ים משובץ: מהי תופעת הגלים המרובעים ומדוע זה מסוכן?

מאת יואב נקש אוגוסט 03, 2020

אנו רגילים שגלים הם עגולים, לעיתים "משולשים" (בשפת הגולשים) הם נעים בפסים ישרים מקבילים אלי חוף ולעיתים בנטיה או זוית שונה בגלל תופעות אקלימיות וגיאולוגיות, אבל גלים מרובעים שמשווים לים מראה של לוח דמקה? פה כבר מדובר בתופעה נדירה ומאוד מסוכנת למי שנקלע לתוכה.

את תצורת הגלים המרובעים ניתן לזהות בבירור כשעולים לתצפית ממקום גבוה. הים לובש צורה של חולצת משבצות כשאדוות גלים תוחמים חלקות ים כריבועים. הסיבה למראה המשובץ היא בתופעה שמקורה מתחת לפני הים. תופעה זו למעשה מתחרשת במפגש בין שני ימים ו/או זרמים וידועה גם בכינויה "גלי רשת" . כאשר שני זרמים מנוגגדים מתנגשים, מתגלה דפוס ייחודי זה.

על אף שהמראה של הים המשובץ הוא מאוד מרשים, מפגש בין שני ימים / אוקיאנוסים הוא מאוד מסוכן גם במצב שבו הגלים נמוכים. התופעה הזו מתאפיינת בזרמים חזקים הקשורים לגאות ושפל ולכן שחיה או ניסיון לגלוש במקום שכזה הוא בגדר סיכון חיים ממשי. גלים מרובעים ידועים לשמצה גם בקרב ימאים שסירותיהם התהפכו או הוטבעו.

מפגש זרמים שכזה זו תופעה נדירה שיכולה להופיע באותה מהירות שבה היא יכולה להיעלם. המקום הידוע ביותר שבו ניתן לצפות בתופעת המשובץ היא ב-Island of Rhe לחופי האוקיאנוס האטלנטי בלה-רושל צרפת. התופעה מתרחשת בתקופה מסויימת בשנה והיא כאמור מרשימה מאוד לצפיה אבל רק ממרחק.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים