מגזין +

התחממות כדור הארץ משפיעה על גובה הגלים - נקודה. (למחשבה)

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

מי היה מאמין שדווקא בגן העדן של הגולשים, הוואי, חוקרים יגלו שריכוז הפחמן הדו חמצני באטמוספרה עבר את רף 400 החלקיקים למיליון מולקולות שנישאות באוויר – שיא של 3 מיליון שנים! זיהום האוויר, וריכוז גזי החממה מקורו בפליטה של מפעלי תעשייה, כלי רכב ושאר מוצרים שמופקים מחומרי גלם רעילים כגון נפט ופחם. יחד עם מגוון הסכנות שיש בכך לאנושות כגון בצורות, מחסור במים, ומגפות, ההשפעה הסביבתית תפגע גם בגובהם של הגלים ותדירותם ברחבי העולם דבר שיתבטא בעליית מפלס פני הים והצפות באזורי החוף.

אל תטעו לחשוב שאם מפלס פני הים יעלה זה אומר שיהיו יותר גלים. ההפך הוא הנכון. ככל שהקרחונים נמסים ומפלס הים עולה כך המרחק מפני הים לקרקעית המים גובהה. לא מדובר על גלי צונאמי אדירים שישטפו את החופים כי אם עלייה הדרגתית שתציף אט-אט שטחים נרחבים בחוף ויעלימו תחת גלי הים שוניות אלמוגים ואיים אקזוטיים מבודדים (האיים המלדיבים הוא אחד מהם).

maldives האיים המלדיבים

קבוצת חוקרים מהמכון הימי בארה"ב (CSIRO) הגיעו למסקנה במחקריהם כי השינוי האקלימי ישפיע באופן ניכר על גובהם של הגלים באזור החופים בכל רחבי העולם. ההדמיה שליוותה את מחקריהם הניבה תוצאות מעניינות שגורסות כי גובהם של הגלים יפחת ב-25% ברחבי הימים והאוקיאנוסים אך יעלה באופן משמעותי בכ-7% באוקיאנוסים הדרומיים () הווי אומר בקרבה לקוטב הדרומי. מחקריהם מסתמכים על -20% מהחופים ברחבי העולם שהן רצועות חוליות: רק 10% מרצועות חוף אלו מתרחבות בשעה ש-70% מהם נסוגים בקצב מואץ, 20% הנותרים נשארים פחות או יותר יציבים.

wave chart

לגלים יש תפקיד חשוב בהסעת החולות ובניית סביבה חופית ועל כן שינויים אפשריים בים ובגלים על שטח פני הים יכולים להשפיע באופן מובהק על תוואי החופים (מוכר לכם? חופי אשקלון, הרצליה ונתניה). "עם ההתחממות הגלובלית עדיין קשה לחזות אלו שינויים יחולו על רצועות החוף ומה יהיה גובהם של הגלים בכל מדינה השוכנת בקרבה לים אך התחזיות והסימולציות אינן מצביעות על עתיד ורוד" אומר ראש צוות המחקר (CSIRO) מארק האמר.

art3

בזמן שאנו מתוודעים לתחזיות האפוקליפטיות נערך כינוס דחוף של ארגוני גלישה וים שונים מרחבי העולם בביאריץ, צרפת. ה-Global wave confrence GWC מורכב מארגוני גלישה גדולים (מקורם באנגליה, פורטוגל, מקסיקו, ארה"ב, אוסטרליה ניו זילנד ועוד), במהלכה הם דנים באפשרויות העומדות בפני הגולשים כיצד לאחד כוחות בכדי לשמור על הגלים שכן בשנים האחרונות כבר היו מקרים רבים של חופי גלישה שנעלמו ואינם קיימים עוד עקב השינויים האקלימיים.

ישנם שלושה סוגים שונים של איומים שיכולים להביא לדרדור חופי הגלישה והסגת גובה הגלים: זיהום, דליפת שמנים ונפט, בנייה לאורך החופים ובתוך הים וכמובן התחממות גלובלית שמביא לעליית מפלס פני הים. האתגר שעומד לפני כל הארגונים הגדולים שמייצגים את הגולשים בעולם הוא להדגיש את הצורך בכך שהגלים יישארו נגישים לקהל רחב של העוסקים בענף, שלו, תמורות חברתיות וסביבתיות גדולות עד מאוד. ארגונים אלו מקווים ליצור עמדה מגובשת ואחידה שאיתה הם יוכלו להתריע בפני מחדלים סביבתיים, למנוע בנייה שרירותית בחופים ובים, להתריע בפני רשויות ומדינות ואף להפגין או לקחת יוזמה ולפעול.

לקחת יוזמה גם אנחנו יכולים. כל אחד בדרכו יכול לשמור על הסביבה, על הים ועל הטבע. תמעיטו בשימוש במוצרי חשמל, הפסיקו להשתמש בפלסטיק ובשקיות ניילון, סעו באופנים או לכו ברגל, השתמשו בתחבורה ציבורית ועוד כהנה וכהנה של דברים. הגלים הם של כולם, ועבורנו הם חלק בלתי נפרד מחיינו. הגיע הזמן לפעול עכשיו לפני שייגמר.

נכתב כחומר למחשבה ועשייה ע"י יואב נקש

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים