קלארק ליטל, צלם גדול: היופי שבצילום שבירות הגלים על החוף

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

שבירות הגלים על החוף הם אינם הגלים שעליהם בהכרח גולשים ומרבית האנשים ישתדלו להימנע ממפגש איתם בכניסה אל הים. הרבה מעבר לחול שנכנס לבגד הים, הגלים האלו שמתנפצים על החוף מסוכנים מאוד ויכולים לגרום לפציעה (או במקרה הקל לשריטה). אבל יש מי שדווקא מוצא בשבירות הגלים האלו את ייעודו, צלם אמיץ שצולל עם המצלמה במים הכי רדודים על החוף. – תכירו את קלארק ליטל שמנציח את היופי שטמון בין החול לים, רגע לפני שהגלים מתנפצים על החוף.

"פקונגה" – סלנג השגור בפי הגולשים שמשמעותו: גל סגור שמתנפץ בעוצמה על קרקעית הים הרדודה או החוף. ופקונגה זה בדיוק מה שקלארק ליטל (Clark Little) צריך לתמונותיו ומחפש כל הזמן. צילומיו של קלארק ישאירו אתכם פעורי פה בתדהמה מיופיין, צלם הגלים מהוואי מצליח לתפוס את הרגעים המיוחדים של גלי הים מפרספקטיבה שאינה שגרתית כלל – מתוך ומהבפנוכו של שבירת הגל!

תחת שבירות הגלים - קלארק ליטל מצלם על החוף Clark Little -The unique shorebreak photography

קלארק ליטל נולד בשנת 1968 בעיירה נאפה (Napa) בקליפורניה. שנתיים אח"כ הוא עבר עם משפחתו לחוף הצפוני של הוואי, מעבר ששינה את עתידו לעד. בשנות ה-80' וה-90' הוא כבר היה מזוהה בתור צלם שבירות הגלים בחוף ווימיאה ביי (Waimea Bay). קלארק ניחן בכישרון מיוחד של קפיצה וגלישה אל תוך שבירות הגלים שמתנפצים על החוף ולצאת מהם בשלום. בשנת 2007 אשתו רצתה לרכוש תמונה שאותה תתלה בסלון, אך קלארק הציע את כישרונו ואמר לה כי הוא יצלם תמונה יפה שכזו עבורה. באומץ לב רב שמזוהה עם גולש גלים מנוסה, קלארק קפץ אל שבירות הגלים של הים והתחיל להקליק על המצלמה... התמונה שהעניק לאשתו ונתלתה בסלון ביתו, הייתה תחילתה של דרך צילום ענפה.

במהלך חמש השנים האחרונות צילומיו המרהיבים של קלארק ליטל הקנו לו פרסום רב בכל רחבי העולם. האמנות התיעודית שהצליח להנציח בין שבירות החוף של הגלים, הביאה אותו להופיע בחדשות ערוצי טלוויזיה מובילים בארה"ב ולזכות בפרסים בינלאומיים יוקרתיים.  קלארק, שנוקט בטכניקת "התאבדות של צילום", מתעד את הרגעים בתוך שבירות הגלים בהוואי עם מגוון מצלמות מים ומארזים אטומים למים ביניהם גם גו-פרו. בצילומיו הוא מתעד את העצמה המחוספסת של הים ואת היופי המעודן של שבירות הגלים. תמונותיו המרשימות, מציגות באור יקרות את תנועת הנוזל שמרכיב את הגל והצבעים של הנוף הסובב מעטרים את תמונותיו כמו משיחות מכחול על בד קנבס לבן.

art6

"שבירות הגלים על החוף זה ה"קומפורט זון" שלי. אני פשוט אוהב את זה מאוד! זה תמיד שונה ומשתנה. האור, הצבעים, המים, החול וכל מה שמתרחש מסביב. ולהיות שם, לצלם את זה ולשתף עם העולם... זה פשוט חלום!" (קלארק ליטל)

art10

art3art4art7art8art9art9art11ar12art13art14art15art17art18art19art20art22art23art23art24art2526art26art27art28art29art31art32art30

תמונות: קלארק ליטל / Clark Little Photography

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים