מגזין +

חומות של תקווה: האם ניתן להחזיר לטבע דולפינים שחיו בשבי?

מאת דור דן יוני 20, 2015

טום ומישה הם זוג דולפינים חמודים מסוג Bottlenose. השניים נלכדו בסמוך לקו החוף הטורקי, נכלאו בבריכה צפופה של פארק מים ושימשו כשעשוע להמונים ששילמו כסף בכדי לצפות ולשחות עימם. לאחר תקופה ארוכה בשבי שבהם איבדו את הפרא הטבעי שבהתנהגותם וחלק ניכר מהאינסטינקטים שלהם, אותרו הדולפינים על ידי עמותת החסד Born Free ששמה לה למטרה לשחררם לחופשי. זוהי אינה הקדמה לעוד סיפור עצוב על חייהם האומללים של היונקים המופלאים בשבי, אלא סיפור שמהול בתקווה על מסע להחזרת זוג הדולפינים אל מקום מושבם הטבעי במרחבי הים. האם זה בכלל אפשרי? ואם כן, איך עושים את זה?

כבעלי חיים שניחנים בתבונה רבה ובכדי להפיג את השעמום, דולפינים חייבים להיות מאותגרים ומגורים שכלית באופן תמידי. בזמן חייהם בשבי, לדולפינים חסרים הגירויים הטבעיים שאותם הסביבה הימית אמורה לספק ולכן הם מפתחים תלות שמתבטאת באינטראקציה שלהם עם בני האדם. בעקבות כך חלה ריגרסיה משמעותית בכל הנוגע לפעילות של הדולפינים בתרגול כישורי הציד למאכל, שריריהם מתנוונים כתוצאה ממחסור בגירויים פיזים וכמוהם גם הכישורים המנטלים שמתורגלים בדר"כ בפעולות יום יומיות שבאות לידי ביטוי ביכולתם להמנע ולחמוק ממפגש עם טורפים, לאתגר עצמם במשחקים, לחיות בחיק משפחה או כישורי ניווט והגירה - אלו הם כמובן רק קומץ מהכישורים הטבעיים שאותם מאבדים הדולפינים בתקופת השבי.

כבעלי חיים שניחנים בתבונה רבה ובכדי להפיג את השעמום, דולפינים חייבים להיות מאותגרים ומגורים שכלית באופן תמידי. בזמן חייהם בשבי, לדולפינים חסרים הגירויים הטבעיים שאותם הסביבה הימית אמורה לספק ולכן הם מפתחים תלות שמתבטאת באינטראקציה שלהם עם בני האדם.

טום ומישה מחייכים למצלמה

גם כשדולפינים ישנים הם עדיין מודעים ועירניים לסביבתם אך תכונה זו מדוכאת עקב חוסר החשיבות והצורך שיש בה בתנאי השבי. כאשר מחליפים את הים הגדול בבריכת בטון קטנה וצפופה, נאלצים הדולפינים לשנות את מיקודם מהישרדות בסביבה תת-ימית עמוקה לסביבה שעיקרה מתנהלת מעל לגובה המים - שכן שם נמצא האוכל ושם הם מקבלים את "הוראות ההפעלה". כלל הגורמים המצויינים לעיל ועוד משתנים שמשפיעים על בריאותם ומובילים לתחלואה, הם הסיבה שתמותת הדולפינים בשבי מוקדמת מאלו שחיים בסביבתם הטבעית במרחבי הימים והאוקיאנוסים.

"כאשר מחליפים את הים הגדול בבריכת בטון קטנה וצפופה, נאלצים הדולפינים לשנות את מיקודם מהישרדות בסביבה תת-ימית עמוקה לסביבה שעיקרה מתנהלת מעל לגובה המים - שכן שם נמצא האוכל ושם הם מקבלים את "הוראות ההפעלה".

החילוץ

באביב 2010, נמצאו זוג הדולפינים הזכרים בכפר הנופש Hisaronu שבטוריקה, שם היו מוחזקים בשביל מטרות רווח ותיירות. הגעתם של הדולפינים לפארק המים העלו קולות מחאה רבים שנשמעו בין היתר מחברות תיירות, קבוצות פייסבוק ומפגיניי פעילי זכויות בעלי חיים - כולם קראו להחרמת המתחם ולהמנע מלתת יד לנעשה שם (מה גם שאנשים ששילמו בכדי לשחות יחד עם הדולפינים לא היו מודעים לרמת הזיהום בבריכה שחרגה בהרבה מהתקן האמריקאי).

הקרן Born Free, יחד עם עיתון The Sun ובתמיכתם של בעלי הקרן ושחקנית הטלוויזיה הלן וורט (Helen Worth), ביקרו בטורקיה ב-2010 על מנת לחקור את הנעשה ופתחו בקמפיין מיידי לשחרורם של הדולפינים. פעילותם הנחושה שלוותה במחאה תקיפה השפיעה על התיירים בכפר הנופש הטורקי, שכבר הביעו פחות עניין לשלם ולשחות עם טום ומישה. כתוצאה מכך, הבעלים של פארק המים נעלם ובריכת הדולפינים נותרה ללא אחזקה. 

בסופו של דבר ולאחר משא ומתן ממושך שכלל בין היתר עירובם של עורכי דין וארגונים חוץ ממשלתיים טורקיים (NGO), נמסרו זוג הדולפינים ל-Born Free ומאותו הרגע כל תהליך שחרורם מהשבי נעשה בדחיפות ובדוחק בכדי לחלצם מהתנאים התברואתיים הנחותים שבהם הוחזקו כשהם בריאים ושלמים.

תהליך השיקום

לאחר היחלצותם מפארק המים, זוג הדולפינים בילה כשנתיים באזור מתוחם בים שנבנה במיוחד במטרה בכדי ללמדם מחדש את אותם אינסטינקטים ודרכי התנהגות אשר חיונים להישרדותם העצמאית בעולם הכחול. בשלב הבא נעשה תיחום רחב יותר הרחק מקרבת אדם ורחוק מרעשי סירות חולפות. תיחום זה היה בעל חשיבות רבה ליצירת סביבה אקוסטית ושקטה עד כמה שרק ניתן . יחד עם זאת, נושא הסטריליות וההיגיינה היה בחשיבות עליונה והוטל איסור על הכנסת גורמים בעלי פוטנציאל מזהם למתחם, כדוגמת כלבים וחתולים. החשיבות בבניית סביבה סטרילית נובעת מהעבודה שברגע שישוחרר צמד הדולפינים לטבע, יהיו חייבים לוודא שהם אינם נושאים מחלות כאלה ואחרות העלולות להדביק בעלי חיים אחרים, דבר שעלול להפר את האיזון האקולוגי בטבע.

הוסיפו אותנו כחברים בפייסבוק והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

פירוט נרחב על השיטות שבהם נקטו להחזרת דרכי ההתנהגות הטבעית של הדולפינים וכיצד זה נעשה,  ניתן לקורא במסמך הבא שפורסם על ידי הקרן. במסמך זה מצויינים שיטות הבאות: האכלה (צייד עצמאי של דגים חיים), שיפור כושרם הגופני (עידוד לפעילויות פיזיות כמו שחיית "ספרינט" מהירה, קפיצות וכו’), מעבר ההדרגתי והסתגלותם לחיים בעומק (האכלה שהתבצעה על ידי מיכשור מיוחד בעומק ולא מעל פני הים), שיפור כושר הניווט הטבעי (על ידי רמקולים תת-ימיים המדמים קולות הד) ועוד. בנוסף לשיטות האימון המגוונות, במסמך מופיעים גם הקריטריונים החשובים שמהווים תנאי לשחרור הדולפינים אל הטבע, כמו למשל בדיקות בריאות (דם, נשימה), תיעוד ווידאו על ידי מצלמות תת- ימיות שמנציחות את תהליך הציד, תיוג הדולפינים במכשיר מעקב על מנת לנטר את השתלבותם בים ועוד.

מאמן ג'ף פוסטר (Jeff Foster) מכניס את השניים לכושר.

כעבור שנתיים אינטנסיביות של למידה מחדש בהדרכת צוות מאמנים מיומן, שוחררו בשנת 2012 שני הדולפינים לחופשי. למרות שזוג הדולפינים כבר אינם בשבי, טום ומישה ממשיכים להיות מנוטרים על ידי הקרן שעוקבים מקרוב אחר חייהם ובוחנים כיצד הם מסתדרים במרחבי הים. מאבקם וחייהם החדשים מתועדים על ידי הקרן על מנת שיוכלו לשמש כ”מדריך” להצלת חיי דולפינים אחרים ונוספים ברחבי העולם. שלב המעקב לאחר שיחרורם הוכח כמוצלח ביותר ובסופו של דבר הוביל לכתיבתו של המדריך המקיף, המתועד והטוב ביותר שנעשה אי פעם, לשיקום בעלי-חיים ימיים מתנאי בשבי.

הסרטון הבא הוא רק תמצית תיעוד התקופה המרגשת של טום ומישה הדולפינים עד לשחרורם. על אף שהמיקוד בקמפיין היה שיחרורם של טום ומישה, מקווה הצוות שהמידע והתהליכים שהם תיעדו לאורך כל תקופת השיקום יהוו בסיס לקמפיינים עתידיים דומים לשחרור דולפינים מהשבי. כל שנותר לנו הוא לקוות שישתמשו במדריך זה בכל רחבי העולם ולא רק לדולפינים, אלא גם ללווייתנים, כלבי ים או כל חיה אחרת שמשמשת למטרת שעשוע בפארקים ימיים.

ואולי עדיף אם בכלל נוכל להמנע מכך ולא לשבות אף חיה מלכתחילה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
דור דן

מעצב ועורך אתר צלם ים. מלווה את האתר מיום היווסדו ובעל חלק פעיל בניהולו. ירושלמי במקור אך עם זאת מחובר מאוד לים ואוהב את כל צדדיו. חובב טיולים, ספורט, קולנוע ואוכל. מאמין בחזון ופועל באופן עקבי להרחבתה וגיבושה של קהילת חובבי הים בישראל דרך פיתוחו וקידומו של אתר צלם ים.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים