שרד 438 יום בים ונתבע על סך מיליון דולר על 'אכילת חברו'

מאת יואב נקש דצמבר 29, 2015

הוא לא טבע אבל כשחזר הוא נתבע. דייג בן 36 מאל סלבאדור ששרד באורח נס במשך 15 חודשים בים לאחר שאיבד את דרכו, נתבע על ידי משפחת עמיתו שלטענתם אכל את גופתו בכדי לקיים את שרידותו. "משפחת הנאכל" תובעת מהניצול מיליון דולרים... זהו ללא ספק החשבון על הארוחה היקרה ביותר שלו בחיים.

לאחר שהפליג ממקסיקו בנובמבר 2012 ואיבד את דרכו בים, סלבדור אלווארנגה (Salvador Alvarenga) נשטף אל חופי איי מרשל רק 15 חודשים אחר כך, בינואר 2014 (פחות איש צוות אחד). סלבדור חשב שיהיה זה מסע דיג של יומיים והוא שילם 50 דולרים לאזקיאל קורדובה (Ezequiel Cordoba) בן ה-22 בכדי שיתלווה אליו. במהלך ההפלגה פקדה אותם סערה גדולה. הם איבדו את דרכי התקשורת ואספקתם נשטפה לים בסירת פיברגלס קטנה. רגעים ספורים לפני שהתקשורת אבדה, אלוורנגה שידר אות מצוקה מסירתו והמילים האחרונות שנשמעו בקשר היו "בואו עכשיו, אני באמת נדפק כאן."

סלבאדור אלוורנגה לאחר 438 יום בים. שיערו פרוע, גופו חלש, נתמך על ידי צוות רפואי בחזרתו למקסיקו.

אלוורנגה וקרודובה שרדו מספר חודשים בים וניזונו ממאכל דגים וציפורים. הם שתו מי גשמים, שתן ובמצבים קיצוניים הרוו צמאונם בדם של צבים. השניים שרדו עם התפריט הזה עד שאחת הציפורים שאכל קורדובה גרמה לו לחלות ולהרגיש מאוד לא טוב. על פי עדותו של אלוורנגה, בבטנה של אותה ציפור נמצא לאחר מכן פגר של נחש ארסי. בגלל מקרה זה, קורדובה סרב לאכול בשר חי והרעיב את עצמו למוות.

למשפחתו של קורדובה גירסה שונה. לטענתם, לפני שבנם נפח את נשמתו הוא השביע את חברו שלא יאכל את גופתו ויחזיר אותו לקבורה ויספר לאימו על שארע - אך לכאורה, אלוורנגה לא עמד במילתו.

אזקיאל קורדובה. איש הצוות הנעדר שכביכול "נאכל" על ידי אלוורנגה... אין הוכחה לכך אבל המשפחה תובעת.

אלוורנגה הכחיש את הטענות על אכילת חברו ועל פי הסיפור המזעזע שהתפרסם בטלגרף הוא שמר על גופת חברו בסירה במשך שישה ימים ושוחח איתה. ברגע שקלט כי מעשיו אינם שפויים הוא זרק את גופתו למים. 'ראיתי לנגד עיני שהגורל שלי יהיה זהה עם מוות איטי ביותר', הוא אמר. אבל כנגד כל הסיכויים, הוא שרד ואז החל מאבק השרדותו ואמינות סיפורו על פני האדמה.

בחודש מרץ 2014, אלוונגרה ביקר בבית אימו של קורדובה, רוסאליה ריוס (Rosalia Rios) והעביר לה מסר אחרון מבנה. "הוא סיפר איך הוא בכה כשאזקיאל מת, על זה שהוא שוחח איתו ואמר לו שהוא לא מת אלא רק ישן", מספר עורך דינו של אלוורנגה. אבל המשפחה לא קיבלה את הדברים ועל אף שאין כל דרך להוכיח זאת היא תובעת אותו על מיליון דולרים בטענה כי אכל את גופתו.

מגולח ומאושש, אלוורנגה (שני מימין) מנחם את משפחתו של קורדובה ימים ספורים לאחר חזרתו.

לדברי עורך דינו של אלוורנגה, התביעה הגיעה ימים ספורים לאחר שיצא ספרו שמגולל את סיפורו: "438 Days: An Extraordinary True Story of Survival at Sea". לטענת עורך דינו התביעה היא ניסיון של המשפחה לקבל תמלוגים מספרו של אלוונגרה שעד כה נמכרו רק  1500 עותקים ממנו בארה"ב.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים