מגזין +

שנת גמילה משקיות הפלסטיק: ישראל 2017 מתמכרת ל'שקית' אחרת

מאת יואב נקש דצמבר 31, 2016

בדיוק כמו שאתם מכורים לריח הים והגלישה על הגלים, האנושות כולה מכורה לשימוש בשקיות הפלסטיק. ובעוד שההתמכרות לגלישה טובה לבריאותכם, ההתמכרות לשקיות הפלסטיק מזיקה לחי ומזהמת את הסביבה (וגם נתפסת לכם בליש, בחרבות וברגלים במהלך הגלישה). לאחר שהסתכלנו בהערצה אל עבר חוק השקיות שהוחל בקליפורניה, כעת גם בישראל אנו יכולים להרגיש ניצנים של שינוי דומה. ב-1 בינואר 2017 חוק השקיות יכנס לתוקפו והחל ממועד זה חלוקת השקיות ברשתות השיווק תהינה בתשלום. זה הזמן להגמל מההרגל ולהתמכר לסלים הרב-פעמיים.

במשך שנים מנסים לעביר את המסר, אבל הציבור הצרכני בישראל נוהג באדישות מוחלטת. כשנותנים לו שקית בחינם הוא לוקח עוד 20. הוא עוטף את שקית החלב (כן שקית) בעוד שקית ומרפד את התחתית בעוד כמה שקיות. הנזק שבשימוש בשקיות הפלסטיק ידוע לכל, אך עולם כמנהגו נוהג עד שזה צריך לשלם. האדם יעדיף לרדוף אחרי שטר כסף ולא אחרי שקית שמתעופפת ברוח, ולכן הצרכן ישקול פעמיים אם לקחת שקית כשהלאקשרי יעלה לו מאני.

בכל שנה צורכים בישראל מילארד ושש מאות מיליון שקיות פלסטיק חד פעמיים. השקיות הללו גורמות לנזק אדיר לסביבה, לחי וכמובן לאדם החל משלב הייצור ועד לניצולו עד תום. השקיות שפירוקן הטבעי אורך מאות שבשנים, ממלאות את אתרי הפסולת ומגדילות את נפח הפסולת. הן מתעופפות ברוח ומזהמות את השטחים הפתוחים, שמורות הטבע וחופי הים. כאשר פסולת הפלסטיק מגיעה גם אל מימי הים היא פוגעת בחי ובדגה. הקושי האופרטיבי להפריד את שקיות הפלסטיק מיתר הפסולת מפריע בתפעול תשתיות המיון, מפחית את יעילות המיחזור וגורם לאבדן חומרי גלם ובזבוז כספים.

ב-01 בינואר 2017 נפתח דף חלק ונקי בישראל. ביום זה נכנס לתוקפו החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות אשר אוסר על חלוקה בחינם של שקיות ברשתות הקמעונאיות הגדולות. אלו שיסבלו מחבלי הגמילה יוכלו עדיין לרכוש את השקיות בסכום מינימלי של 10 אג' ואילו אחרים יוכלו לסגל להם שגרת קניות עם סל רב-פעמי. המשרד להגנת הסביבה שיצא בקמפיין לקראת יישום החוק, מעודד את הציבור לסגל לעצמו הרגל קניה אחר ויסבסד בשבועיים הראשונים את מכירת הסלים הרב-פעמיים ברשתות נבחרות. פרטים נוספים על כך ניתן ללקט באתר של המשרד להגנת הסביבה.

זוהי הזדמנות לעשות שינוי בחיינו ולהיטיב עם העולם. לשנות הרגלים ולהפסיק לא רק את השימוש בשקיות הפלסטיק אלא במוצרי הפלסטיק ככלל. מי יתן ותהיה שנה אזרחית זו והבאות אחריה נקיות משקיות ומפלסטיק.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים