מגזין +

צלם ים חוגג עשור :) 10 שנים של פעילות עניפה עם ים של אהבה!

מאת יואב נקש פבואר 14, 2017

לאתר צלם ים אין תאריך לידה רשמי אבל איפושהו בין סוף 2006 ועד להשקתו הראשונה בחודש מאי 2007, האתר רקם עור וגידים ויצא לאוויר העולם הכחול עם הרבה מאוד רוח ים בנפשו. 10 שנים אח"כ וקשה מאוד להכיל את כל מה שהצלחנו להנחיל. מעולם לא היה זה אתר מקוון שנשאר בין כותלי המרשתת, אלא תמיד דאג להיות שם גם באופן גשמי, על החוף ובים - יחד איתכם הגולשים. לכבוד עשור להיווסדו של האתר חגגנו בעמוד הפייסבוק עם סדרת פוסטים וציוני דרך ממהלך 10 שנות פעילותו העניפה.

אתר Streamer כשמו כן הוא, תמיד זרם עם כולם, גלש אל מעבר לאופק ושט איתכם למרחבים. מקידום ענף הגלישה, לתיעוד עצום של הגולשים והחופים, כתבות ומאמרים, פעילויות סביבתיות, יוזמות חברתיות ועוד ים של דברים. עשור שנים חלפו והיריעה קצרה מלהכיל את כל שנעשה, ובמשך כשבוע העלינו לעמוד הפייסבוק של האתר פוסטים עם ההאש טאג #צלםיםחוגג10 שהעלו חיוכים מזכרונות יפים של העבר. לפניכם לקט הפוסטים מהמסיבה של האתר מספר 1 בים!

השידור היומי זוכרים?

בשנים הראשונות של האתר, השידור היומי היה "הדני רופ" של הגולשים. בזמן שעוד ניסינו לפענח את התחזית של הצי האמריקאי ולצפות במצלמת און-ליין בישראקם, מידי בוקר ובמשך 5 שנים צלמתי (י.נ.)בווידיאו את הים והעלתי לאתר תחזית לגולשים (רוח גובה גלים ומגמה לשעות/ימים הקרובים).

לא תמיד קלעתי בול, לפעמים לא הגעתי מספיק מוקדם אבל ברוב הפעמים הדיווח היה מדויק, אינפורמטיבי, שימושי ומהנה. השידורים כללו קטעי גלישה, אירועים, נופים דיווח על מפגעים של לכלוך וכל מה שנקלט בעדשת המצלמה ודרש חשיפה. סתיו חורף, קיץ אביב.... 30 שידורים בחודש, 12 חודשים בשנה, כמעט מידי יום ולמעלה מ-1500 סרטונים ביו-טיוב!

"השידור היומי" היה הסרף ריפורט היחיד בישראל ולא ידוע על עוד אחד שכזה בעולם כולו. זו הייתה עבודה אדירה שדרשה הרבה מאוד השקעה, קילומטרים של רכיבות אופנים, מאות ג'יגה בייטים של צילום אלפי מילים של כתיבה ושעות על גבי שעות של עריכה - אבל היי ... הכל בא מאהבה. את השידור היומי הפסקתי בשנת 2011 כשהתקנתי את מצלמת השידור החי בחוף דלילה. באתר יש מזכרות רבות של השידורים היומיים. מצחיק להקשיב לזה היום, מוזר לחשוב שזה היה לפני 10 שנים.

עם המעבר לאתר במתוכנתו המחודשת, מרבית עמודי השידור היומי חסרים עיצוב מקורי או קטעי היו טיוב שהוטמעו בו אינם זמינים. את כל השידורים ניתן לראות בערוץ היו טיוב של האתר ובינתיים לפניכם קישור לעמוד עם לקט שידורים ראשונים של שנת 2007 ;)

ניקיון חופים - היוזמה הירוקה!

כשאנו מסתכלים על פועלו של האתר בעשור האחרון ישנו דבר עיקרי שמסב לנו אושר וגאווה רבה - היוזמה הסביבתית "צבע ירוק - גולשים ומנקים" שהייתה ועודנה, יוזמה מיוחדת במינה. את פעילויות ניקיון החופים התחלנו בפברואר 2008 כחלק מצורך ממשי לשמירה על ניקיון החופים והים. במסגרתה, פעלנו להגברת המודעות של כלל התושבים למפגעים של זיהום הים, פעילות הסברתית בחופים, אכיפה עם רשויות החוק, והשפעה ממשית על התנהלות הרשויות שלוותה בביקורת תקשורתית נוקבת בדרישה למניעת זיהום הים והחופים, הגברת תדירות הניקיונות העירוניים והצבה של פחים ותשתיות נוספות גם בחופים שאינם מוכרזים.

קשה מאוד לסכם את הפעילות הענפה והחשובה הזו בפוסט יחיד, פעילות שנעשתה בחודשיה הראשונים מידי יום שישי! במהלך השנים המשכנו בעקביות ובנחישות עד אשר נוכחנו שהצלחנו להוביל לשינוי. באמתחתה של היוזמה עשרות פעילויות ניקיון בזיקים, חופי אשקלון, ניצנים, פלמחים וגם בהרצליה. עשרות טונות של אשפה שנאספה מהחופים, מאות מתנדבים יקרים וירוקים מבתי ספר, תנועות נוער, חיילים, תושבים וכמובן גולשים - נשים וגברים, מילדים ועד מבוגרים.

היוזמה הזו הייתה ועודנה התנדבותית לחלוטין וללא כל עזרה כספית שהתבססה על רצונם האמיתי של אנשים טובים לתרום ולהגן על הסביבה שאותה הם אוהבים. יוזמה זו פעלה בחלקה בשת"פ עם עמותות ארציות ומקומיות ונעזרה בתרומת שקיות וכפפות רב-פעמיות מ"תוכנית חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה. עם המגמה הסביבתית שהלכה ותפסה תאוצה בשנים האחרונות ולאחר כי ניכר שינוי תודעתי רחב לנושא ניקיון החופים, פעילות יזומה זו הפסיקה לתפקד במתכונתה המקורית אבל מידי כמה זמן אתם עדיין תראו אותנו על החוף אוספים באופן עצמאי או נרתמים לעזרתם של גופים המבקשים עזרתנו באספקת שקיות, בהסברה או בהרצאה בפני קהל מתנדבים.

ההפקה האדירה הזו של פעילויות הניקיון תועדה בוווידיאו, תמונות ובמספר רב מאוד של כתבות שהועלו לאתר ולזכו לפרסום רב במדיה התקשורתית (מקומית וארצית). הרבה מאוד מהתכנים של ניקיונות החופים ניתן עדיין למצוא באתר תחת התגיות של ניקיון, יוזמה, פעילות, חופים, סביבה. עם המעבר לאתר במתכונתו המחודשת לפני כשנתיים, חלק מהתכנים חסרים עיצוב מקורי. לפניכם מספר קישורים לדוגמא מפעילויות נפלאות שמעלות זיכרונות מימים ואנשים יפים.

1-month-5-beach-clean-ups
friday-clean-initiative-04.04.08

north-shore-beach-clean-up-june-2009

גולשים גם על גלגלים!

בכל יום שישי אחרון של כל חודש ולמשך תקופה של למעלה משנתיים רכבנו על אופניים. אתר צלם ים לקח חלק פעיל ביישומה ובתפוצתה המקומית של התנועה העולמית "מסה קריטית" למען קידום השימוש באופנים במרחב העירוני. מטרתה של פעילות זו הייתה לקדם ולתרום לבטיחותם של הרוכבים, הגברת המודעות אליהם בכבישים, הדגשת התמורות הבריאותיות שיש ברכיבה על האדם ועל הסביבה והשפעה על הרשות המקומית בהקמת תשתיות ושבילי אופניים במרחב האורבני.

עשרות רוכבי אופנים, נשים וגברים מכל הגילאים, שמו את הנושא על סדר היום הציבורי ובכוח הדיווש הביאו לשינוי מהותי שמשרת גם כיום את כלל התושבים ולרווחת הרוכבים. הרשות המקומית והמשטרה ראו בזה אקט הפגנתי אבל בנחישות רבה ובהתמדה הוכחנו שיש לזה משמעות אמיתית, רחבת היקף ועמוקה - אקט עוצמתי עם אפקט רב השפעה מבחינה חברתית, ספורטיבית וסביבתית!

מסה קריטית שהחלה באוקטובר 2008 פסקה מפעילותה בתחילת 2011 ועם נדידתו של חברי היקר וממייסדי התנועה, זוהר ארמא, אל יעד שמעבר לים. על אף כל זאת החברויות שנרקמו באותם דיוושים חברתיים נותרו הדוקים לעולמים.

וכרגיל, הרוב תועד בכתב ודרך עדשת המצלמה. באתר צלם ים ניתן למצוא לקט גדול של כתבות, תמונות וסרטוני ווידיאו שמנציחים תקופה זוהרת על גלגלים. עם המעבר לאתר במתכונתו המחודשת לפני כשנתיים, חלק מהתכנים חסרים עיצוב מקורי לפניכם דוגמא למספר קישורים:
biggest-critical-mass-in-ashqelon-july-2010
critical-mass-ashqelon-dec-09-coverage
critical-mass-for-gilad-shalit-jan-09
cycling-in-green-critical-mass-is-touring-ashqelon-oct-08

פרויקט הריף המלאכותי - זה מלכותי!

הפעם דווקא נתחיל מהסוף. בשנה שעברה (2016) יצא מכרז ממשלתי להקמתם של שוברים מטובעים לאורך חופיה הצפוניים של אשקלון המיועדים להגנה על המצוק והרחבתו של החוף.

נושא "הריף המלאכותי" או "שוברים מטובעים רב תכליתיים", הועלה בשנת 2009 לסדר היום הציבורי באתר צלם ים ועל ידי (י.נ.) כפתרון אולטימטיבי לבעיית נסיגת המצוקים, כתחליף לשוברי הגלים וכתשתית שיכולה לשמש לקידום התיירות, למגוון רחב של ענפי ספורט ימי, יצירת מרחב מחייה ביולוגי של חי וצומח וכמובן בכדי לעצב גל מושלם לגלישה.

נושא זה מסועף מידי בכדי להסבירו בפוסט יחיד אבל הדבר החשוב לדעת הוא שמעולם לא הרפיתי ממימושו של הרעיון כפתרון. במשך כל השנים כתבתי על כך רבות, התראיינתי לכלי תקשורת, פעלתי בשיתוף חוקרים ימיים, הרחקתי עד ניו זילנד לפיגשה עם חברה שעסקה בבניית ריפים מלאכותיים (ASR שכיום כבר נסגרה), ערכתי עשרות פגישות עם נציגים מהרשות העירונית, העלתי את זה בפורוומים רבים ובחברתם של מספר מתנדבים הקמנו את "הוועד לשמירת חופי הים של אשקלון" ולקחנו את זה עם מצגת מפורטת עד למשרדו של השר גלעד ארדן שהיה הממונה על איכות הסביבה בזמנו.

פרויקט הריף המלאכותי זכה לגיבוי אדיר מצד כל הגורמים המעורבים ובמיוחד מקהילת חובבי הים והגולשים. כאמור, ואם בקשר ישיר או עקיף לפעילות בנושא זה, בקרוב אמורים להניח על קרקעית הים ובמרחק סביר מהחוף "שרוולי חול" מבדים גיאוטכניים. על כל תמורותיו וגם חסרונותיו, זה אולי לא יהיה הדבר שיעצב גל לגלישה אבל לפחות לא תהיה מסלעה שתסתיר את הנוף של האופק הכחול ואולי גם ירחיב את החוף.

באתר ישנן כתבות ומאמרים רבים בנושא פרויקט ריף המלאכותי שגם זכו לפרסום רב במדיה המקומית והארצית. עם המעבר לאתר במתכונתו המחודשת לפני כשנתיים, חלק מהתכנים חסרים עיצוב מקורי לפניכם מספר קישורים לדוגמא לדברים שנכתבו בנושא.
soon-in-ashqelon-marine-geotubes-to-prevent-shoreline-erosion
artificial-reef-the-natural-choice-beach-of-ashqelon
articles/view/artficial-reef-project-update-jan-2010
news/view/the-ashkelon-coastal-reservation-comity
news/view/gilad-erdan-minister-of-enviornmet-in-ashqelon

לא מפחדים ממאבקים צודקים!


צלם ים אף פעם לא ישב על הגדר בלי לתלות עליו איזה שלט! במסגרת האג'נדה הסביבתית והקו האידיאולוגי החברתי שמנחה את האתר ומשמש כנר לרגליו, לקחנו חלק פעיל במחאות חברתיות ומאבקים סביבתיים יזמנו הפגנות, עשינו רעש תקשורתי ודאגנו להעלות לסדר היום נושאים חשובים ולהיאבק מול רשויות מקומיות וגופים דורסניים.

תמכנו באופן פעיל במאבק על חוף פלמחים, התנגדנו נחרצות להקמת תחנת כוח פחמית נוספת ברוטנברג, קיימנו הפגנה נגד בניה של מבני מגוריםומלונות בקרבה לים, דרשנו העתקתם של מובלים וצינורות ביוב שהזרימו סחי לים, הנפנו שלטים נגד שירותי וטרינריה מפוקפקים שהמיתו בעלי חיים על לא עוול בכפם, העלנו לסדר היום את נושא האתרים הארכיאולוגים לאורך רצועת החוף באשקלון על חשיבותם ההיסטורית והצורך בשימורם, התעקשנו על הצורך בפתרון למניעת נסיגת / קריסת המצוקים, דרשנו הזנת חול עקבית לחופים הצרים, הקמנו קול צעקה למפגעים בקו רצועת החוף שמסכנים את בטחון התושבים, וקיימנו מחאה אדירה של שישה ימים נגד הקמת קירות הפרדה בתוך הים (חוף הדתיים באשקלון) ויצאנו כשידנו הייתה על העליונה!

בנחישות, התמדה ובכוחות משותפים, האקטיביזם שלנו היווה הוכחה ניצחת לכוחו של העם, התושבים והפעילים המדהימים - חברינו הטובים שידם תמיד נטויה לעבר שינוי ושמירה ואינם מפחדים לקום ולהיאבק על עקרונות מוסר וצדקת אמונתם!

באתר ישנן כתבות, תמונות ומאמרים רבים בשלל נושא המאבקים שגם זכו לפרסום רב במדיה המקומית והארצית. עם המעבר לאתר במתכונתו המחודשת לפני כשנתיים, חלק מהתכנים חסרים עיצוב מקורי לפניכם מספר קישורים לדוגמא לדברים שנכתבו בנושא.

the-future-of-historical-treasures-in-ashqelon
winter-storms-of-2015-and-the-distruction-of-the-northern-beaches-of-ashqelon
the-protest-and-activism-for-the-sake-of-the-sea-in-ashqelon
the-sand-casting-project-in-ashkelon-has-ended-but-far-from-over
environmental-activism-prevails-palmahim-beach-will-be-declared-as-national-park
news/view/the-beach-is-no-real-estate-business

ועוד אוקיאנוס של פעילויות

אנו יכולים להמשיך עם פוסטים שנוגעים לפעילויות האתר בעשור האחרון מידי יום ולאורך זמן רב, אך בשביל להקל על העיכול של כל החומרים שנפרשו לפניכם בחרנו להזכיר רק בפסקה אחת נוספת ומבלי להרחיב יותר מידי עוד כמה מהיוזמות הייחודיות של האתר: הצבת המצלמה הראשונה של השידור חי באשקלון, הפקת תחרויות גלישה מקומיות, חלקנו הנכבד בהקמתם של פנסי תאורה לגולשים בחוף גוטה (שלימים הובילה להקמת תאורה לילית בחוף דלילה), על תמיכתנו וקידומו של ענף הסקייטבורד המקומי, שת"פים עם עמותות סביבתיות, ארגונים חברתיים לשלום, הפקה של סרטי גלישה מקומיים, כנסים, מעגלי גלישה לשלום וזכרון, צילום עצום של תמונות גולשים, תכנים כתובים ועוד אוקיאנוס של דברים טובים.

למען הכדור הכחול והמספר העגול

חגיגות העשור של צלם ים היו קצת שונות מהרגיל וכללו פוסטים עם רזומה עשיר והרבה טפיחות על שכם  - שבכל מידת הצניעות אנו חושבים שמגיע לנו - אבל המסר העיקרי מכל התזכורות הללו של פעילויות העשור הן בשביל להמחיש ש"אין דבר העומד בפני הרצון!"

אתר צלם ים החל בפעילויותיו בעידן שבו הפייסבוק היה בחיתוליו. הכל נעשה במו ידיו וברגליו. העברת המסרים התקשורתי והגיבוש החברתי נעשה בזיעת אפיים ולא בלחיצה על כפתור של לייק. אנו תמיד נשמח להיות שם, לכתוב, לסקר, לתעד, לקדם ולהזיז גלגלי מערכות מגושמות אבל נצליח לעשות הרבה יותר אם נזכה בתמיכתכם והשתתפותכם הפעילה. זו תהיה לנו לזכות להעניק לכם במה בפרסום יוזמות, פעילויות, חדשות ומאמרים ו/או כל חומר מקורי שלכם, כתוב ומצולם.

איננו יודעים עוד כמה זמן נהיה בשטח וכמה עוד נוכל לשמור על גחלת האתר אבל אנו יודעים שלנצח יהיה עתיד כשכל אחד מאיתנו יעשה הווה. לכבוד המספר העגול והעולם הכחול, נאחל מזל טוב 10 לאתר הים של כו-לם ושנדע עוד שנים רבות מאושרות ופוריות בחברתו.

שלכם ובאהבה,
יואב נקש

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים