עושים כמו ברווז - דק דייב -Duck Diving

יולי 25, 2014

באחד מהימים גלשתי עם הלונג-בורד והבחין בי בחור צעיר כשאני טובל את חרטום הגלשן וצולל תחת הגל על כל אורכו של הגלשן... הבחור הצעיר היה נפעם... הוא הסתכל בהערצה ואמר: "שמע, ראיתי אותך גולש אבל אחרי שראיתי אותך עושה ברווז עם זה.... אני מוריד את הכובע" –

זה לא בכל יום שמישהו מחמיא לך ובטח לא בזכות כישורי ה"ברווז" שלך, אבל האמת שמעבר לניסיון דרושה קצת טכניקה פשוטה, לא מעבר לכך...  לפניכם כמה הסברים שימושיים לכל הגולשים, החדשים והמנוסים – איך עושים ברווזים?

art2

 

ברווז – DUCK DIVE

מקור השם באנגלית, פירוש המילה "ברווז" היא DUCK ו- DIVE  פירושו לצלול.. = "צלילת ברווז".
למילה DUCK (ברווז) באנגלית יש משמעות נוספת: "להתכופף"... הדבר הבטוח הוא שאת הכוונה אנחנו מבינים, וכמו דברים רבים בחיינו אנו נוהגים לללמוד את אורח החיים של החיות ולחקות את התנהגותם.

מדוע אנחנו צריכים לעשות ברווז?

כשאנו חותרים פנימה (OUT PADLLE), אנו נאלצים לעבור את שבירות הגלים, אם היינו חותרים ומשחררים את הגלשן או שמנסים לשמור אותו צמוד לגופינו מבלי לצלול, לא היינו מגיעים לשום מקום...הגלים היו דוחפים אותנו חזרה לחוף ודורשים מאיתנו מאמץ כפול ומכופל ובעקבות כך בזבוז אנרגיה וכוח לשוא.
הברווז מאפשר לנו להמשיך את כיוון החתירה פנימה ע"י צלילה והשקעתו של הגלשן מתחת לשבירת הגל.

מתי עושים ברווז?

נהוג לעשות ברווז בכל ים, גם אם הוא שטוח, ובכל סוג של גל... למעט אותם גלים גבוהים וצינוריים שנשברים לפניך ובהם מומלץ לעזוב ולצלול עמוק אל הריף הקרוב...
התזמון שבברווז הוא חשוב לאין ערוך, חשוב לאמוד את גובה הגל, שבירתו, מהירותו ולתכנן את עומק הצלילה לפי דפוסי הים והחוף.Duck_4

ישנם שני סוגי מצבים בהם אנו מחוייבים לעשות ברווז: האחד כשזה נעשה מתחת לשבירה של הגל (לקראת שבירה, בעוד הוא מתעגל) ובמקרה השני, "ברווז" שנעשה מתחת לקצף נע.

לפניכם מספר שלבים בכדי לבצע ברווז בקלות ובשלמות:

Duck_2_Siq1. נסה לפתח מהירות ומומנטום בטרם תחליט להפסיק בחתירה ולהתחיל ללחוץ על הגלשן לקראת צלילה. בכך אתה מקדים את השבירה, מקדם את האיזון על הגלשן ומשנה את כיוון החרטום לעבר הגל. גם אם נותרו לך רק מספר קטן של חתירות עדיין יצרת כוח נגד מול הגל הנשבר.

2. כששתי הידיים אוחזות בצידי הגלשן בחוזקה, לחץ את חלקו הקדמי של הגלשן עמוק ככל האפשר. ככל שגופך יהיה גבוה מעל המים בעת הלחיצה כך הצלילה תהיה אפקטיבית ועמוקה. לעיתים אפשר להסיט את הגלשן מעט לצידו ובכך לגרום להתנגדות קטנה יותר בעת השקעתו במים.

בכדי להשלים את הברווז צריך יהיה ליצור כוח נוסף בצידו האחורי של הגלשן, לכן מלבד הלחיצה עם הידיים יש לדחוף גם עם אחת הברכיים בעוד שהרגל השניה מונפת לגובה ולאחור בכדי לשמור על יציבות וכמו כן להוסיף כוח ומשקל נוסף לקראת הצלילה.

Duck_3

 

בגלים גבוהים ועם גלשני לונגבורד יהיה זה עדיף ללחוץ עם כף הרגל בחלקו האחורי של הגלשן ובכך ליצור כוח התנגדות רב.

3. רגע לפני שהשבירה "אוכלת" אותך, קח מספיק אויר והשלם את הצלילה ע"י השקעת גופך במים בהתאם לכיוונו של הגלשן והצב אותו בזוית הנוטה למעלה, לכיוון היציאה מצידו האחר של הגל.

אם הזוית של הגלשן תהיה חדה מידי כלפי מעלה אז רוב הסיכויים שהוא יתפס בזרם ובשבירת הגל ויהדוף אותך לאחור. אם הזוית תהיה חדה מידי כלפי מטה, חלקו האחורי של הגלשן ישאר חשוף מאחור תאבד את המהירות ולא יתאפשר לך לסיים את  הצלילה בשלמות. Duck_6

אם מיקומך על הגלשן נכון כשידיך פונות קדימה מהיכן שהתחלת ללחוץ וזווית הצלילה נוטה למעלה קלות, תוכל לכוון את יציאתך מעברו השני של הגל. היציאה מתאפשרת ביתר קלות, בו אתה כאילו ו"נשאב" החוצה וחוזר לצוף... 

 

4. חשוב לציין שאין צורך בצלילה ממושכת, הברווז צריך להיות מהיר ואפקטיבי. ככל שתחזרו מהר למפלס הים ותאזנו עצמכם מחדש על הגלשן, יתאפשר לכם לחזור ולחתור מהר יותר. בכך תאיצו את מהירותכם לקראת שבירות הגלים הבאות ותחסכו בכוחות.


Duck_5אמנות הדק דייב דורשת אימונים רבים, לאט ובמשך הזמן תתרגלו את הצלילה במעבר גלים שונים ומשתנים, בתנאי ים רדודים ועמוקים...אז בפעם הבאה באמבטיה כשאתם משחקים עם הברווז ... אל תלחצו עליו יותר מידי – תנו לו כבוד, בזכותו אנחנו יכולים לחתור וגם לצלול בדרך אל הגל הנכסף...!

נכתב ע"י יואב נקש

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים