מגזין +
מגזין +סרף Tech ← רעיון שהוא גם חזון: גרג וובר מציג את העתיד שלו לריף גלים מלאכותי

רעיון שהוא גם חזון: גרג וובר מציג את העתיד שלו לריף גלים מלאכותי

מאת יואב נקש יוני 25, 2019

לגרג וובר יש רעיון, סוג של חזון בתחום הריפים המלאכותיים. השייפר האוסטרלי כבר העלה בעבר קונספטים מעניינים כשהעיקרי ביניהם היתה בריכת גלים מעוגלת שזכתה לגירסה אחרת על ידי יזם אחר. כעת וובר מציג את העתיד של הגלים המלאכותים בסביבה הטבעית - בים. מתקן V שייפ שצף על פני המים ויוצר גלים לגלישה יש מאין.

אז גרג וובר שוב יורה באוויר, בודק את כיוון הרוח ומנסה להבין אם כמו שהוא רואה את הדברים, כך גם כל עולם הגלישה. התשובה לכך היא שהכל נראה טוב במצגות פאוור פוינט ו3D וידיאו כי לים כידוע, יש חוקים משלו.

הקונספט של וובר מתבסס על מתקן צף בצורה של V אשר מעוגן בקצה שלו לקרקעית הים ויכול לנוע עם כיוון הזרמים. על פי ההסבר שבוידיאו המתקן הזה שובר את הגלים ואלו נפתחים לשני כיווני גלישה שונים. בנוסף לכך וובר משלב בתכנון גם אטרקציות נוספות של שחיה בתחום המגודר, הגנה מכרישים על ידי של רשתות ובעיצובים גדולים יותר גם מסלול להליכה  - מהחוף ועד לשבירת הגל.

הרעיון כשלעצמו נראה בהחלט מבטיח אבל השאלה היא האם במבחן המציאות המתקן הזה באמת מסוגל ליצור גל לגלישה? אם נחזור לבסיס המדעי שבהתהוות גל לגלישה אנו נזכיר שאין די בשבירת הגל בנקודת שיא על פני הים אלא בהפרשי העומק שבין הגל הנשבר לקרקעית. המתקן של וובר לוקה בחסר כי הזרם יעבור מתחתיו ומעליו באין מפריע. הדינמיקה של הגלים קובעת שאין די בשבירת הגיבוע על פאתי המתקן בכדי ליצור גל לגלישה, כי אם בשבירתו של הזרם הנע מעומק הים על פני שטח רחב המושפע מהפרשי העומק ומתוואי הקרקעית.

גם כשהקונספט של ריף מלאכותי צף כמו זה נראה מבטיח ותמיד ניתן למצוא פתרונות ושיפורים, לא היינו תולים תקוות במיזם של וובר ולו בגלל שבשביל לממש חלק מהפוטנציאל צריך שמישהו יאמין בזה כמו שוובר רואה את זה. וזה ככל הנראה יקח עוד קצת זמן בשביל להתבשל.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים