עסקי גלים. להשכרה בבאלי: חוסמי גולשים

מאת יואב נקש נובמבר 19, 2014

פיניתם שבועיים מהמרוץ האינסופי של החיים, ארזתם את הגלשן וטסתם אלפי קילומטרים אל גן העדן של הגולשים - באלי אינדונזיה. התמקמתם במלון, נסעתם אל הספוט הכי קרוב, השכרתם סירה וממנה קפצתם אל הים עם הגלים החלומיים. אלא שאז, רגע לפני שאתם תופסים את הגל הנכסף, מישהו חוסם לכם את המעבר ומנפץ לכם את חוווית טיול הגלישה. אל תצפו לבקשת סליחה או לחיוך מתנצל, מקרה זה הוא חלק מתופעה חדשה של חוסמי גולשים להשכרה.

art2חסכתם הרבה כסף לטיול הגלישה בבאלי אינדונזיה אבל האם הייתם חוסכים גם בשביל שמישהו יפנה לכם את הדרך ויבריז עבורכם את הגלים? מסתבר שיש כאלו שמוכנים לעשות כל דבר רק בכדי שלא יפריעו להם לממש את חלומם. עד כמה שזה ישמע מוזר כשיש ביקוש תמיד יהיה היצע. בימים של צפיפות יתר במים, הבאלינזים פותחים באסטה וחוסמים גולשים בכדי לאפשר ללקוחותיהם לתפוס את הגלים באין מפריע. תופעת "חוסמי הגולשים" היא שידרוג של "מדריכי הגלים" שפורסמה כאן בעבר - מאפית גולשים מקומית שגובה פרוטקשן ומתמחרת את סשן הגלישה (בעיקר בעבור קליינטים מיפן). עד כמה המצב גרוע? גולשים מדווחים שהתופעה הולכת ומעצימה.

בידיעה שהתפרסמה במגזין The reader's journal ועל פי חוויות גולשים, בספוטים של סאנור וקוטה (Sanur ו-Kuta) תעשיית הפרוטקשן וחסימת הגולשים פורחת. הבאלינזים הפכו את הרעיון למודל עסקי שבו הם מתמחרים את חסימת הגלים בין 30-60 דולרים לשעת גלישה או על פי סשן גלישה מובחר. לטענת הבאלינזים, הם החלו בגביית כספי הגלים כשהבחינו שתיירות הגלישה הולכת וגדלה וגולשים זרים דוחקים אותם לפינה ותופסים כל חלקת גל טובה - הם דרשו את השליטה על הספוטים שלהם בחזרה.

איך עובדת השיטה?

את הדיל סוגרים בחוף עם תשלום מראש. לרוב מדובר ב"מדריך" אחד או בקבוצה של שניים עד שלושה גולשים מקומיים שמתלווים לגולש זר ונמצאים לצידו לאורך כל סשן הגלישה. אחד ממפעילי החסימות אנגרה פוטרה (Anggara Putra) מסביר: "אני אומר ל"אורחים" שלי: אתה תסתכל אליי ואני אתן לך סימן. אם הגל הוא ימני אני אחתור לכיוון שמאל ואפריע למי שינסה לתפוס אותו - כך הלקוח שלי יוכל לרדת את הגל. בפעמים אחרות אנו לוקחים את הגל מ"האינסייד" (מתחילת השבירה) ומאפשרים ללקוח שלנו כביכול להבריז לנו אותו. לפעמים אני נמצא בפיק ואני נותן ללקוח שלי את הפריוריטי. בפעמים אחרות, שני "מדריכים" פועלים ביחד, גם אם יש לנו קבוצות גולשים שונות. אם אני מרוחק מהמקום של ה-"טייק אוף" אז הוא יכול למלא את מקומי וההפך".

מעבר לטיעוני המקומיים באשר להשגת דומיננטיות בספוטים, התופעה הזו לא נוצרה יש מאין ולמקח ולממכר יש גורם מרכזי שמהווה זרז לתעשייה מתפתחת. בתיירות הגלישה יש ביקוש לדבר אחד המשותף לכולם: גלים! הגלים הם האוצר. הגביע הקדוש, גיבועי המים המושלמים שמשולים למטבעות זהב ויהלומים שאותם כולם רוצים מחובבנים ועד מקצוענים. גולשים מכל רחבי העולם חולמים על טיול הגלישה, חוסכים כספים רבים ומתכננים בשקיקה את המזכרות היפות שאיתם יחזרו מגלישה על ים טורקיז חמים ושבירות גלים מבודדות. אלא שאז לאחר מסע של אלפי קילומטרים כשהם מגיעים ליעדם הם מגלים שהם אינם היחידים שרוצים להגשים חלומם. הספוטים צפופים בגולשים, כללי ההתנהגות לא תקפים והליין-אפ הופך למקום מנוכר ואכזרי שבו אחד יורד את הגל על ראשו של השני. אז ישנם כאלו שמוותרים מרצון ובולעים את הגלולה המרה וישנם אחרים שיודעים שאין דבר שכסף לא יכול לפתור / לקנות.

art3

תופעת חוסמי הגולשים מעלה שאלות מוסריות. התשובות לשאלות אלו נעות במסלול התנגשות עם מציאות של תרבות ותיירות גלישה עולמית שגדלה באופן תמידי ומשתנה: האם זה הוגן? האם זה פסול? האם השימוש שעושים גולשים בחוסמי הגלים נובע מחוסר ברירה? האם זה נגרם בגלל שגולשים רבים מוצאים את עצמם חסרי אונים ומתוסכלים בגלל שאחרים אינם פועלים על פי "חוקי הגלישה" הבסיסיים? האם זהו תענוג ששמור לאנשים שלא חסרה פרוטה בכיסם? האם הפעילות המסחרית הזו פוגעת במהות של הגלישה או שבעצם מאפשרת שיוויון הזדמנויות גם לגולשים חובבנים?

הפרוטקשן ועסקי מכירת הגלים היא תופעה שששמורה כרגע לבאלי אך נהוגה בדרכים אחרות ולעיתים אף יותר אלימות בספוטים אחרים בעולם. ככל שתפוצת הגלישה ומספר הגולשים בעולם תלך ותגדל, כנראה שלא מן הנמנע שבעתיד נשמע על תופעות זהות גם במקומות אחרים במרחבי הים הכחול.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים