התאווה לבשר: כשכריש אוכל כריש - קניבליזם של עמלצים

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

הם קרניבורים ואת זה כולם יודעים. הם נמשכים לריח הדם ממרחקים הם אורבים בחשאי לטרפם, שוחים במהירות, פוערים את מלתעותיהם, חושפים מאות שיניים חדות ונוגסים בבשר החי כאילו והיה מחית בטעם תפוחים. אם חשבנו שידענו הכל על טבעו של הדג הטורף וכל אימתו של הכריש אז כעת נוסף ממצא מאוד מעניין שנחשד בעבר ולא היה מאומת לפני כן – קניבליזם!

קרניבורים הוא כינוי לאדם או חיה שאוהבים כל הזמן לאכול בשר. זהו חלק מהתפריט היומי שלהם, מהמטבוליזם הפיזי ומהסיפוק הנפשי שיש בנגיסה בבשר. רוב הקרניבורים מסתפקים באכילת בשר שמקורו אינו מהמין הזהה להם, יוצאי דופן הם אלו שאינם נרתעים מלאכול את בני מינם במה שנקרא במונח הביולוגי: קניבליזם. ככל שזה נוגע לבעלי חים ודגים, הקניבליזם אינה תופעה נדירה וישנם מינים רבים שאוכלים האחד את השני מסיבות שונות הקשורות לרבייתם, לטריטוריה, אוכלוסייתם וכיוצא בזה. ככל שזה נוגע לכרישים מעולם לא הייתה הוכחה ממשית לעצם האפשרות כי גם הם קניבלים האוכלים את בני מינם. כל זאת היה עלום עד אשר קבוצת מדענים מאוסטרליה הצליחה לפענח תעלומה שבו עמלץ לבן בגודל של 9 פיט (קרוב ל-3 מטרים) נאכל באוקיאנוס הדרומי ע"י יצור אחר שנחשב ל"טורף-על".

art4

כשהחוקרים התקינו חיישן GPS בגופו של כריש לבן הם לא האמינו שאלו יהיו הנתונים שהם יקבלו לאחר חודשיים. מתקן ה-GPS נמצא על החוף ומס"ד הנתונים שאותו הצליחו לשחזר פער את פיהם בתדהמה. הנתונים הראו שהכריש הלבן ממין נקבה צלל לעומק של 1900 פיט (580 מטר) בפתאומיות. (עד כאן זה די טבעי שכן כרישים יכולים לצלול עד לעומק של 3 קילומטרים) אך הדבר שלא היה הגיוני בנתונים הוא שהחיישן הראה טמפ' גבוהה ביחס לקור המים ששרר בעומק הים.-  בטמפרטורת מים של 7 מעלות החיישן קפץ בפתאומיות ל-26 מעלות!  מכאן החוקרים יצאו בהנחה שהחיישן מצא את דרכו אל מערכת העיכול בגופו של "טורף-על".

מי או מה, ליתר דיוק, הוא היצור שמסוגל לטרוף עמלץ אדיר מימדים ובריא בגודל של 3 מטרים? לחוקרים ולמדע ידוע בשלב זה רק על דג אחד שיש לו את היכולת האדירה לקטול בצורה כזו והוא כמובן עמלץ ענק עוד יותר עם מאפיינים ביולוגיים קניבלים. הסיבות לאכילתו של העמלץ על ידי עמלץ אחר אינן חד משמעיות אך הן נעות בין תחרות על משאבי מזון או טריטוריה. עובדה נוספת ומעניינת שמטילה אור על ההתנהגות הקניבלית של משפחת העמלצאים, נובעת כנראה מהתנהגות של "קניבליזם תוך-רחמי" שמושרשת עוד לפני השרצתם בו עוברים עשויים לטרוף זה את זה בטרם נולדו.

art5

שמו המדעי של עמלץ או כריש לבן הוא Carcharodon carcharias  או בעברית: "קרחה לבנה". בבסיסו של עולם, הכרישים הם טורפים מטבעם - זה מושרש ב-DNA שלהם. הפחד מכרישים הוא מובן וטבעי אך על אף כל הנאמר אין בכוונת הכתבה לגרום לדמוניזציה שיפגע בקיומו של הדג הנפלא! עמלצים וכל משפחות הכרישים הם זן מוגן בסכנת הכחדה. חשיבותם למחזור החיים הביולוגי בימים ובאוקיאנוסים הוא עצום לאין ערוך. ולאלו מכם שרוצים לשחות בים מבלי לחשוש מכרישים אז מומלץ לצלול לעומק של למעלה מ-3 ק"מ... זהו המקום היחיד בים שבו אין כרישים כלל.

art3

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים