יותר קר מהים ובריא באותה המידה: בריכות קרח עושות חם בגוף

מאת יואב נקש ינואר 10, 2021

"הפעילות האנרגטית ביותר שעושה גוף האדם הוא ויסות הטמפרטורה". ההסבר הזה של ליירד האמילטון בזמן שהוא יושב בתוך אמבט עם קוביות קרח בטמפ' של כ-10 מעלות מציג נקודת מבט לטיפול בריאותי שתופס תאוצה אצל ספורטאים רבים. אם אתם עוסקים בפעילות ספורט אינטנסיבית ומעוניינים לשמור על כושר ולהתאושש במהירות, אמבטיית הקרח יכולה להיות הדבר הכי חם לגוף שלכם.

בין אם אתם רוצים לחזק מסת שריר, לרוץ מהר או לשמור על כושר סיבולת לב ריאה מירבי, עליכם להפעיל את גופכם באמצעות אימונים ולאחר מכן עליכם לתת לגוף זמן להתאושש. האיזון העדין שבין אימון למנוחה הוא חשוב לאין ערוך שכן במידה ולא נפעל נכון אנו מגדילים את האפשרות של פציעה וזמן ההחלמה. אז נכון, תמיד אפשר להשתרע על המיטה, לעשות מתיחות פיזיותרפיה וכדומה אבל דרך נוספת היא לטבול במים קרים ולהעניק לגוף "מכת קור" שגם בתנאי מנוחה הוא יעבוד קשה, ישרוף אנרגיה ויקדיש את מרב המאמצים לשמור על החום של האיברים הפנימיים החיוניים.

למים קרים סגולות בריאותיות נפלאות.וטבילה בהם הוכיחה כי היא מחזקת את המערכת החיסונית, משפרת את זרימת הדם, מאלחשת כאבים, משפרת את מצב הרוח, מזרזת התאוששות, משפרת ביצועים גופניים ואף מאיצה הרזיה. אמבטיית קרח אינה אמורה להיות עינוי ואל תטעו לחשוב שמדובר בקפיצה למים של 3-4 מעלות כמו בסיביר. אמבטיות קרח לאנשים שאינם מתודלקים בוודקה היא בממוצע 10-15 מעלות. וכשטמפ' המים בחודשי החורף הקרים בים היא 15-17 מעלות, הטמפ' של האמבטיה נשמעת בהחלט סבירה לגולשי החורף שבינינו.

אפשר להכנס לבריכת הקרח  לאחר פעילות גופנית או במעבר דרסטי בין סאונה לאמבטיה. אך כמו כל דבר שעושים בחיים גם בטבילות אלו מומלץ לפעול בשיקול דעת ובמתינות. מומלץ להתייעץ עם רופא, לקבל הכוונה ממאמן מוסמך ולהכיר את סבילות גופכם. הזמן שנשארים במים משתנה לאדם מאדם אך יש שלא להשאר זמן רב מידי בכדי שלא להגיע למצב של היפותרמיה. 

ואם אין לכם אמבטיה בבית או שלא הספקתם להקפיא קוביות במקרר בכמות מסחרית, החלופה הטובה והבריאה ביותר היא טבילה במי הים - ואת זה אנו ממליצים לעשות בכל יום ועונה שבשנה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים