מגזין +
מגזין +סביבה ← איי העולם בדובאי שוקעים בחזרה לים: האם זהו סופן של הארמונות מחול?

איי העולם בדובאי שוקעים בחזרה לים: האם זהו סופן של הארמונות מחול?

מאת יואב נקש יוני 07, 2016

הממלכה העשירה של דובאי ידועה בעודף הנזיל שלה, בנסיכות הנפט הקטנה שבמפרץ הפרסי הכל שחור עם גלביות של לבן; השייחים העשירים הפריחו בשממת המדבר בניינים שנושקים לכוכבים, ציפו למבורגיני מזהב, הקימו סקי ריזורט ב-50 מעלות צלזיוס מעל האפס וניסו לקבוע סדרי עולם חדשים עם הקמת איים מלאכותיים מחול שאותם ניתן לראות מהחלל. אך הארכיפלג המסיבי מעשה ידי אדם בצורת העולם ושבו כל אי הוא מדינה, בקרוב כנראה כבר לא יראה גם מגובה פני הים. על פי דיווחים אחרונים "ארמונות החול" של העשירים שוקעים בחזרה אל המצולות.

ליזמים של "העולם" היו שאיפות גדולות. בתחילה אלו היו אמורים להיות איים שבהם יוקמו ריזורטים ובתי מלון יוקרתיים שאותם ימכרו באופן בלעדי לעשירים ביותר, אך לבסוף איי העולם נמכרו לכל המרבה במחיר ובעליהם קבעו בעלות על אירלנד, בריטניה, או על כל נתח אחר שבמפת העולם המלאכותית. היזם של האיים, נקהיל (Nakheel), טוען שכ -70% מבין 300 האיים נמכרו לפני שהחלו להטביע אותם הדיווחים החדשותיים. ואכן, דיווחים אחרונים גורסים כי האיים שוקעים מכיוון שבימים אלו כל הפיתוח באיים נבלם, למעט "גרינלנד" שנמצא עדיין בבנייה מכיוון שהוא משמש מגורים לשליט דובאי.

נראה יפה מלמעלה...? לא להרבה זמן. "העולם" של דובאי שוקע מתחת לים.

הכישלון של המגה-פרויקט המגלומני כבר נמצא כמה שנים בדעיכה. מחירי הנכסים בדובאי האמירו לאחר קריסתן הכלכלית של האמירויות ומרבית המשקיעים לא יכלו להמשיך ולממן את פיתוחו של "העולם". אבל שוק הנדל"ן המגמגם לא היה הבעיה היחידה. הפרויקט הצית סדרה של אירועים אשר בישרו את העתיד להתרחש. כך היה עם משקיע בשם ג'ון אודולן (John O’Dolan) שרכש את אירלנד בכ- 25 מיליון פאונד, וזמן לא רב אח"כ התאבד. סאפי קוראשי (Safi Qurashi) קנה את בריטניה, ונשלח לכלא בגלל הונאת צ'קים והיזם נקהיל נותר עם חוב של 25 מיליארד דולרים. כעת, החברה שמחזיקה בזכויות איכלוס האיים תובעת את היזם בטענה שאין הוא עושה דבר בכדי למנוע את שקיעת האיים בחזרה אל הים.

בתביעתה של חברת Penguin Marine נטען שהחול שבו השתמשמו לבניית האיים נסוג בהדרגה אל הים, המעברים שבין האיים מתמלאים בחול ואם לא יעשה דבר בנידון האיים ישקעו במהרה חזרה למצולות. למרות כל זאת, היזם שנמצא בחובות מנסה להגן על הפרויקט ומכחיש את הטיעון לגבי שקיעתו של "העולם". "סקר המעקב התקופתי שלנו בשלוש השנים האחרונות לא הבחין במגמת שחיקה ניכרת הדורשת הזנת חול", אומר דוברו של נקהיל, גרהאם לובט (Graham Lovett). "זהו פרויקט שמתפרש על 10 שנים שקצב הפיתוח שלו רק הואט. בכוונתנו להשלים את הפרויקט". בהמשך טיעוניהם משתמע כי אין הם מכחישים שהעבודות באיים הופסקו (הווי אומר שכל עוד ואין הזנה של חול, איי החול באופן טבעי נסוגים).

נוף של ים וחניה פרטית לסירה... סליחה יאכטה. הפתרון ההולנדי - איים צפים.

בהנחה שהאיים אכן שוקעים, אולי את הפרויקט הזה יוכלו להשלים אבל בשיטה אחרת של איים צפים אותם פיתחה חברה הולנדית. החברה "Dutch Dockland" זכתה במכרז לבנייתם של 89 איים שיצרו קליגרפיה של פתגם בערבית ושאותו יוכלו לראות מהאוויר. פרויקט זה שכבר זכה לכינוי "הפתגם הצף" הוא עוד מיזם עתיר הון שמיועד לריץ' ולפיימוס בגלביות בלבן.

עד כמה שזה ישמע אירוני, שקיעת האיים אינה קשורה להתחממות גלובלית אלא לפעילות יזומה של האדם. הרי זה טפשי לבנות ארמונות מחול כשסופן ידוע מראש... האם ווינטר איז קאמינג לאיי העולם של ממלכת דובאי?

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים