עולם הפלסטיק הכחול: חשיבותה של המודעות לצד המעשה

מאת יואב נקש אוגוסט 26, 2019

סר דייויד את'נבורו הוא הקול האלוהי שנשמע על רקע מראות מופלאים של העולם הכחול בתוכנית עטורת השבחים "Blue Planet" של ה-BBC. תוכנית הטבע שמקרבת אותנו אל המקומות העלומים ובעלי החיים המרתקים אשר נסתרים מעינינו. באופן חריג, אך כזה שמתבקש, את'נבורו בחר להציג גם את המציאות העגומה שמאיימת על היצירה האלוהית - זיהום הפלסטיק שפש במרחבי הים.

הגברת המודעות היא השלב הראשון בטיפול בבעיה קיימת ואת זה את'ינבורו הצליח לעשות בעזרת קולו הרך על רקע צילומים מטרידי מנוחה. התוכנית המופלאה שהציגה את נפלאות החי בעולם הכחול סיימה את עונתה השניה ב-2017 עם נגע הפלסטיק והשפעתו הקטלנית על המרקם האקולוגי השברירי של הים. 

בעשורים האחרונים הפך הפלסטיק למכה סביבתית של ממש ויש המעריכים כי מידי שנה נשטפת לים כמות של פסולת פלסטיק העומדת על 12 מיליון טון! לאחר הקרנת התוכנית הדבר גרם לזעזוע רב בקרב תושבי אנגליה ופוליטיקאים אך האם היה לכך אפקט מתמשך? יתכן שבעבור מעטים היתה תוכנית זו בגדר אירוע טראומתי ששינה את הרגלי הצריכה שלהם אך מבחינה גלובלית אין בכך די בכדי להיטיב או לשנות מציאות קיימת שנדמה כי היא הולכת ומחריפה.

עדות עגומה לזיהום הפלסטיק ימצא כל תושב ישראל שיטבול במי הים התיכון. שם הוא יגלה חלקיקי פלסטיק רבים שצפים כמעט בכל מולקולה של מים ושיירים של מיקרו פלסטיק שמנקדים כל גרגר בחוף. מודעות זה דבר חשוב אך כזו שעלולה להתמוסס ולהשכח בקלות רבה, ועל כן מוטלת עלינו החובה לא רק לדאוג לשינוי בהרגלי הצריכה שלנו והשימוש במוצרי פלסטיק לסוגיו אלא גם להנחיל מודעות בכל דרך אפשרית לצד פעילות יזומה. כתבת הוידיאו הזו היא דוגמא קטנה לכך, תשתפו את העולם בכדי שהים שלנו ישאר כחול.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים