ריף מלאכותי הברירה הטבעית. חשיפה ראשונה

מאת יואב נקש דצמבר 17, 2008

ריף מלאכותי... כבר נשמע אקזוטי. מים צלולים בצבע טורקיז, שוניות חיות מעטרות את קרקעית הים, ביתם של אלפי מיני דגים, ועבור הגולשים... "ריף" היא מילה נרדפת לגלים מושלמים.  ריף מלאכותי הוא רעיון שאפתני לשיפור תוואי החוף המקומי והפיכתו ליעד תיירותי מיוחד במינו. בלקט הכתבות שיתפרסמו באתר אנסה להסביר את מקור החזון במטרה להפכו למציאות – כאן באשקלון.

art1

בחזרה לריאליטי המקומי

המציאות באשקלון, השוכנת לחופי הים התיכון, היא קצת שונה מהתיאורים הטרופיים שנכתבו לעיל. רצועת החוף של אשקלון בסכנה כבר שנים רבות ותוואי החוף השתנה ללא הכר. זה החל עם הקמת השוברים בחוף דלילה בתחילת שנות ה-80 ותפס תאוצה לאורך השנים עם פיתוח מאסיבי של הטיילת בחוף בר-כוכבא והקמת המרינה בשנות ה- 90 יחד עם 3 שוברים נוספים.

art2

 מימין: חוף "גוטה" הרוס. משמאל: חוף "קבר השייח" הצר, המצוק והסוללות למרגלותיו.

בניית השוברים והמרינה הסיטו את זרימת הים. גלי הים נוגסים בקצב מואץ בחופים ובאבן הכורכר מידי שנה, מידי יום. התוצאה: קריסת המצוק והצרת תוואי החוף. החופים צרים עד מאוד, לעיתים ללא אפשרות למעבר והליכה, מסולעים ומלוכלכים. החופים הצפוניים כמעט ואינם קיימים. ההליכה תחת מצוק הכורכר הקורס מסוכן עד מאוד בעקבות המפגעים המרובים וסוללות העפר שמוצבות בו. כל זאת ועוד, מונעים נגישות לרוחצים, מסכן מבנים ותשתיות קיימות וכמובן דוחה מבקרים ותייירים.

מאז בניית השובר הראשון, עירית אשקלון פעלה תמיד לפי אותו פתרון/עיקרון שהפך במשך הזמן לברירת מחדל. ניחשתם נכון? התוכנית הבאה למניעת קריסת המצוק היא בנית שלושה עד חמישה שוברים נוספים במרחק רב יותר מהחוף, מקבר השייח ועד צפון העיר.

בעיריית אשקלון מאמינים כי בנית השוברים הוא הפתרון האולטימטיבי – נבחר הציבור לראשות העיר מר בני ווקנין אמר: "מטרתם של השוברים הוא למנוע את קריסת המצוקים. התכנון היה להקצות מידי שנה כסף לבנית שובר אחד. וכך בחמש שנים לסיים את העבודה..." (ואני מוסיף: בכל פעם שנאמרת המילה שובר, זה שובר לי את הלב.)

אנו, תושבי העיר רוצים פתרונים אבל לא בכל מחיר. בניית השוברים מתעכבת כבר זמן רב ואנו רוצים להיות שותפים למהלכים אלו בטרם יניחו את האבנים על קרקעית הים. ניסיון העבר לימד אותנו שהשוברים הם ברירת מחדל שיעילותם מוטלת בספק ועל אחת כמה וכמה שאינם מוספים חן לקו החוף/האופק המקומי.

יש לי רעיון... – "שוברים את השגרון"

לפני כחצי שנה נפלה בחלקי ובידי תושבים רבים, ההזדמנות להציג רעיונות לקידומה ופיתוחה של העיר. המיזם העירוני היה במסגרת מיתוג העיר אשקלון כעיר "תיירות ספורט בינלאומית" והתקיימה בשיתוף פעולה מלא עם העיריה ונציגיה הבכירים.

art5

הרעיונות היצירתיים שהועלו בפגישותינו היו מעוררות השראה וחלקן הגדול קיבלו גיבוי והזדהות מלאה מצד הנוכחים. הדבר שהנחה את רוב הרעיונות היה פיתוחו של המקור התיירותי העיקרי שיש באשקלון – הים.

במהלך הפגישות התבקשנו (התושבים) לבוא עם רעיונות גדולים שיביאו לכאן תיירים רבים, לקדם את ענפי הספורט והתשתיות... לעשות משהו שיהווה אטרקציה בכל ישראל וברחבי העולם. משהו שימקם את אשקלון כיעד תיירותי מועדף.

רובנו כבר מאס בפתרונות קוסמטיים וזמניים כפי שהיה נהוג עד כה, זו היתה שעת כושר מצויינת לחשוב צעד אחד קדימה בכדי שנוכל להשאיר משהו לדור העתיד.

עבורי זו היתה הזדמנות פז בכדי להציג לראשונה קבל עם ועדה את הרעיון שיכול למנף את העיר, לבנות את הים מחדש, את הגל המושלם, לחדש את החוף בכדי שנוכל ליישם תוכניות ותשתיות עתידיות נוספות. הרעיון שהגיתי הוא פתרון וחלופה אחרת לתשתית השוברים המורכבת והמגושמת. תמורותיו הן אינסופיות – להלן: הריף מלאכותי!

חלומות על שוניות

רעיון הריף המלאכותי מתרוצץ בראשי כבר שנים רבות. עם מסעותיי ברחבי העולם למדתי להכיר את הריפים והשוניות ממקור ראשון על החיים שבו, מסביבו ומעליו. השוניות סיפקו לי רגעים בלתי נשכחים של גלים מושלמים... בשיחות משותפות עם חברים נהגנו להתבדח שאולי נתחיל לזרוק כמה אבנים לקרקעית הים בכדי לשפר את תנאי הגלישה המקומיים. שעות רבות העברתי בחלומות על גל מושלם אבל מאז התוודעתי לבעיה של נסיגת החוף, הרעיון הממוקד הפך לרעיון כלל סביבתי וחיוני לנוף המקומי.

התשתיות התיירותיות הן חשובות לאין ערוך, מדרגות שיובילו אל חוף הים, טיילת יפה, פינות ירק, מקומות ישיבה ושימורם של אתרים בסביבה... אבל במצב שחוף הים נסוג צריך פתרון מהפכני שישנה את פני המקום ויאפשר זאת.

art3

חוף הקבר במצבו היום, למטה: החזון. גלים לגלישה וחוף רחב. תמונת אילוסטרציה: צלם ים.

הדבר שמנחה את רעיון הריף, מקורו במשחק שח-מט. כיצד אני עושה צעד עם הפרש שבו אני מגן על המלכה שלי ובאותה העת מאיים על המלך של הצד השני? איזה צעד כדאי לעשות בכדי להקדים תרופה למכה? לבצע מהלך אחד שיוכל לקדם ולא רק למנוע. מהלך אחד שיכול להיות מכריע!

ובתרגום לשפתנו: כיצד ניתן למנוע את קריסת המצוק, להרחיב את החוף ולקדם את הספורט האתגרי ואת פניה התיירותיים של אשקלון מבלי לבזבז אנרגיה, זמן וכסף מיותר? ...והכל...במהלך אחד.

בחזוני, הריף המלאכותי יהווה מוקד עליה לרגל עבור ספורטאים, תיירים, רוחצים, מדענים, פעילים סביבתיים ומקור מפגש חברתי שישפר את אורח חיי התושבים.

יתאפשר להקים תשתיות לענפי הספורט המגוונים ולפתחם (דייג, גלישה, צלילה ועוד)  לרבות אטרקציות תיירותיות נוספות. בעזרתו נמנע את קריסת המצוק, נרחיב את החוף ונשמור על העתודות הטבעיות.

ממקדים את המטרה. צעד אחר צעד...

נושא הריף המלאכותי הוא מסועף ומורכב עד מאוד, אך הוא אפשרי וניתן ליישום. לשמחתי, מאז שעלה נושא הריף המלאכותי בפגישות הוא זכה לגיבוי רחב גם בקרב גורמים עירוניים וגם בקרב חברים בצוות ההיגוי, בימים אלו אנו פועלים לקידומו.

נושא הריף מורכב מגורמים רבים ובכדי שהוא יהיה מובן יידרש הסבר רחב ומפורט בתחומים מגוונים: גיאולוגיים, גיאוגרפיים, אקלימיים, ימיים, היסטוריים, מדעיים, הנדסיים, בירוקרטיים , כלכליים, עירוניים, חוקתיים. נדרש להביא חוות דעת ומחקר של מדענים ומהנדסים, דוקטורים ופרופסורים, אנשי מפתח בעירית אשקלון ובכנסת ישראל, פעילי ארגונים סביבתיים, "המכון לחקר ימים ואגמים" וחברות בניה פרטיות. נעזר במודלים ובתמונת להמחשה, בפירושים, במונחים ותוצאות מחקרים.

לשם יישום פרויקט הריף והטמעת הרעיון יתפרסמו לקט כתבות באתר "צלם ים" שילוו את התהליך מתחילתו ובתקווה שעד לסופו (הטוב).

בכדי שנוכל להשפיע ולשנות עלינו להיות תמימי דעים לגבי הרעיון. עלינו להפנים שיתכן וזו ההזדמנות היחידה שנותרה לנו להצלת החוף. עלינו להביא את הנושא לידיעת הציבור הרחב שבכוחו להשפיע על מקבלי ההחלטות. להפוך את הרעיון כחלק בלתי נפרד מסדר היום. עלינו לשנות את הגישה של האדישות חוסר האמונה והספקנות – לדעת שזה מונח בהישג יד – בידינו. 

art4

 דברים אלו אינם לקוחים מספרי אגדות. בנייתו של הריף מתבססת על הטבע עצמו ומיושמת במדינות רבות ברחבי העולם בוריאציות שונות.

השוניות שמקיפות איים קטנים הם מחסום גלים טבעי ויעיל. כל שעלינו לעשות הוא לחקותו – ריף מלאכותי בקרוב פה באשקלון.

אם תרצו אין זו אגדה - גלים מושלמים במרחק נגיעה.


פרויקט זה פתוח לכל. להצעות ייעול ופיתוח, לרעיונות חדשים, לכל מידע שיכול לעזור. קשרים עסקיים או/ו פוליטיים לרבות אפשרות פירסום הידיעה באתרים המקוונים, גלי האתר, טלויזיה ועיתונים. למילה טובה...

REEF מלאכותי - לחצו כאן לקבוצת דיון בפורום צלם ים

לתמיכה הצטרפו אלינו לקבוצה בפייסבוק

ניתן ליצור קשר איתנו גם בכתובת המייל הבאה:

www.streameryam@gmail.com
או בטלפון מספר: 05-22-60-55-70

הוגה ויוזם פרויקט הריף: יואב נקש
שותפים למינוף היוזמה: חיים באומוול, אסף ריבקין, עומר זיו.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים