בין אופנה לגלישה: דיאנה פרילנד ותשוקתה לגלישה

מאת יואב נקש יולי 28, 2015

"אנשי המים" ו"אנשי היבשה" הם אנשים שונים שלכאורה אין בניהם מכנה משותף, אך לא תמיד זה כך. לעיתים אנשי הים מתגלים במקומות הכי לא צפויים ובדרכם המיוחדת הם מנפצים את האשליה השגויה שבתפיסתנו. כזו היא דיאנה פרילנד, איקונת אופנה עולמית, אישה מבריקה ויצירתית ששאבה את כוחה ורעיונותיה מעולם המים וחשפה את תשוקתה לרכיבה על הגלים.

לפני מספר ימים צפיתי בסרט תיעודי, דוקומנטארי, על חייה של מעצבת האופנה הידועה דיאנה פרילנד (Diana Vreeland). סרטון נפלא, מעורר השראה שמביא צדדים יפים לדמותה של האישה שנחשבת לעילוי בתחום האופנה העולמי, שקבעה טרנדים בלבוש והכתיבה צווי אופנה חדשניים ומתקדמים לזמנה. דיאנה פרידלנד הייתה עורכת ראשית של מגזין האופנה באזאר (Bazar) בין השנים 1937-61, ווג (Vogue) בין השנים 1962-71 ואוצרת תערוכת האופנה במוזיאון המטרופולין (The Metropolitan Museum of Art) בניו-יורק בין השנים 1972-84.

art6

הסרט הדוקומנטארי על חייה של דיאנה פרילנד שובר כל מיתוס ודעה שגויה המיוחסת לאנשי היבשה

הסרט, "The Eye has to travel" שצולם ובוים ע"י נכדתה ליסה אימורדינו פרילנד (Lisa Immordino Vreeland ), מציג קווים דינאמיים לדמותה בשילוב לקט ראיונות מחכימים, אומנותיים ומרהיבים על פועלה רב השנים. השפעתה של פרידלנד לא פסחה על עבודותיהם של מעצבים ידועים, צלמים, עורכי מגזינים ועל כלל צרכני האופנה ברחבי העולם. שמה, יצירותיה וחזונה הלך לפניה בזמן חייה ועודנו ממשיך להכות גלים (תרתי משמע) גם שנים לאחר מותה.

art5

דיאנה פרילנד הייתה איקונת אופנה שבנפשה נשבה רוח ים.

אם לרגע חשבתם שמדובר במעצבת בגדי "הוט-קוטור" (Haute Couture) שמנותקת מההוויה ה"היפית" של חופי הים אז היכונו להפתעה מרנינה במיוחד. דיאנה פרילנד הייתה בראש ובראשונה אומנית בעלת נפש חופשית, את העולם היא קיבלה בזרועו פתוחות ובאהבה, היא נתנה לרוחה לנסוק אל מרחבים המרוחקים ממקום מגוריה בעיר הגדולה ובעמקי ליבה היא סגדה לגלישה!

art3

בין שמים למים. דיאנה פרילנד מעולם לא גלשה אבל הייתה מהופנטת מהגלישה

על התשוקה לספורט הגלישה אפשר לכתוב במילים יפות וניתן לצייר בצבעים של אור אבל זו הפעם הראשונה בחיי שבו שמעתי אדם אומר את זה בכל כך הרבה רגש, חן והערצה כפי שדיאנה פרילנד הביעה בראיון איתה: עיניה זרחו, גופה נע כמו גלי הים, עיניה התגלגלו מעלה ולרגע נדמה היה שנשמתה רוצה לצאת ולעטוף אותה בהילה של צינור גל נשבר... הדרך שבה בחרה לבטא את אהבתה לגלישה נשמע היה כאילו והיא רכבה על הגלים פעמים רבות בחייה כשלמעשה היא מעולם לא זכתה בכך.

תרגום דבריה:
"...אבל אתם יודעים ישנו דבר אחד שבו אני ממש מקנאה – בגולשים. אני חושבת שזה הדבר היפה ביותר.... אתם מבינים? אני משוגעת על מים. אני חושבת שהמים הם סם ההרגעה של אלוהים. להיות בתוכו, לשתות אותו, להסתכל עליו... ולהיות גולש !!! אוווו... להיות בין השמים למים הוא הדבר היפה ביותר בעולם עבורי... אני מצטערת שלא הייתה לי האפשרות אף פעם. (וגם סקייטבורדינג אני חושבת שזה נפלא ... נהדר!)"

השחיינית ליין קוקס (Lynne Cox) צוטטה אומרת פעם שבעולם ישנם שני סוגים של אנשים: אנשי מים ואנשי יבשה. "אנשי המים", היא טענה, "שואבים השראה ואנרגיה מהזיקה שלהם למים וזאת בשעה שאנשי היבשה פשוט לא קולטים את זה בכלל." כאדם וגולש, אשר לו זיקה רבה למים, אני תמיד שמח לגלות שישנם אחרים ששוברים את המיתוס ודיאנה פרילנד על אף היותה "אשת יבשה" בהחלט ראויה לתואר של כבוד בהיכל התהילה של "אנשי הים".

לפעמים אנו מקבלים את הדברים כמובנים מאליהם, מתרגלים לתחושה, חיים את השגרה. לעיתים כדאי לעצור ולהסתכל לצדדים ולהבין כמה שאנו ברי מזל בחיינו שנפלה בידינו הזכות הנפלאה לגלוש על הגלים...!

dian vreeland surfing דיאנה פרילנד גלישה

דיאנה פרילנד (DIanaVreeland  (1906-1989

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים