לרקוד עם אבנים - אומנות ערימת האבנים בחוף הים

מאת יואב יולי 25, 2014

בעבור חלקכם אלו סתם אבנים שנערמו האחת על גבי השניה, אבל עבורי מדובר באומנות לשמה. לאלו מכם שביקרו לאחרונה בחוף הצפוני של אשקלון לבטח הבחנתם בגלי-עד רבים של אבנים שהונחו בצורה של פירמידות נמוכות קומה, ופוזרו לאורך קו החוף ובקרבה למצוק. אולי חשבתם לתומכם כי מדובר בפינוי סלעים ואבנים מן החוף אבל מסתבר שהמדובר הוא ביוזמה פרטית של אדם העושה זאת כאורח קבע מידי יום ומסיבותיו שלו. אל תטעו לחשוב שזהו מחזה יוצא דופן מסוגו כי הערמת אבנים האחת על גבי השנייה נפוצה בכל רחבי העולם ובעיקר בקרבה למקורות מים ולים – תופעה אומנותית זו נקראת בשפה המקצועית "סטון בלאנסינג".

 
stone balance


לפני מספר ימים חבר קרוב שלי הפנה את תשומת ליבי לתופעה מוזרה שבה הוא הבחין בחופים הצפוניים באשקלון: אדם כלשהו אוסף אבנים ועורם אותם האחת על גבי השנייה עד שהוא יוצר מעין פירמידה קטנה. אך הוא לא הסתפק בערימה אחת ובנה עשרות "פירמידות" כמותן למרחק רב לאורך קו החוף מחוף הדתיים הישן ועד לחוף חופית. את זהות האיש אין אנו יודעים בבירור וניסיונותיי לפגוש בו לא צלחו, על אף זאת נאמר לי כי מדובר באדם נורמטיבי לחלוטין שבניגוד לדעה הסטריאוטיפית הרווחת הוא אינו סובל מהפרעה נפשית וכי הוא עושה זאת באהבה. הסיבה אותה הוא סיפק לחברי הייתה שהפעילות הזו גורמת לו להרגשה טובה – סוג של תראפיה.
art2


זה ידוע לכל שלאבנים יש סגולות רפואיות ורוחניות והן תופסות חלק בלתי נפרד מאורח חיינו בשלל צורות: האבנים משמשות אותנו בדקורציה אישית כאביזר נלווה לשרשרת ולטבעת אותה אנו עונדים, לרפואה אלטרנטיבית ועיסוי שרירים, לבנייה, משחק וכדומה. בשימוש אחר כגון זה של ערימתם האחת על גבי השנייה, ועל אף הפשטות המינימליסטית שיש בכך, האבנים מקבלות ביטוי אומנותי רוחני וגשמי כאחד. מסתבר כי אומנות זו נפוצה מאוד בכל רחבי העולם ונעשית בקרבה למקורות מים ובעיקר בקרבה לחופי הים – סוג זה של אמנות נקרא Stone Balancing  (שיווי משקל של אבנים).
שיווי משקל של אבנים


אבן/סלע הוא חומר בר קיימא. אנו מסתתים חתיכות של החומר בכדי להרכיב מוצר מוגמר כמו הבית שבו אנו גרים. משחר ילדותנו האבנים הן חלק בלתי נפרד מעיצוב אישיותנו, משחק הלגו הוא דוגמא מצוינת לדרך הטבעית שמלווה את ראשית צעדינו בבנייה, בשיפור המוטוריקה, ביצירתיות ובהבנה הבסיסית של פיזיקה והכוחות שפועלים על איזון החומר ושיווי המשקל. במהלך טיולי ברחבי העולם הבחנתי ביצירות רבות של אבנים לאורך חופי הים כמו זה המוצג כאן לפניכם בחוף המערבי של האי הדרומי בניו-זילנד.
SANY0087


הרעיון שמוביל את "שיווי המשקל של ערימות האבנים" היא יציבות. – לערום אותן כך שהן יהיו מספיק עמידות להישאר יציבות לאורך זמן בטרם ייפלו. אך מדוע עושים זאת האנשים בקרבה לים או/ו למקורות מים?art6 התשובה לכך מתחילה בקשר האנרגטי שקיים בין האדם והטבע הסובב אותו. תצורות האבנים מאוזנות בעדינות רבה האחת על גבי השנייה, והן צריכות להתמודד עם מצב שבו כל משב של רוח יכול להפיל אותן ולשמור על יציבותן גם בהתמודדותן עם האנרגיה המתפרצת של שבירת הגלים וזרימת המים תחתן – שם מתחיל האתגר. ייצוב האבנים דורש קלילות, קואורדינציה גופנית, ריכוז ותשומת לב, דבר שמוביל לערך נשגב של הוויה מדיטטיבית, הישג פיזי, אתגר יצירתי ואומנותי.
art8


המבנה המולקולארי של האבן הקשיח מייצג את ההפך הגמור של המים הזורמים אך יחד עם זאת שניהם ביחד משלימים את עצמם בהווייתם וייעודם. המים מסתתים באבן ובסלעים, ואילו הסלעים מסיטים את זרימת המים ויוצרים ערוצי מים ונחלים או גלים מושלמים... מבחינה רוחנית זהו המוטיב העיקרי לשילובם של השניים בשימושם במרכזים רוחניים ורפואיים כפי שנהוג במדינות אסייאתיות רבות כבר מאות שבשנים (יפנים, טיבטים קוריאנים). ערימות האבנים שנאספים בקרבה לים מהדקים את הקשר בין שני המחצבים והאדם הוא זה שבדרכו צריך לשלבם לכדי שלמות והרמוניה אחת. כאמור הדחף האנושי לערום אבנים הוא אינסטקטיבי אבל גם דרך לביטוי עצמי והגשמת מאווים רוחניים.
art7


תופעת "איזון האבנים" הגיע לעולם המודרני בשלב די מאוחר בזמן ונחזה לראשונה בשנות ה-70' של שלהי המאה שעברה בקליפורניה בארה"ב. התכנסויות הריינבו (Rainbow) של ילדי הפרחים נערכו בקרבה למקורות מים כגון אגמים וחופים ומכיוון שבמקומות אלו מצויות אבנים רבות וחלוקי נחל זה הקל על ערימתם ובנייתם. אט אט התופעה התרחבה ומשכה אליה מעריצים רבים, הפעולה שבבניית ערימות האבנים או מיקומן האחת על גבי השניה ביציבות הייתה לשם מדיציה והפכה במהרה לאומנות, תחביב ומסורת בלתי כתובה בכל רחבי העולם.
blancing stones


ערימות אבנים הפכו למגמה מעניינת וייחודית ועד כמה מיוחד לגלות שהיא לא פסחה גם על חופנו המקומי. אם עברתם במקרה ליד אחת הפירמידות בחוף אשקלון או שבמהלך דרככם במקום נידח בעולם נתקלתם במחזה אומנותי שכזה, אז עיצרו לרגע, קחו אבן ומקמו אותה בעדינות ובזהירות בקצה הערימה –  עכשיו גם אתם חלק מהמגמה, מחוברים לטבע ולחוויה!


כתבה מאת יואב נקש – אוגוסט 2012
תודה רבה לרונן זרביב חברי היקר שהפנה את תשומת ליבי למחזה המיוחד

 

צלם ים

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים