בעולם המים: גבישי קריסטל לנשימה מתחת לפני הים

מאת יואב נקש דצמבר 21, 2014

בת הים הקטנה, אקווה-מן ובוב-ספוג הם כולם דמויות אנימטוריות של גיבורים המסוגלים לנשום בחופשיות מתחת לפני המים. ועל אף שזה נשמע כמו דבר המזוהה רק עם דמויות בדיוניות, לנשום מתחת למים יכול בעתיד הקרוב להיות עניין מציאותי גם לבני האנוש. צוללנים וגולשים יכולים להיות גיבורים כמו הדמויות מהסרטים המצויירים.

קבוצת מדענים וחוקרים מאוניסברסיטת דנמרק פיתחו חומר של קריסטל גבישי המסוגל לכרוך ולאגור חמצן בריכוז גבוה בתוכו. ובמילים אחרות, הם מצאו דרך לקחת כמות חמצן שנמצאת בחדר ולקבץ אותה לנפח של דלי מלא בגבישים - בעולם הים, חופן של גבישים בכיס גולשי גלים גבוהים, צוללנים, או צוותי הצלה יכול להיות עבורם לעזר רב בהצלת חייהם או של אחרים. כף של גבישים המכילה מתכת קובלט (Coblat) מספיקה בכדי לספק חמצן למשך מספר דקות רצופות מתחת לפני המים.

art3

פרופסור כריסטין מקנזי (Christine McKenzie), המדענית שמובילה את המחקר, מסבירה שמספר זעום של גרגירים מכיל בתוכו כמות מספקת של חמצן לנשימה והחומר יכול לחדש את המאגר ולספוג גם חמצן מהמים שסביבו. כך שצוללן לדוגמא, לא יצטרך להרבה מעבר למספר גרגירי גבישים בכדי להמשיך ולצלול מבלי לעלות למפלס המים בכדי לנשום. "כשהחומר הגבישי רווי בחמצן ניתן להשוותו למיכל שאוגר בתוכו חמצן טהור תחת לחץ - ההבדל הוא שהחומר הנ"ל יכול להחזיק פי שלושה כמות חמצן מבלון חמצן רגיל", מסבירה פרופסור מקנזי ומוכיחה זאת במחקריה.

המחקר והפיתוח החדשני הוא נקודת מוצא לאפשרויות מחקר נוספות בתחום הרפואה והספורט הימי, מחקרים שיובילו לפיתוחים שיכתיבו סדרי עולם חדשים מתחת לפני המים והים בעתיד.

art2

בניגוד לחומרים אחרים שגם מגיבים לחמצן ומאבדים את התכונות להארכת חייהם וזמנם של האלמנטים הפעילים בהם, המפתחים של החומר הקרוי בפיהם "Aquaman Crystal" (ובשמו המדעי: {(bpbp)Co2II(NO3)}2(NH2bdc)](NO3)2 * 2H2O)), משווים את גבישי הקריסטל שלהם לספוג אשר יכול לספוג חמצן ולהחזיק אותו לאורך זמן.

art6

כיצד נושמים את החמצן הגבישי? את הגרגירים המהולים חמצן ניתן לשים במסכת צלילה או במשאף קטן מבלי להיסחב עם מיכלים מסורבלים וכבדים של חמצן. לאחר שזה נאמר יש לבחון עוד מספר השלכות דרמטיות הקשורות לבטיחות הצוללנים בהפרשי הלחץ ובהשוואת לחצים עם השימוש בגבישים. ומה גם שבני האדם אינם נושמים חמצן טהור אלא תערובת של חמצן מהולה בגזים טבעיים אחרים.

art5

על אף כל ההסתייגויות מדובר בפריצת דרך ממשית, והעובדה שהטכנולוגיה הזו קורמת עור וגידים יכולה לשנות את המציאות של עתיד הנשימה מתחת לפני המים. ולא רק. השימוש בגבישי קריסטל יכול להיות לעזר גם לאנשים הסובלים מסרטן ריאות הנעזרים בבלון חמצן גדול או לאלו הסובלים מקצרת נשימה (אסתמה). המחקר והפיתוח החדשני הוא נקודת מוצא לאפשרויות מחקר נוספות בתחום הרפואה והספורט הימי, מחקרים שיובילו לפיתוחים שיכתיבו סדרי עולם חדשים מתחת לפני המים והים בעתיד.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים