מגזין +
מגזין +קהילה וחברה ← דור הגולשים האמיתיים! מחווה לריקי גריג חלוץ גולשי הגלים הגבוהים

דור הגולשים האמיתיים! מחווה לריקי גריג חלוץ גולשי הגלים הגבוהים

יולי 25, 2014

דור הגולשים החלוצים הולך ונעלם אך קולם ימשיך להדהד לעד. אתם אולי תשמעו את שמו כאן לראשונה אבל אחרי שתקשיבו לדבריו תזכרו אותו לנצח. לפני מספר ימים הלך לעולמו בהונולולו הוואי, חלוץ גולשי הגלים הגבוהים וחוקר האוקיאנוסים המיתלוגי ריקי גריג (Ricky Grigg) - בן 77 היה במותו. גריג שהיה בין הראשונים בהיסטוריה של הגלישה שהעזו לגלוש על גלי ענק, השאיר מאחוריו מורשת עשירה שהציגה את הגלישה באור יקרות ושזכה לשנות דעות קדומות.

ריקי גריג נולד בשנת 1937 בלוס אנג'לס ואת כל חייו הוא השקיע ב"מרדף" אחר הגלים של הים. הוא החל לגלוש בגיל 9 אך לעולם לא נתן לגלישה להפריע לו בלימודיו. בשנת 1958 הוא השלים את התואר הראשון שלו בביולוגיה באוניברסיטת סטנפורד ומיד אח"כ טס להוואי בכדי "לחקור" את הגלים הגבוהים. בשנת 1964 גריג סיים בהצלחה התמחות בזואולוגיה באוניברסיטת הוואי ושנתיים לאחר מכן, בשנת 1966, הוא זכה בתחרות המוזמנים היוקרתית ע"ש דיוק קהאנאמוקו (Duke Kahanamoku).

art4

בשנת 1964 גריג קיבל תואר דוקטור באוקיאנוגרפיה מאוניברסיטת הוואי. שנה אח"כ הוא הצטרף לצוות החוקרים המובילים בתחום חקר שוניות האלמוגים העמוקות והיה לשפן ניסיונות כשחי מתחת לפני הים בלה-חולה (La Jolla) קליפורניה במשך 15 ימים רצופים בתוך תא גלילי במידות של 3-6 מטרים (ידוע גם בשם מעבדת הים 2 = Sealab II). בשנת 1998 הוא כתב את הספר השנוי במחלוקת "Big Surf, Deep Dives and the Islands: My Life in the Ocean". המלעיזים שלו טענו כי הוא היה תמיד אינטלקטואל נפוח מחשיבות עצמית.

ריקי גריג שרד את הגלים הגבוהים ביותר בעולם אך הוכרע ע"י מחלת הסרטן. אישתו, מריה גריג, ספדה לו ואמרה: "גם כשסבל מהסרטן בגרונו הוא לעולם לא הפסיק לגלוש. תמיד הייתי לצידו, תמיד אמרתי לו ללכת לגלוש על הגלים הגבוהים ביותר. אני בטוחה שכרגע זהו הדבר שהוא עושה". ריקי גריג הופיע בסרטים מיתולוגים: "Slippery When Wet", "Gun Ho!", "Golden Breed, "Blue Safari". ריקי גריג גם ביקר בארץ בתחילת שנות השמונים במסגרת משלחת מדעית, הוא גלש בקיסריה ומכמורת וגם פרסם כתבה קצרה על ביקורו בישראל במגזין SURFER. גריג היה כנראה לגולש הראשון שקדח צינורות בריפים של מכמורת. (תודה רבה לצחי האוס על המידע המרתק הזה אודות ביקורו בישראל).

גריג היה מאז ומתמיד הפנים היפות והמשכילות של הגלישה. הגולש ששינה את הדעה הקדומה שטענה כי כל הגולשים הם מעשני סמים, היפים ובטלנים. בראיון שנערך עם גריג בשנות ה-60' הוא בחר להציג את נקודת מבטו בצורה פואטית ומאוד משכנעת בהיבטה. "יש בלבול רב בתחום הגלישה ומחוצה לו ששואל: מהו כל הסיפור מאחורי הספורט הזה? אני הייתי רוצה להבהיר את הדברים מנקודת מבטי... ישנם שני פנים לגלישה, זו שנעשית בחוף וזו שנעשית בים. על החוף זה כבר לא גלישה, זה מסיבות, ריקודים, סמים, אופנועים.. זה דברים שאותם עושים ילדים, סטודנטים, היפים וכולי. אבל זה לא גלישה! גלישה זה מה שקורה שם בתוך הים. כשאתה נמצא שם לבד או עם עוד חבר, סט גדול מתקרב, הרוח נושבת, המים חמימים, השמש משתקפת דרך פני הגל... אתה חורץ את דרכך דרך קיר המים וזה מדהים! זו תחושה נקייה וטהורה. כמו יגואר שמתנפל על טרפו, זה יופי טבעי וכך זה מרגיש".

art3

הגלישה הייתה לו למזור וההשכלה דרך חייו.
ריקי גריג ז"ל 1936-2014

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים