מגזין +

פנטזיה מספר 12: איך בונים נבחרת מנצחת בליגה העולמית בגלישה?

מאת חופית לוגסי פבואר 26, 2015

הימים האלה בשנה גורמים לי להתכונן ולהתרגש כמו אוהד כדורגל לפני שליגת האלופות מתחילה, כמו שאוהד אתלטיקה מתרגש לפני המשחקים האולימפיים או כמו שחובב אופנועים יתרגש לפני תחילת ה- MotoGP. אז למה אני מתרגשת? כי חוץ מזה שסוף החורף בפתח והקיץ קרוב יותר מאי פעם אנחנו נמצאים בחודש שבו הסבב העולמי, או כמו שקוראים לזה השנה: "הליגה", יוצאת לדרך כשקוויקסילבר פרו גולד קוסט אוסטרליה היא יריית הפתיחה לשנת 2015. אז יש יותר מרגש מזה? 

עמוד הכניסה לפנטזיה. להיות חלק מנבחרת המקצוענים של ה-WSL

אחד החידושים שנכנסו לאתר WSL בשנה שעברה והגבירו אצלי בכל איבנט שחלף את העניין האישי והתחרותי בכל פעם מחדש, הוא ה- fantasy - וכשמה כן היא: פנטזיה - אופציה להרכבת נבחרת החלומות. באתר הליגה מגדירים את זה בתור "הדרך הכי קרובה שלך להיות ספונסר של קבוצת אתלטים מקצועית..".

אז כן, כל אחד יכול להרכיב נבחרת חלומות משל עצמו ולהתחרות בניקוד מול נבחרות אחרות או לחילופין כמו שאני וחבריי בקבוצה המפוקפקת שלנו עושים כבר שנה שניה ברציפות, מתחרים זה בזה תוך כדי שחיטת פרות קדושות. ואיכשהו, רק כשאתה בקבוצה מנסה להגן על כבודך האבוד, יצר התחרותיות שבך גובר יותר מאי פעם וכל מטרתך בעולם הזה הופכת לרצון לזכות בכבוד של להיות בין אלופי ה-WSL שסובבים אותך. 

חוף בוחרת נבחרת. ליגה של פנטזיה

אז איך בוחרים?

לפני כל תחרות נפתחת אופציית הרכבת נבחרת לאותו אירוע ספציפי. מטרת העל שלכם צריכה להיות בחירת גולשים שאתם מאמינים שהם הבחירה הטובה ביותר ובעלי הפוטנציאל הגבוהה ביותר להתקדם מספר רב של מקצים עם מירב הנקודות האפשריות בהתאם לרמה בה הם נמצאים כמובן.

הקבוצה שלכם מחולקת ל-3 חלקים נפרדים, כמו בתיכון חלוקה להקבצות על פי רמות, כל אחד מהגולשים יכול להיכנס לקטגוריה אחת בלבד כאשר דרגתו  הנוכחית  אחראית על המיקום שלו.  לדוגמא מישל בורוז (Michel Buarez) הלוחם הספרטני שמתחיל את עונת 2015 כשהוא מדורג במקום החמישי יכול להשתלב אך ורק ברובד הראשון כשמנגד ג'וליאן ווילסון (Julian Willson) הממוקם במקום 14 יכול להיכנס אך ורק לרובד השני או לפחות עד שהוא ישפר את הניקוד שלו ומיקומו בטבלה.

ג'וליאן ווילסון בהקבצה B ב-Fantasy של חוף. ישתפר? יעלה בדירוג. לא ישתפר? עדיין ישאר חתיך.

האמת היא שאני מאלו שבוחרים מהלב. לאורך כל שנה שעברה קלי ופלורנס (נער הזהב) תפסו אצלי את המקומות הראשונים בנבחרת בלי שום קשר לחישוב סיכונים וסיכויים מה אני אעשה? לויאלית כמו שאוהד מכבי לעולם לא ייתפס עם חולצה אדומה אני לא אתפס בלי קלי סלייטר ויורש העצר הבלונדיני בנבחרת החלומות שלי. 

אבל כמובן אפשר לבחור בחירות שקולות והגיוניות על פי הידע האישי שלך שמבוסס על היכרות עם הגולשים, הנטיות שלהם, היכולות, היתרונות וחסרונותיהם. אז אם אתם מהסוג שמעדיף בחירה שקולה כזו שעשויה להביא להם ניצחון בסוף העונה  אז יש כמה פרמטרים שעשויים להטות את כף המאזניים ולכן שווה לבדוק אותם לפני בניית הנבחרת:

  • נתונים סטטיסטים שנשענים על ממוצע ניקוד על פי מקצים
  • שנות וותק בסבב
  • מהי תחזית מזג האוויר הצפויה לאירוע 
  • באיזה חוף מדובר ואיך הוא עתיד להשפיע על נתוני הגולש (כי כולנו יודעים שסלייטר של ג'פריז ביי ופייפ הוא לא קלי של מרגרט)

על סמך מה מתבססת החלוקה בנבחרת?

הקבצה A - האליטות, מלכי הים הבלתי מעורערים,(לפחות עד הסבבים הראשונים) חלקם נמצאים שם כבר שנים חלקם הגיעו לשם לגמרי במקרה אבל הם שם ואין הרבה ברירה, עלינו לבחור צמד מהם. 

הקבצה B - מעמד הביניים. למרות שביניים זה הכי הארדקור שיש, עלינו לבחור שם 4 מתמודדים.
זו הקבוצה עם הכי הרבה מרפקים חזקים, אלה שנלחמים בשיניים לעלות להקבצה A , הרבה מהשמות שם השנה צפויים לדעתי לפתוח שמפניות על הפודיום כשאחד מהם לדעתי הוא ג'דסון אנדרה (Jedson Andre) הגופי הברזילאי שב-2014 הראה בדיוק מה הוא שווה ומאלו חומרים משובחים הוא בנוי. אצלי לפחות הוא הצליח להשתחל עמוק לרשימת הפייבוריטים השנתית ואני ממש סקרנית לדעת כמה רחוק הוא עוד יגיע.  

ואחרונה חביבה הקבצה C -  גם פה תתבקשו לבחור צמד גולשים מבין רשימת הגולשים שממוקמים בתחתית הטבלה, בה תוכלו למצוא הפתעות רבות וצבעוניות שביניהם ממוקמים גם ה- Wild cards של השנה. כמו תמיד, אני כמובן מתמקדת פה ב"ווילקו" (Matt Wilkerson), הגולש עם הכי הרבה סטייל, צבע וקסם שקיים בסבב ושהצליח להיכנס לי עמוק ללב ונדמה כי לנצח אזכור לו חסד נעורים. אז זו הפנטזיה שלי, שווילקו יצליח לשבור את החומה שמונעת ממנו לעלות להקבצה של הילדים הגדולים. 

בקיצור הקבצה C היא ההקבצה עם הכי הרבה הפתעות ותגליות שיש ואל תשכחו שבסופו של דבר כל אלוף התחיל מלמטה. ההקבצות הן דינמיות, צריך לדעת להיות עם היד על הדופק לאורך כל העונה ולהיות מוכנים לכל שינוי שיבוא, פציעות, ניצחונות, הפסדים כמה יעלו כמה ירדו וכך הניקוד בהתאם.

כמובן שניתן ואף רצוי להקים גם קבוצות פנטזי לליגת הבנות השוחטות מבית רוקסי, כי בואו נודה על האמת: רובן לא רואות ממטר את רוב המתחרים בליגה הגברית ומה שווה פנטזיה בלי קצת בלונד מפוזר מסביב? 

איך עובד הניקוד?

הניקוד מושפע ישירות מביצועים בכל מקצה, לדוגמא אם גולש ספציפי סיים מקצה עם ניקוד 18:38, אתם מרוויחים 18.38 נקודות פנטזיה - וכך הלאה בהתאם לכל הגולשים בנבחרת שהרכבתם. 

טבלת הניקוד של נבחרת הפנטזי. דוגמא לניקוד גבוה שתוכלו לפנטז עליו.

על מנת להמחיש זאת טוב יותר:

ציון נבחרת מושלם של סיבוב ראשון יהיה 160 נקודות
8 גולשים > 20 נקודות למקצה =  160 נקודות פנטזיה 
אם השכלתם ובחרתם גולש שזכה לדלג על שלב ועלה אוטומטית אז הניקוד בהתאם יהיה אוטומטי ותקבלו את כל מלוא 20 הנקודות. 

אז מה יוצא לי מזה? יש פרסים? 

האמת היא שיש לכם שתי ברירות: או שתקבלו תהילת עולם וירטואלית והמון סיפוק אישי או שתזכו להמון עצבים, אכזבה וייאוש. יש משהו בהרכבת הנבחרת שהופך את כל הסיפור הזה למוחשי יותר, אתם הופכים להיות חלק מהתחרות, איכשהו כל הפסד או ניצחון של מתמודד כזה או אחר מרגיש אישי יותר מתמיד.

אדריאנו דה סוזה. כדאי לו מאוד להיות רשום השנה בנבחרת של חוף...

מצאתי את עצמי בשנה שעברה יוצאת למסעות צלב אל תוך הלילה בשעון הוואי נגד גולשים מסוימים רק כי לא הכנסתי אותם לנבחרת שלי אז קיוויתי שהם ישברו איזו רגל או יד (זו ההזדמנות לבקש סליחה מאדריאנו דה סוזה על הפציעה בברך לפני Billabong Pipe Master - סליחה לא התכוונתי),  בקיצור כל הפסד של הנבחרת שלך מרגיש פתאום כמו הפסד שלך וכל ניצחון מרגיש כאילו זה היית אתה הרגע שצינרר באטרף בבלס ביץ' וקיבל 10 מושלם מעמדת השיפוט ואוטוטו רוזי באה לראיין אותך. בקיצור יותר מידי פרסים אין פה אבל אם אתה מהצופים הקבועים של התחרות זה הופך את כל הסיפור לחוויה קצת שונה, עם מעט יותר תיבול חריף. 

השנה אני וחבורת המפוקפקים שלי פתחנו גם קבוצת פנטזיה ב-SURFER. פורמט המשחק שם מעט שונה וקצת יותר מסחרי, כך שאני עדיין לא כל כך בקיאה בו אבל זה הולך בערך כך: 

כל אחד מקבל 50,000 דולר תקציב שאיתו הוא בונה נבחרת. "רוכשים" גולש עם המחיר שהוצמד לו בעקבות  הדרוג שלו, וכך אתם בונים הלאה את הנבחרת. אם עשיתם את הבחירות הנכונות והערך של הגולש עלה, אתם משאירים אותו אצלכם עם הסכום שבו "קניתם" אותו והערך שלו רק עולה, אומרים שב"סרפר" יש יותר עניין... נכון או לא? אני אדע רק בהמשך.

הבדל נוסף בין surfer ל-WSL  היא שהם מעניקים פרס לחמשת הזוכים המובילים מבחינת הניקוד: חבילת מטעמים משובחת מבית Quiksilver  אך השמועות אומרות שהיא מוגבלת לגבולות תושבי ארה"ב בלבד.

כך או כך זה לא משנה איזו נבחרת חלומות בחרתם להרכיב לעצמכם העיקר שלא נפסיק לחלום. ומי יתן ותהיה לנו שנת WSL מעניינת מותחת, מרתקת ומלאה בהפתעות... כל אחד בהתאם לנבחרת הפנטזי שלו. ואולי השנה הפנטזיה שלי שקשורה איכשהו למספר 12 תתגשם... שמישהו בבקשה יקרא לפיית השיניים שתגשים לי את זה! 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
חופית לוגסי

כתבת טור ודיעה. פעילה סביבתית, גולשת סאפ וכותבת כבר שנים באהבה גדולה, יש לי טורים קבועים בכל סוגי המדיה אבל הכי אוהבת בעולם לכתוב על השילוש הקדוש: ים, מוזיקה וקלי סלייטר :) מוטו לחיים: הכי בוב מארלי שישי: ONE LOVE!

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים