית (---), האחראית על ניטור מוקד רעשים תת-ימיים, גובה מפלס פני הים ועוד נתונים רלוונטיים  ארגון זה אמון על שליחת התראות אזהרה בעת הצורך. התראות אלו הצילו חיי אדם רבים מאוד בצונאמי שפקד את יפן ב-2011. שיטות אזהרה מוקדמות לגלי צונמי נמצאות כיום בפיתוח אך טכנולוגיה עולמית שכזאת אשר עובדת במלוא תפוקתה דורשת עדיין זמן רב עד לפיתוחה הסופי.

לצערנו, זה מרגיש שרק כאשר גל צונאמי גדול והרסני מספיק יתרחש בים התיכון יתחילו לקחת את האיום ברצינות. בינתיים וכל עוד שהים שטוח בלי הרבה גלים, הנושא אינו נמצא בראש סדר האיומים והחשיבות. כל שנותר לנו הוא נותר לקוות שבמידה וצונאמי שכזה יחליט להפתיע הוא לא יהיה קטלני.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים