סרט של החיים: רגעי האימה של ג'ראלד באטלר במאבריקס

מאת יואב נקש דצמבר 19, 2014

נהוג לחשוב שכוכבים הולייודים הם שחקנים מפונקים שזוכים ליחס של מלכים; יושבים בקראוון מאובזר בכל טוב ומוציאים ראשם רק כשהבמאי צועק את ה"אקשן" המפורסם. אבל תיעוד מסט הסרט "הגלישה הגדולה במאבריקס" (Chasing Mavericks), מציג מציאות אחרת מנפצת דעה קדומה, שבה ג'ראלד באטלר יוצא מהקומפורט זון ונכנס לאימפקט זון מתחת לשבירות גלי הענק.

במרבית הפעמים, בצילומי סרטי אקשן ופעולה, הכוכבים נעזרים בכפילים. ישנן סצנות שבהן השחקן צריך לקפוץ מעל רכב נוסע או ליפול מקומה גבוהה אבל כשזה מגיע לים ולגלי הענק של מאבריקס צריך שיהיה שם שחקן שיש לו הרבה ניסיון בגלישה - ולג'ארלד באטלר (Gerard Butler) אין ולא היה.

art3

השחקן הראשי שארץ מוצאו היא סקוטלנד כמעט הקריב את חייו בשביל סצנת צילום אחת בסרט Chasing Mavericks. לג'ראלד באטלר אין, ולא היה, חצי מושג בגלישה מעבר לדמות שאותה היה צריך לגלם, ולמעט מספר שיעורים שקיבל לקראת הסרט הוא לא ידע ממש לגלוש על הגלים. עם כל זאת הוא לא נתן לחוסר הניסיון שלו מלהרתיע אותו מלקפוץ למים הקרים שורצי הכרישים והגלים הגבוהים של מאבריקס (כנראה שאריות של אומץ מסרטו  הקודם "300"). באחת מסצנות הסרט, באטלר גילם את תפקידו ללא כפיל במה שנקרא "משחק אמין"... כה אמין עד שהוא כמעט הפך להתגלמות הגיבור הטראגי של עלילת הסרט אותו צילמו.

 "הגלישה הגדולה במאבריקס" שצולם בשנת 2011 מגולל את סיפורו של הגולש ג'יי מוריארטי (Jay Moriarty) שהיה לגולש הצעיר ביותר לגלוש על גלי הענק של מאבריקס ושמצא את מותו המצער בטביעה במהלך צלילה חופשית במלדיבים בשנת 2001. ג'ארלד באטלר מגלם את תפקיד המנטור, פרוסטי הנסון, אגדה מקומית וגולש הנשמה האמיץ שנכנע לעיקשותו של הגולש בן ה-15 ומלמדו את רזי הגלישה על הגל האימתני של האלף מון ביי (Half moon bay) בקליפורניה.

art5

היה מי שתיאר את מאבריקס לבאטלר כ"גיהנום של מים כהים, כבדים ועמוקים" - זהו ספוט גלישה עם עומק מים של 8-10 מטרים ובמקרה של נפילה / שתילה / ווייפאאוט עוצמת הגל מטביעה את הגולש עמוק אל מתחת למפלס המים. וזהו בדיוק הדבר שבאטלר חווה. במהלך הצילום צוות השחקנים נסחף עם הזרם ומבלי שהבחינו בכך הם היו במקום הכי פגיע אל מול שבירת הגל. ג'ראלד באטלר ספג שתי שבירות גלי ענק על ראשו ושהה בניעור עז קרוב לדקה מתחת למים. עוצמת הגל דחפה אותו כה עמוק עד שנחבל בסלעים ויצא מהמים כשהכרתו מעורפלת. הוא הובהל באמבלונס לבי"ח אך למזלו הוא סבל רק מחבלות קלות. המקרה לא שבר את רוחו ולאחר כמה כדורי אלחוש הוא חזר לעשות את צילומי הסצנה... אבל במקום אחר ובטוח.

תיעוד המקרה מופיע באופן בלעדי רק בראיון שהתקיים עם ג'ראלד באטלר בערוץ ABC האמריקאי באוקטובר 2012 ולפני השקת הסרט (הקטע מופיע בדקה ה-1:20). כשג'ראלד באטלר צופה בפוטג' המדובר נראה שהוא לא יכול היה להסתיר את תדהמתו ממה שרואות עיניו: "זה מטורף! גם כעת כשאני צופה בזה זה מעלה בי זכרונות. זה היה כמו צונאמי שהתקרב ונשבר. הייתי עמוק למטה ופשוט לא צפתי בחזרה. בזמן שהייתי בעומק המים התערבלתי בלי סוף ואז כשהגל השני הגיע ונשבר חשבתי וואוו, אני הולך למות בזמן שאני עושה סרט". משחזר באטלר. "כשהזמינו אותי לשחק בסרט הזה חשבתי שזו הזדמנות נפלאה ללמוד לגלוש אבל הסרט הבהיר לי באופן חד משמעי עד כמה קשה זה להיות גולש וכמה זה מסוכן אך באותה מידה עד כמה זה מרגש".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים