מדוזות בשדות הכחולים - ענקיות, כחולות וקטלניות

יולי 25, 2011

מדי שנה ובכל עונת קיץ הן פולשות מן המערב ומגיעות בהמוניהן. המדוזות שפוקדות את חופי ישראל הן מטרד לא פשוט עבור הרוחצים הדייגים והגולשים. כחולות שקופות וחומות הן צורבות כל מי שבא במגע איתן. הן נעות עם זרם המים החם ובמפגש איתן הן תמיד מעלות תחושה של בהלה ומטרד לא קטן. אבל לפני שנתחיל לרחם על מר גורלנו אולי כדאי שנציץ אל השדות הכחולים שבמדינות אחרות והמדוזות שאותן הן פוקדות... תכינו חומץ.

מדוזות ענק ביפן

ארץ השמש העולה ידעה ימים יפים של דייג עשיר בצידה המערבי עד אשר הגיעו נחילי מדוזות בגודל של מכוניות שקרעו את רשתות הדייג, הפכו סירות וגרמו לתקופות יובש ללא דגה ולנזק של מאות מיליוני דולרים. מה שהחל בשנת 2003 כנדידה של מדוזות גדולות לחופי יפן, הפך במרוצת השנים לפלישה של מדוזות ענק ובכמויות אדירות.

art1

ליפנים יש בעיה – גדולה! בין 300 ל-500 מיליון מדוזות מסוג "סטומופולוס נומוראי" כובשות מידי שנה את רצועת הים הסיני (הגובל בין דרום קוריאה, סין ויפן). כשקוטר המדוזה מגיע לגודל של למעלה משני מטרים ומשקלן לכמה מאות קילוגרמים, המצב הופך להיות נושא כבד משקל, תרתי משמע. רשתות הדייג מלאות עד אפס מקום והדייגים מבלים את רוב זמנם בניפוי וניקיון הרשתות כשהשלל היומי לאחר שעות רבות של עבודה מגיע רק למספר קילוגרמים בודדים של דגים ראויים למאכל. ישנם דייגים שפיתחו שיטות דייג אחרות לצמצם את תפיסתם של המדוזות ברשת על ידי הגדלת החורים של המכמורות. יחד עם זה הדייגים נוקטים באמצעי בטיחות בדמות ביגוד ומשקפי מגן, על מנת להמנע מעקיצות במהלך הטיפול במדוזות החלקלקות.

art2

מדוזות הנומוראי הכפילו ושילשו את מספרן בפרק זמן יחסית קצר. אחת הסברות היא תוצאה של ההתחממות הגלובלית והתחממות מימי האוקיאנוסים. סברה נוספת היא שמקור המדוזות בחופי יפן היא מוטציה שנגרמה כתוצאה מזיהום של שפכים מנהר היאנג צה בסין לאחר שהתרבו במימיהן הטריטוריאליים של דרום קוריאה וסין. מפאת יחסיהם המתוחים, היפנים אינם מפנים אצבע מאשימה לעבר סין. ביפן הקימו מערכת חיזוי מיוחדת, שמאפשרת לדייגים להיערך לפלישה הבאה של מדוזות הענק. אך סין, שבה מדוזות הענק נחשבות למעדן ומוגשות מיובשות ברוטב שמן שומשום, לא התייחסה לתופעה כבעיה מרכזית וממשיכה בחיי השיגרה. ביפן היה נסיון להשתמש במדוזות כמזון לסרטנים או כדשן חקלאי. תושבים הגרים בקרבת שפת הים ביפן, מיהרו לנצל את מתקפת המדוזות על מנת לגרוף רווחים מהירים ופיתחו תבשילים מקוריים מיצורי הענק, אך מסיבה כלשהי, המתכונים לא זכו להצלחה גדולה. יש המקצינים ואומרים כי מכת המדוזות על ענף הדייג היפני בא כנקמה טבעית של הטבע על דייג חסר כל פרופורציות של לוויתנים ודולפינים למרות האיסור הבינלאומי.

art3

אם בכל זאת נתקלתם במדוזה שכזאת מבלי שהיא תרמוס אתכם מכובד משקלה או שתסתבכו בחוטיה העבותים, אז תנחם אתכם העובדה שהן אינן רעילות דיין בכדי לגרום לנזק משמעותי בצריבתן בני אדם.

הבלו בוטל –Blue Bottle

המדוזה הבאה נפוצה בעיקר בחופי אוסטרליה וניו-זילנד ועד כמה שזה ישמע מוזר יש בה הרבה מאוד חן  שמתבטא בצבעים של כחול עמוק, סגול ואף ורוד. הבלו בוטל בתרגום חופשי: "בקבוק כחול", קיבלה את שמה מכיוון שהיא צפה על פני המים כמו בקבוקון / בלון והזוידים הרעילים שלה נשרכים מתחת לפני המים. במקומות אחרים בעולם היא נקראת "ספינת קרב פורטוגלית" (Portuguese Man o War) בגלל שבצורתה היא מזכירה ספינת קרב פורטוגלית עם מפרש.

art5

גודל גופה של "הבלו בוטל" נע בין 3-15 ס"מ ואורך החוטים מ-15 ס"מ עד 15 מטרים. היא ניזונה מדגים קטנים ושאר יצוריים ימיים. חוטי הארס לוכדים את הטרף ומזריקים לתוכו רעל עצבי שמשתק את הדג. במבט מקרוסקופי נראים חוטי "הבלו בוטל" כרצף של קרסים קטנים שמאפשרים לכידת טרף ביעילות רבה ושדרכם מוזרק הארס.

מניסיון אישי, צריבה של הבלו בוטל כואבת מאוד! אבל אינה גורמת לנזק פטאלי לבני אדם מלבד צלקות שנשארות שבועות אחדים לאחר מכן. ברגע הצריבה מוחדרים לעור מעין קוצים קטנים שככל ושתמשיכו לגרד אותם מהגוף הם יגרו את הזרקת הארס יותר ויותר. במידה ונצרבתם מבלו בוטל מומלץ שלא לגרד את המקום, אם חוט ארס התלפף על עורכם מומלץ לתפוס בקצה ולקלף אותו בזהירות. לצאת מהמים, לשטוף את האזור הנגוע במים קרים ואפשר גם בחומץ.

הבוקס - THE BOX

מדוזת הבוקס היא "הנוקאאוט" של המדוזות! היצור לכאורה תמים, שקוף וקטן במידותיו, ידוע לשמצה כבעל הארס הקטלני ביותר בעולם. "ליטוף" קטן מהמדוזה על טרף כגון דג משתק אותו באופן מיידי והורג אותו באבחה אחת. ההמתה המהירה היא בכדי שהטרף לא ייאבק, ינסה לברוח ויפגע בחוטים העדינים שלה.

art9

art6

שמה המדעי של מדוזת הבוקס היא "צרעת הים", נפוצה בעיקר בחופי אוסטרליה הצפוניים ובמרחבי האוקיאנוס ההודי. את שמה "הקופסא" היא קיבלה על שום צורת המרובע של תבנית הפעמון שלה. לבוקס יש כ-15 חוטים שצומחים מכל אחת מפינות ה"קופסא" באורך של עד שלושה מטרים. בכל אחד מהחוטים יש כ-5000 תאי ארס שפועלים לא על ידי צריבה כי אם על ידי תגובה לתרכובת כימית בעור הטרף. מבין כל המדוזות ה"בוקס" היא המתקדמת ומתוחכמת מכולן. הבוקס פיתחה יכולת להתקדם ולנוע במהירות של 4 קשרים ולא רק להיסחף עם הזרם כשאר המדוזות. בנוסף יש להן גם שתי עיניים בכל פאה של הקופסא – שש עיניים מתוחכמות עם עדשות, אישון וקרום מגן.

art8

הארס הקטלני של "הבוקס" מכיל רעלים שתוקפים את הלב, מערכת העצבים ואת תאי העור באופן מיידי -  תופעה שזכתה לכינוי של הילידים האבוריג'ינים בשם "תסמונת אירוקנג'י". הכאב האדיר בהזרקת הרעלים גרם למיתות רבות בקרב בני האדם בפרק זמן קצר של 3 שניות עד 3 דקות. אנשים שנצרבו לקו באי ספיקת לב וטביעה לפני שהצליחו להגיע לחוף מבטחים. מעט הניצולים של צריבת הבוקס מתארים כאבי תופת בכל הגוף, כאבים חדים במערכת השרירים והמערכת העצבית יחד עם סימני צלקות שנשארות שנים רבות.

למעלה מ-30,000 מינים שונים של מדוזות קיימים בנהרות, ימים ואגמים ברחבי העולם. המדוזות נראות כמו יצורים מן החלל החיצון, בצורתן המרתיעה הן נעות בין זרמי הים כמו רוחות רפאים. אך כמו כל יצור חי בעולם הכחול גם להם יש ייעוד וחלק בשרשרת המזון ועל כן עד כמה שזה מטריד עלינו לקבל את זה בהבנה ולהתפעל מעוצמתם. אנו בישראל יכולים רק להתנחם בעובדה שיש לנו כמה חוטיות נודדות שקצת צורבות ואינן כה מפלצתיות כמו הדוגמאות שהבאתי לעיל ומעט חומץ תמיד יכול לפתור הכל...

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים