פרויקט הריף – שלבים ראשונים 2009-2010

יולי 25, 2014

בכל פעם שיש גלים ותנאי גלישה מינימאליים עולה השאלה איפה גולשים? הגולשים באשקלון נודדים כמו חולות הים  מחפשים את הספוט המושלם ברצועת החוף המקומית, המצב החמיר בעשור האחרון עם השינויים שחלו בקו החוף עם בניית המרינה והקמת השוברים.

הגולשים מתפרשים מדרום ועד לצפון מחפשים את המקום האידיאלי לגלישה וכשאינם מוצאים מקום שכזה עולה וחוזרת השאלה: "מה קורה עם פרוייקט הריף המלאכותי? איפה זה עומד? יש התקדמות? זה באמת יהיה?"

זו שאלת מיליון הדולר.. או שלושה. כמי שדואג לקידומו של הפרויקט עדיין אין ברשותי תשובה חד משמעית שיכולה לאשש את פיתוחו של הפרויקט. לא כל שכן אני יכול להעיד שכמו שהדברים מתהווים נראה שיש תקווה לחזון אחרית הגלים. ובמילים אחרות: כל זמן שאינכם רואים הקמת שוברים כנראה שבעירייה עדיין לוקחים בחשבון חלופות אחרות לפיתרון הבעיה החופית.art3

גלים ראשונים

נושא הקמת הריף כחלופה לשוברים עלתה בשנה האחרונה במסגרת רעיונות לקידום ופיתוח העיר ומיקודו התיירותי של החוף המקומי. עד לפני שנים בודדות לא דיברו על אפשרות שכזו, כולם הכירו בבעיה אך אף אחד לא ניסה לקדם פתרון אמיתי. מאז אזכורה לראשונה חלו התפתחויות חיוביות רבות שמובאות לפניכם בנקודות ציון הבאות:

  • מדברים על זה! - רעיון פרויקט הריף המלאכותי פורסם בלקט מאמרים בעיתונות הכתובה, בראיון ברדיו ובכתבת תחקיר בטלוויזיה. האחרון שביניהם היה ב-01.01.2010
  • הנושא הועלה בישיבות עירוניות והובא במפורש לידיעתו של ראש העיר מר בני ווקנין שמצידו הביע נכונות לבדוק את האפשרות. כמו פנו אלי באופן אישי גורמים עירוניים בכירים וחברי מועצה שגילו התעניינות רבה לפרטיו של הפרוייקט והביעו את תמיכתם בקידומו של מיזם ייחודי זה.
  • הרוח הגבית למיזם זה וגיבויו העיקרי, מגיע ממנהל האגף לתכנון אסטרטגי בעיריית אשקלון מר אלן מרכוס. נציג עירוני בכיר ועתיר השפעה שניחן בידע רב ובנועם הליכותיו. מר אלן מרכוס עוזר לקדם את הפרויקט ובו בזמן הוא חוקר את הנושא לעומק ומשלב כוחות עם הרעיונות המקוריים שהועלו לשיפור מבנה הריף, תצורתו מיקומו ומבנהו. מר אלן מרכוס תומך נלהב ברעיון ושותף למידע באופן עקבי.

בפגישה שנערכה בלשכתו של אלן מרכוס בסוף חודש דצמ' 09 שוחחנו על האפשרויות שעומדות לפנינו בכדי לקדם את הנושא. להלן נקודות עיקריות של פרטי הפגישה:

  • תקצוב הפרוייקט ותמיכתו יהיה חייב בגיבוי ממשלתי.
  • איסוף חומרים ונתונים ימיים ויבשתיים הכוללים תיעוד של מספר שנים
  • שת"פ עם מומחים ממכון חקר ימים ואגמים
  • עזרה של חברת בניה המתמחה בהקמת ריפים מלאכותיים (ASR ניו זילנד)
  • הגברת המודעות הציבורית לצורך בפתרון המיידי לבעיית המצוקים

בירוקרטיה ירוקה

אז דיבורים לחוד ומעשים לחוד, הדברים מתנהלים באיטיות הבירוקרטית המוכרת לנו, הרעיון נע במסדרונות חדרים מפה לאוזן ומשמש קטליזאטור יעיל להגברת המודעות art2לקיומה של חלופה ייחודית. זוהי דרכה של כל מערכת, היא צריכה לעבד את המידע ואח"כ לפעול. בנושא הנ"ל העבודה היא רבה ומסועפת ודורשת את הזמן הנחוץ לה לעיבוד נתונים כה רבים שחולשים על תחומי עניין רבים: כלכליים, חוקתיים, סביבתיים, בירוקרטים, בטיחותיים וכו'.

בעיית המצוקים והצרת החוף ידועה לכל ונידונה בוועדה ממשלתית אך הפתרון שעבורנו נראה כה פשוט וטבעי נתקל בהגבלים שמגיעים דווקא מנציגים ירוקים. אותם נציגים מנסים להמנע מבניה בתוך הים מחשש להפרת איזון אקולוגי ואולי אף החמרה במתווה החוף. אנו, תושבי אשקלון התוודענו ל"פתרון רך" שאותו אישרו נציגים ירוקים, פתרון שהפך למחדל בטיחותי ונזק אקולוגי לדורות – הקמת השרוולים למרגלות מצוק קבר השייח הוכחו כפתרון יקר שלאחר שנתיים נקרע והתפזר חזרה אל הים – רצועת החוף נעלמה.

 הבניה מתחילה מחוץ למים

אנו האזרחים, תושבי העיר, למודי ניסיון במאבקים צודקים מול מערכת בירוקרטית מסועפת שלא תמיד הפנתה לנו כתף חמה בחזרה... למרות זאת כדאי לזכור שאם לא ננסה לעולם לא נדע, את הבניה אנו מתחילים מחוץ למים המלוחים.יישומו הוא במילים – בשיחות ובדיבורים. אל תפסיקו להאמין בחזון אחרית הגלים.

ריף מלאכותי הוא ריף מלכותי...

הצטרפו לקבוצה של פרוייקט הריף בפייסבוק.

תודה רבה לשותפים לקידומו של המיזם: אסף ריפקין, חיים באומוול ואסף שמואלי

יואב נקש / ינואר 2010

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים