מגזין +

בדל מידע: פילטרים של סיגריות הם מקור הזיהום העיקרי של הים

מאת יואב נקש פבואר 21, 2019

את הכתבה הזאת אתם יכולים לקחת לריאות, ואפילו רצוי. נתוני מחקר חדש קובעים כי פילטרים של סיגריות הם המקור העיקרי לזיהום הימים. זה לא אומר שמוצרי פלסטיק נעלמו מהמשוואה אלא שלפריטים הקטנים יש השפעה לא פחות הרסנית על המערכת האקולוגית של הים - פח האשפה הגדול של האדם.

פילטרים של סיגריות הם רעל. כן, הם אמורים לסנן את מקצת רעל הניקוטין שאתם שואפים לריאות אבל זה בא על חשבון חומרים רעילים שנמצאים בתוכו. באופן מפתיע, או שלא, בדלים של סיגריות הם השכיחים ביותר בזיהום העולם. כ-5.5 טריליון פילטרים מיוצרים מידי שנה כשהרכיב המשמעותי שבהם הוא סיב תא אצטטי (cellulose acetate) שאינו מתכלה בטבע.

עובדה מצערת היא ש-66 אחוזים מכלל המעשנים נפטרים מבדל הסיגריה בכל מקום בו הם נמצאים וללא כל התחשבות בסביבתם. יוצא מכך שרבים מאותם פילטרים מסיימים את דרכם בתוך הים. על פי נתונים של העמותה לשימור האוקיאנוסים בוושינגטון, פילטרים של סיגריות הם השכיחים ביותר מבין שאריות הפסולת שנמצאת בחופים ובמקורות המים למיניהם.

ההשפעה של הבדל הקטן היא הרסנית לטבע. לא זאת בלבד שחיות ים ובעלי כנף בולעים את הפילטרים, סותמים את קיבתם ומביאים למותם האכזר אלא שהחומר אינו מתכלה כלל. במגעו עם מקור המים הבדל מפריש כימיקלים רעילים, מחמצן את הים, צף או/ו מלכלך את הקרקעית לעד ומסכן את כלל החי והדגה.

בדיוק כמו הפלסטיק, בדלי סיגריות הם מגיפה של ממש. ניתן למצוא בדלים כמעט בכל חוף בעולם וגם אם אלו רחוקים ממקומות מיושבים. למעשה אנשים יאפרו בתוך מאפרה בביתם הפרטי אך בצאתם אל מקום ציבורי הם לא ירגישו מחוייבים לשמור על הניקיון. הפעולה של הטלת הבדל בסיום העישון הפכה אינסטנקטיבית וככזו שאינה נעשית במחשבה תחילה. מחקרים התנהגותיים קובעים שמדובר בפעולה המעניקה סיפוק נוסף בסיום העישון ושעיקרה הרחקת הריח המסריח מגופם. נשמע אבסורד קצת לא כן?

במקומות שונים בעולם מנסים לאכוף עישון בחופי רחצה אך זו טיפה בים. לרבים מהאנשים לא אכפת וכמעט כל מי שיעשן בים יקבור את הבדל בחול. יצרניות הסגריות הגדולות סירבו לספוג מיסים נוספים שמיועדים לנקיון החופים מהבדלים במקומות ציבוריים אלא שגם עם סירובם, המודעות לנזקי העישון, מחיריהם הגבוהים של הקופסאות וכניסתם לשוק של תחליפים אלקטורנים מפחיתים במעט את השימוש. אך זה עדיין לא מספיק.

בסיגריה אחת יש כ-600 חומרים אבל ברגע שמדליקים אותה היא מייצרת 7000 סוגי כימיקלים שונים כאשר 69 מהם ידועים כמסרטנים. 7 מיליון איש מתים מידי שנה מנזקי העישון ומיליונים אחרים באופן עקיף, וזה כולל גם דגה ובעלי חיים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים