מגזין +
מגזין +סביבה ← קשה לעיכול: האם בריוניון משתמשים בכלבים חיים כפתיונות לכרישים?

קשה לעיכול: האם בריוניון משתמשים בכלבים חיים כפתיונות לכרישים?

מאת יואב נקש אפריל 17, 2015

ריוניון איילנד השוכן באוקיאנוס ההודי ממזרחה של יבשת אפריקה נודע בשנים האחרונות כמקום מסוכן לגלישה ולרחצה. תקיפות הכרישים הופכות שכיחות והתושבים דורשים לשנות את המציאות ומבקשים הגנה מפני המלתעות. בכדי להלחם בתופעה, הממשל הצרפתי המקומי התיר דייג כרישים מאסיבי כמעט ללא פיקוח. הדייגים המקומיים מצידם ניצלו את התקנה הפרוצה והחלו להשתמש באמצעים לא אנושיים. בשנים האחרונות עולות העדויות על שימוש בכלבים חיים כפתיונות לכרישים - עדות זו מצטרפת לזוועה שתועדה במקסיקו שבו השתמשו בחתול כפתיון. האם האדם מאבד צלם אנוש?

מספר רב של תקיפות כרישים, מחציתן קטלניות. ריוניון באוקיאנוס ההודי

תקיפת הכריש הקטלנית האחרונה של אליו קנסטרי (Elio Canestri) בן ה-13 בריוניון איילנד (Reunion Island) נוספת לשרשרת של 16 תקיפות כרישים שארעו במשנת 2011 כש-7 מתוכן היו קטלניות. כתוצאה מריבוי התקיפות תושבי האי יצאו בהפגנות שקוראות להסדרי דייג חדשים שיפחיתו את מספר פריטי הכרישים בשונית המקיפה את האי. הממשלה הצרפתית פעלה במספר דרכים כשהיא קבעה תקנות האוסרות על שחיהי/גלישה בחופים מסוכנים, התראות כרישים וקנסות לגולשים שיפרו את החוק. בנוסף, הממשלה אישרה את קטילתם של פריטי כרישים רבים (כרישי טיגריס וכרישי שור) באופן שנותר פרוץ וללא פיקוח. על התרי דייג לקטילתם של כ-100 פריטים ישנם דיווחים כי המספר של הכרישים שניצודו גבוהים בכמה מאות אחוזים.

פאניקה והיסטריה! תושבים וגולשים בריוניון דורשים מהממשל המקומי שיפעל להגנתם מפני התקיפות ויתיר צייד כרישים נרחב

מקרה התקיפה האחרון הביא פעם נוספת לתרעומת גדולה מצד התושבים שמבקשים לצוד הרבה יותר כרישים. ההפגנות המתלהמות והדמוניזציה שנעשה לכריש הביא לדיון נוקב ברחבי העולם על שיטות הדייג שנוהגים בהם המקומיים. תופעה שארגוני בעלי חיים וסביבה חושדים כי היא נעשית בהחבא גם בימים אלו כמו לפני עשור שנים. שיטה ברברית שתלך ותתעצם עם גילויי הפאניקה שאוחזת בתושבים. התרי ציד הכרישים בשנת 2005 הביא את הדייגים לפעול בדרכים קיצוניות שאין לתארם במילים. כלבים משוטטים נאספו מהרחוב ע"י דייגים ואלו נעצו בגופם קרסים. את הכלבים זרקו למים בעודם חיים כפתיון לכרישים.

גור הלברדור ניצל ממלתעות הכריש. נמצא משוטט עם קרס בפיו וברגלו... אכזרי עד דמעות!

הסיפור החל בתמונה קורעת לב וסדיסטית שבו נראה גור לבראדור כשהוא בחיים עם שני קרסים שנעוצים בגופו (לחצו כאן לצפייה בסרטון), האחד באפו והשני ברגלו. גור הכלבים נמצא משוטט בקרבה לערוץ חפי ויש המשערים כי הוא נחלץ משבי הדייגים. לאחר מציאת הכלב ואישור הסיפור כי אכן מדובר במקרה אותנטי ואמיתי, נשאלה השאלה כמה כלבים וחתולים הפכו לזבח וקורבן פתיונות לכרישים שעליהם אנו לא יודעים?

חוסר האנושיות והאכזריות לבעלי החיים ממשיך עם התיעוד המזעזע שצולם במצלמת דייגים בטריטוריית מים צרפתית באוקיאנוס ההודי בשנת 2012. בסרטון זה שהופך את הקיבה ומעלה את החימה נראים הדייגים נועצים קרס בגור חתולים ומשליכים אותו למים כפתיון לכרישים. (הסירטון הזה ששימש כתעמולה לגיוס כספים לאיזו מטרה מטופשת התברר כאמיתי לחלוטין).

זהירות! הסרטון הבא מכיל קטעים קשים מאוד לצפייה. אם אתם אוהבים חתולים, בעלי חיים ואת החיים מומלץ לפעול בשיקול דעת לפני שאתם לוחצים Play.

בשנים האחרונות הוטלו עונשי מאסר כבדים על דייגים שמשתמשים בבעלי חיים (חיים) כפתיונות לכרישים. על אלו שזרקו את החתול למים הוטל מאסר של שנתיים בפועל וקנס של אלפי דולרים. במכתב שהעבירו פעילי זכויות בעלי החיים וארגונים סביבתיים לממשל הצרפתי הם דרשו להחמיר בעונשים על מי שיעשה שימוש סדיסטי וחסר אנושי בבעלי החיים למטרות דייג. הפחד של ארגונים אלו הוא שהפאניקה שאוחזת בתושבי האי של ריוניון יחזיר את חלקם למנהגיהם הישנים בקטילה חסרת הבחנה של כרישים ובשימוש באמצעים לא אנושיים.

פעילי סביבה וזכויות בעלי החיים באוסטרליה: מתנגדים לקטילה חסרת הבחנה של כרישים

עם כל הכאב על מותו של הגולש הצעיר בריוניון, מבקשים פעילי סביבה ופעיל זכויות בעלי חיים שלא לאבד צלם אנוש ולתת לרגשות הזעם והכאב לגבר על יצרם - לא בהרג חסר הבחנה של כרישים ולא בשימוש בבעלי חיים כפתיונות. גם אנו מצטרפים לבקשה זו.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים