צוללים בסונטה: עולם המים התת-קרקעי של מקסיקו

מאת דור דן ינואר 21, 2015

הים והחופים בחצי האי יוקטן שבמקסיקו אשר סובבים את קנקון וטולום, הם ללא ספק מהיפים שבעולם. אך למי שרוצה לשבור את השגרה של השיזוף והביקיניז, יוכל לממש את החוויה בטיול אל תוככי הג'ונגל. שם תמצאו מערכת עצומה של מערות תת-מיימיות צלולות להפליא ומדהימות ביופיין. מערות מים כחולות אשר אוצרות בתוכן תופעות טבע יחודיות וקסומות. ניתן לבקר במערות המים האלו ולשנרקל בהם אך בשביל למצות את החוויה במיטבה מומלץ בחום לצלול לעומקם.

הסנוטיים. מים שקטים חודרים עמוק וצלול

הסנוטיים הינם בולענים תת-קרקעיים טבעיים המוצפים בחלקם במי תהום. פתחם המעוגל שנראה מעל פני האדמה נפער בעקבות חציבת המים בסלע הגיר ("Limestone"). מכיוון שחלק מתכולת המים במערות מקורם במי תהום ש"סוננו" טבעית על ידי שכבות הסלע, המים צלולים ונקיים מאד. משמעות השם "סנוטה" הוא "מקום בו ניתן להשיג מים" אך השימוש העיקרי במערות אלו היו בעיקר לטקסי הפולחן הדתי של בני שבט המאיה.

בכל איזור חצי האי יקוטן קיימות עשרות מערכות של מערות מים וכל שנותר לכם הוא רק לבחור באיזה מהן לצלול. אל מערות המים ניתן להגיע כמעט מכל עיר באיזור (טולום, פלאיה דל כרמן או קנקון) ורוב מועדוני הצלילה כוללים את האתרים הללו במסגרת סיוריהם המודרכים. מערכת המערות ממוקמת צפונית לעיר טולום, בסביבות ה-35 דקות נסיעה. המערכת התת-מיימית נחקרה מאז 1987 אך בשל אורכה הרב היא עדיין בתהליכי מיפוי. אני בחרתי לבקר במערכת המערות הארוכה ביותר באיזור הפנינסולה שנקראת "דוס אוחוס" ("Dos Ojos", מספרדית: שתי עניים) המדורגת בין שלושת המערות הארוכות ביותר בעולם ובתוכה נכללת מערת דוח אוחוס ובה צלילה לעומק של 10 מטרים מקסימום. מערה נוספות נקראת "הפיט" ("The Pit"), שהיא צלילה עמוקה יותר- עד 40 מטרים.

הפיט

את הצלילה התחלתי ב"פיט". מערה תת-מיימית זו היא העמוקה ביותר שיש באיזור (120 מטרים), אך גם כנראה אחת המעניינות והיפות שקיימות מסוגה. לאורך תקופה ארוכה הייתה המערה יחסית מבודדת בשל הקושי בדרכי הגישה אליה אך עם חלוף הזמן נסללו הדרכים אליה והצלילות המודרכות הפכו זמינות גם לשם. ההגעה למערכת מערות המים האלו היא לא על ידי סירה, אלא ע"י רכב כמובן. מעלים את כל הציוד על ג'יפ ונוסעים למעמקי הג'ונגל. עם הגיענו לשמורה עצרנו במקום מבודד כלשהו וסבוך למדי. תוך כדי הירידה מהרכב התחילו לנגוס בנו היתושים במרץ, מה שגרם לכולם להזדרז להתלבש בחליפות צלילה בתקווה שזה יפסיק את הנשיכות, אך הדבר לא כל כך עזר.

לצלילה במערות התת מימיות דרוש קצת יותר ניסיון ממספר הצלילות שעושים בקורס של 2 כוכבים, אך גם לא חובה להיות מאסטר-דייבר בשביל לבצע אותה ובמיוחד כשיש לכם ליווי צמוד של מדריך. את הצלילה מתחילים בהעמקה מהירה ל-10 מטרים, שם נפגשים בתופעת טבע מדהימה הנקראת "הלוקלינה" (Halocline, ביוונית "מצע מלח"). בשל המפגש החד בין ריכוזי המלח השונים של המים (ובשל גורמים נוספים) נוצרת שכבה שנראית כמו ריכוז של סוכר מומס בתוך כוס משקה שקוף - אך בקנה מידה גדול הרבה יותר.עם הכניסה לשכבת ה"הלוקלינה" הראייה מעט משתבשת ומתערפלת, זאת בשל שבירת קרני האור היוצרת אפקט מהפנט של צלילה בקריסטל נוזלי.

אי אפשר לתאר את ההלוקלינה יותר טוב. (מתוך סדרת BBC, Planet Earth, פרק על מערות)

את הצלילה ממשיכים בירידה לעומק של 30 מטרים עד שנפגשים בעוד שכבה, מעניינת אף יותר. שכבה לבנה של מימן גופרתי ברוחב 2-3 מטרים שנוצרה לאורך השנים כתוצאה מתהליך פירוק חיידקים של חומר אורגני. התמקמנו בחלקו העליון של הענן הלבן וחיכינו להוראה של המדריך להעמיק עוד קצת אל מתחת לענן. מלמעלה, נראה כי הענן הלבן הוא רצפת המערה, ושרידי העצים שנשארו צפים בתוכו אפילו חיזקו את הסברה. ברגע שקיבלנו את הסימן, המשכנו את דרכנו בעיוורון מוחלט דרך הערפל הלבן והסמיך בהעמקה נוספת של 3 מטרים לערך. מתחת לענן התגלה לו עוד עולם. מעט יותר חשוך אך יפה גם הוא. דפנות המערה היו מכוסות בנטיפים בשלל גדלים, מחזה שהזכיר את מערת הנטיפים בארץ אלא שזה היה מוצף במים. לאורך כל הצלילה אפשר היה לראות את קרני השמש חודרות מבעד לפתח הכניסה של המערה ונמתחות לאורך עשרות מטרים פנימה - מראה עוצר נשימה (שאינו מומלץ בצלילה).

ענן גופרית. (סנוטה אחר בשם "אנג'ליקה")

דוס אוחוס

המערה השניה שבה צללנו, שהיא גם יותר פופולרית, נקראת "שתי עיניים", "Dos Ojos". הצלילה במערה זו היא פחות עמוקה אך מיוחדת הרבה יותר ביופיה. מקור שמה של המערה מגיע מחיבורן של שתי מערות מים האחת לשניה, דרך מערת מים אחת גדולה - תבנית שנראית בתצורתה כמו שתי עיניים גדולות. בשל ריבוי הפתחים של המערה לאוויר העולם, כמות רבה של קרני שמש חודרים לתוך המים הצלולים ויוצרים מראות קסומים של מגוון צבעים והשתקפויות. הצלילות הקריסטלית של המים נותנת תחושה של רחיפה מה שמשרה תחושה של רוגע וקסם מופלא. אפשר לראות זנים שונים של דגגוני מים מתוקים יחד עם שרימפסים ועוד כמה חיות קטנות ומוזרות אך בגדול הדגה שם מאד דלילה בגלל המחסור בשמש. בהמשך מגיעים לפתח מערה שנקראת "מערת העטלפים" שכמובן הייתה מלאה בהם, ובאמצע המערה פתח עגול עם קרן שמש חזקה ויפה שחדרה מבעדה.

סנוטה Dos Ojos (מקור: נשיונל ג'וגרפיק)

היופי שיש במערות הללו זה דבר שקשה לתאר במילים. נטיפים מהתקרות נפגשים עם זקיפים מהתחתית ויוצרים עמודי סלע ענקיים ומרשימים ביופיים. קרני השמש שחודרות מבעד לנקבים בתקרה צובעות את המים בגווני טורקיז ומשוויים למחזה תחושה של גן עדן. המים שממלאים את המערות הינם מי תהום וגשמים ("מים מתוקים") ובשל כך הצלילות והניקיון, בשונה מצלילה בים הפתוח, גורמת לתחושה של ריחוף באוויר ומדמה "ראיית HD" במים.

לצלול במערות תת-מיימיות זה כמו לצלול בתוך מבנה סגור ולכן אני יכול להבין מדוע יהיו כאלו שלא יאהבו את החוויה. ישנם קטעים בצלילה שבהם עוברים במעברים צרים ומרבית משך הצלילה היא מתחת לתקרה, על כן צלילה שכזו פחות מומלצת לאנשים קלסטרופוביים שנוטים להלחץ ממקומות סגורים. דבר אחד הוא בטוח: צלילת מערות היא ללא ספק חוויה שונה מאד מצלילה רגילה, זה עולם שונה לגמרי, עולם שמומלץ מאד לחוות אותו ולהתנסות בו.

מה כדאי להביא לסנוטה?

אם אתם מתכננים לצלול בסנוטה מועדוני הצלילה יספקו לכם את כל מה שצריך (הסעה, חליפה, בלונים, פנסים וכו'). אם בכוונתכם רק לשנרקל, אז מומלץ שתדעו כי במרבית פתחי המערות ישנם דוכנים להשכרת ציוד של שנורקלים, מצלמות, פנסים, סנפירים וכו'. אחרי הצלילה מומלץ להמשיך לשהות עוד קצת באיזור וליהנות מאווירת הג'ונגל - ומידי כמה זמן לקפוץ אל המים ולרענן את הנשמה :)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
דור דן

מעצב ועורך אתר צלם ים. מלווה את האתר מיום היווסדו ובעל חלק פעיל בניהולו. ירושלמי במקור אך עם זאת מחובר מאוד לים ואוהב את כל צדדיו. חובב טיולים, ספורט, קולנוע ואוכל. מאמין בחזון ופועל באופן עקבי להרחבתה וגיבושה של קהילת חובבי הים בישראל דרך פיתוחו וקידומו של אתר צלם ים.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים