צלילה חופשית - לוקחים (הרבה) אויר

אוגוסט 11, 2009

צלילה חופשית היא צלילה ללא עזרים נשימתיים. הצלילה החופשית נחשבת ספורט אתגרי, אך בניגוד לסוגי הספורט האתגרי הפופולאריים ספורט זה נותן תחושות של רוגע, שלווה ואפילו חוויות המתוארות כרוחניות...

מהי צלילה החופשית?

המילה הלועזית לצלילה חופשית היא APNE ומקורה במילה היוונית A - PONIA שפירושה "ללא נשימה". צולל חופשי הוא כל מי שעוצר נשימה מתחת למים, אם כדי לשחק, לדוג, או לשם הספורט.

מהיכרותי עם אנשים שונים העוסקים בספורט זה, למדתי להבדיל בין שני סוגי אישיות עיקריים, שאותם אני אוהבת לכנות "הדגים והדייגים": "הדגים" הם אלו הנהנים מהצלילה בעצירת נשימה לשם הספורט והתחושות השונות המלוות אותו, ואילו "הדייגים" התת מימיים, משתמשים בצלילה החופשית על מנת לצוד דגים מתחת לפני המים. המשותף לשניהם הוא ששינהם חווים את הרגשת השקט המלווה אותם במהלך הדייג והצלילה.

art2

ישנן עדויות עתיקות ביותר לצלילה חופשית עוד מלפני כ- 10,000 שנה בחוף הים הבלטי, שם התגלו שרידי צדפות שכנראה שלו תושבי המקום מהים. בתרבות מצרים העתיקה נהגו להשתמש בפנינים על מנת ליצור תכשיטים. בתרבויות העתיקות, העיסוק בספורט זה היה שייך לנשים מאחר והאמינו כי יש להן נפח ריאות גדול יותר בגלל צורת החזה השונה משל הגבר. באיי דרום קוריאה קיימות קבוצות נשים הממשיכות מסורת עתיקה של שימוש בצלילה חופשית כדי לאסוף אצות ופירות ים (סרט מומלץ לצפיה: "היי – ניו, נשים של הים". סרטה הדוקומנטרי של דליה גרסטנהיבר).  קהילות נשים אלו נחשבות בעיני הקהילה כנשים מהמעמד הנמוך ביותר, אם כי העיסוק בצלילה החופשית מאפשר לנשים אלו לפתח קהילה חזקה ומגובשת המבטאת את עצמאותה דרך הצלילה החופשית.

צוללים חפשי חופשי...

לצלילה החופשית שבעה סגנונות שונים אבל מבינהם בולטים שני סגנונות אתגריים ביותר והם: "ללא הגבלה" ו"עצירת נשימה סטאטית" (no limit, static apnea):

צלילה חופשית "ללא הגבלה" זהו סגנון שאיננו רשמי באף אחת מהתאחדויות הצלילה החופשית המוכרות אם כי זהו הסגנון המסוקר ביותר בשל המעמקים הרחוקים אליהם מגיעים הצוללים. הצולל מחזיק במשקולת על מנת להעמיק ובהגיעו אל העומק הרצוי מנפח מצוף המציף אותו מעלה, המחזיק בשיא בסגנון זה הוא הרברט ניטש אשר העמיק עד לעומק של  214 מטרים!

"עצירת נשימה סטאטית" היא עצירת נשימה מתחת למים ללא תנועה לזמן הארוך ביותר, גם השיא בספורט זה הוא מדהים ביותר, והמחזיק בשיא של סגנון זה הוא סטפן מיפסוד אשר עצר נשימתו ל 11 דקות ו-35 שניות.

הדבר החשוב ביותר לצולל החופשי הם כללי הבטיחות. זהו ספורט שנחשב אפילו פחות מסוכן מצלילה עם עזרים נשימתיים אם כי מספר המיתות בו גבוה וזאת בשל אי ציות לכללי הבטיחות. למען "הדייגים" באשקלון אציין שני כללים חשובים ביותר אשר הדייגים כמעט ואינם מודעים להם:
הכלל הראשון, אסור לצלול לבד! בכל פעם שיוצאים לצלול  יהיו לפחות שניים, כאשר האחד צולל והשני משמש לו צולל בטיחות, יש לתכנן במדויק את הצלילה עם בן הזוג תוך התחשבות בתנאי מזג האוויר והים. בצלילות עומק, מטרת צולל הבטיחות היא לפגוש את הצולל החופשי העולה מעלה בטווח של ה 10 מטרים מתחת לפני המים ולעולם לא לחרוג מטווח ה 15 מטרים מאחר וזהו האזור בו מתרחשות רוב תאונות הצלילה החופשית.

art6

כלל הבטיחות השני והוא חשוב ביותר לדייגים אשר לא עברו מעולם קורס בצלילה חופשית – אסור לבצע היפר וונטילציה  לפני ביצוע הצלילה!!! זהו מעשה נפוץ בקרב דייגים, מה שנותן תחושה פיזית כי יש מספיק אויר בריאות על מנת לצלול אך למעשה עושה את הפעולה ההפוכה לגמרי. היפר וונטילציה בצלילה חופשית היא מעל ל 8 נשימות עמוקות לדקה לפני ביצוע הצלילה.

הצלילה הראשונה שלי - רגע של אמת במעמקים

ההכרות שלי עם הצלילה החופשית הייתה ביום אחד בו החלטתי לבלות לילה לבד על החוף באילת. הגעתי  לחוף הים, הנחתי את מזרון דק על האדמה, כיסיתי את עצמי ועצמתי את עיניי כשאני מקשיבה לרחשי הים. בשעה 5 בבוקר השמש הפציעה מבין ההרים, ומהר מאוד קרניה ליטפו את פניי באור נוגה וחם, פתחתי את עיניי ולידי יושב אדם עם כוס קפה חם ומאחל לי בוקר טוב. מבקש ממני ללכת לחבר שלו שגר באוהל ליד ולהלוות ממנו משקפת ושנורקל, הוא יפגוש אותי בעמוד שממוקם מולנו בתוך הים.

לבשתי בגד ים, חבשתי את המשקפת והשנורקל והתחלתי לשחות אל העמוד המרוחק, לפגוש בחבר החדש שלי. הגעתי אל מקום המפגש, אני מביטה לימיני ולשמאלי ואין נפש אדם, מביטה קדימה ואחורה והוא עדיין איננו, כבר כמעט בטוחה שטעיתי במיקום. אני לבד, ומתחתי אין קרקעית קרובה. אני מפחדת מהלא נודע הנמצא תחת רגליי מביטה  דרך המשקפת  פנימה אל הים כדי לבדוק מהו העומק שמתחתיי. מהעמוד ועד הקרקעית הבלתי נראית קשור לו חבל ולפתע מתוך העומק האינסופי, בתנועות אחידות, קורן ורגוע כדולפין, הוא עולה אליי מהמעמקים לבוש בחליפת צלילה ולרגליו מונופין (מונו= אחד, פין=סנפיר, סנפיר לשתי הרגליים הבנוי כסנפיר אחד). לראשונה בחיי פגשתי "אדם- דולפין" מה שכל חיי חלמתי להיות ומאותו הרגע אני אגלה שיש עוד הרבה אנשים כמותי - שרוצים לחוות את תחושת החיים במים.

art4

הצלילות הראשונות היו מפחידות ומתקילות, הפגישה הראשונה עם העומק הייתה מחרידה, העומק האינסופי נותן תחושה של בור ללא תחתית, ונורא קשה לרדת למקום שאתה לא יודע היכן הסוף שלו, הרבה פעמים, בדרך למטה חלפו בי מחשבות טורדניות,האם יהיה לי מספיק אויר כדי לעלות שוב למעלה? האם אמצא את הדרך חזרה? והמחשבות האלה מנעו ממני את הדרך למטה, אך ברגע שעזבו אותי הפחדים הגיעה תחושת הביטחון והשקט. ההרגשה היתה כאילו ואני שוכבת על פני המים, רפויה, עיניי במבט מקובע רואות את הנקודה בעומק אשר אליה אני רוצה להגיע , והראש כבר מדמה שאני שם. השמש מחממת את הגב,  אני נושמת נשימות עמוקות, ובכל נשימה מרפה יותר ויותר את גופי ואת מחשבותיי. לוקחת נשימה עמוקה, נשימה אחרונה, ומתחילה "לטפס" למטה. בכל מטר ומטר התחושה משתנה ואני נכנסת עמוק יותר פנימה, אל תוך העולם שלי ומשתחררת מהעולם שמחוצה לי. הירידה למטה היא אחידה, שקטה, ורגועה, והעיניים מביטות כל הזמן אל החבל שנמצא מולי ולא לעבר המעמקים. זאת על מנת לשמור על קור רוח, כדי ללמוד לצלול חופשי צריך ללמוד את חשיבות הרגע, וזוהי הדרך היחידה לא לתת למחשבות היומיומיות להיכנס איתך למים.

art3

כשהגעתי אל העומק בו אני מרגישה הכי בטוחה, נשכבתי על הגב והבטתי מעלה, פני המים וריצוד קרני השמש משחקות ומשתנות בתוך האמבטיה האינסופית שמכילה אותי. דגים עוברים על פניי ומקבלים אותי כאורחת בתוך הבית שלהם, ללא שום פחד או רתיעה, פשוט נותנים לי להיות שם ולחיות את אותו הרגע יחד איתם.

art5

בפעם הראשונה בחיי שמעתי את קולה של הדממה. המוח מרוקן מכל מחשבה טורדנית, כאילו ונלקחו על ידי הים בדרכי מטה, והתחושה היא תחושת אהבה אינסופית העוטפת אותי דרך הים, כמו תינוק ברחם אימו, זו רק אני, גופי ונשמתי ואין דבר מעבר, תחושת ההוויה, זהו המקום בו אין עבר, אין עתיד, אין זמן... מצמידה את ברכיי לחזה ובציפה מתגלגלת מעלה בחזרה לעולם הזה...

כשיצאתי מהמים ונשכבתי על החוף, תחושת האושר שחשתי במעמקים נשארה, הפעם אני יודעת מהו הדבר שחיפשתי כל כך הרבה שנים באמצעות הים ומספיק לעצום את עיניי ואני שוב שם. והחיוך מאז ועד היום עדיין מלווה אותי וילווה אותי כל עוד קיים הים .

רוצים לצלול עוד?:

*חיים איסקוב, סדנאות מודעות דרך צלילה חופשית ,3-5/09/09 סדנאת צלילה לעומק החוייה. הסדנא כוללת אירוח טלפון - 054-6256918

*אלון ריבקינד, מדריך צלילה חופשית מוסמך ומחזיק השיא הישראלי לצלילה חופשית במשקולות משתנות. מקיים קורסים בצלילה חופשית ומחנות אימונים למתקדמים, טלפון - 052-6699671

כתבה מאת ראות נחום/ תמונות free Dive Israel

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים