חיבורים ורצועות לצילום מתקדם עם גו-פרו - חלק א'

מאת מקסים סרדיוקוב יולי 25, 2014

גו-פרו היא מצלמת המים הפייבוריטית של הגולשים, המצלמה העמידה והחזקה של העוסקים בענפי הספורט האתגרי. את ייצורה עשו במיוחד במימדים קטנים וקלים בכדי שיהיה ניתן למקם אותה על כל אביזר או כלי של העוסקים בענפי הספורט השונים. עד כמה שמצלמת הגו-פרו קטנה כך כמות האביזרים הנלווים לה היא עצומה בגודלה. בכתבה הבאה נתעמק בחיבורי המצלמה השונים ונבין כיצד ניתן למקמה על הראש / חזה / ידיים / רגליים ועוד שלל מקומות אחרים בכדי שנוכל לקבל את התמונה והוידיאו מכל זווית ותנאי צילום אפשריים. – כתבתו של מקסים סרדויקוב.

ישנם רבים שאינם מיודעים כלל לשלל האפשרויות העומדות לרשותם בכדי לקבל זווית צילום מיוחדת ומקורית בצילום עם מצלמת הגו-פרו. כמות אדירה של אביזרים, חיבורים ורצועות מאפשרות תליית או הדבקת הגו-פרו כמעט בכול מקום ועל כל חלק גוף אפשרי: על גבי קסדות, גלשנים, אופניים, מגלשי סקי / סנואובורד, מיתרי מצנח (קייטסרף), מסוקים / מכוניות על שלטים, על הראש / חזה / ידיים / רגליים ועוד שלל דוגמאות אינסופיות.

go with pro mounting photo אביזרים ןצליום עם גו-פרו

בכתבה הבאה ארחיב את ידיעותיכם ואשתף אתכם בלקט טיפים והמלצות על החיבורים הקיימים היום ועל חיבורים שונים שלא ידעתם על קיומם. יחד עם זה אעלה רעיונות נוספים על דרכים יצירתיות למיקום המצלמה במקומות שונים ומקוריים. כתבה זו כוללת 4 נושאים: חיבורים מקורים של חברת GoPro , חיבורי משנה ל GoPro ,"עשה זאת בעצמך" וטיפים נוספים. מפאת עומס המידע בחרתי לפצל את הכתבה לשניים – זוהי כתבה ראשונה בנושא.

חיבורים מקורים של חברת  GoPro

את הכתבה נתחיל בחיבורים שחברת  GoPro משווקת בעצמה. מה הוא ייעודם של אותם חיבורים וכיצד ניתן להשתמש בהם בדרכים יצירתיות מעבר לייעודם המקורי? ( לתשומת ליבכם: אלו הם לא כול החיבורים הקיימים בשוק אך אלו הם החיבורים העיקריים שבהם ניתן לעשות שימוש רחב ואשר ביכולתם לכסות תחומים שונים, רבים ומגוונים בצילום).

רצועת ראש

art4רצועת הראש מקנה זווית צילום מכיוון המצח או/ו מגובה (עיני) האדם. היא בנויה מגומייה עגולה אם רצועת קוטר נוספת שמשמשת למיקום המצלמה וחבישתה על הראש. את הרצועה ניתן לחלק לכמה חלקים שבהם נוכל לעשות נרחב.

שימושים נוספים לרצועה

1. את הרצועה ניתן למקם על כל קסדה ( לדוגמא: קסדת סקי שלוקחים בהשכרה ולא רוצים להדביק תושבת קבועה עליה). בכדי למקמה על הקסדה, הרחיבו את הרצועה לגודל המתאים ותדאגו שהרצועה לא תהיה רופפת מדי ושהמצלמה לא תזוז ותהיה מקובעת היטב למקומה. טיפ: עדיף להוריד את רצועת המשנה האמצעית שמחוברת לרצועת הראש, וזאת בכדי למנוע משיכה לא רצויה כלפי מעלה והחלקתה של הרצועה מן הקסדה.

art5

2. ברצועת המשנה שאותה הסרתם ניתן לעשות שימוש אחר ולקשרה על היד, על נעל הסקי או כול מקום צינורי קטן יותר מהיקף רצועת הראש. את הרצועה יש לחבר עם תושבת המצלמה והחיבור האחורי שמעגן את תפיסתה.

3. את רצועת הראש ניתן גם לשים על המותנים ולסובב את המצלמה כך שתהיה בעצם ממוקמת על הגב התחתון- דבר זה ייתן זווית צילום מהגב כלפי מעלה או לגולשי הבוגי זווית צילום קדימה בזמן הגלישה.

4. לגולשי הגלים שמעוניינים לעשות שימוש ברצועת הראש בזמן הגלישה מומלץ לחבר רצועת סנטר נוספת ולאבטח את רצועת הראש. במידה ולא תעגנו את הרצועה מתחת לסנטר רוב הסיכויים שרצועת הראש תיפול כבר בגל הראשון שלכם.

רתמת החזה

art2רתמת החזה בנויה מכמה רצועות גומי שיוצרות סוג של "חזייה". את הרצועה ממקמים על החזה בכדי לקבל זווית צילום מגובה החזה כמובן. רתמת החזה מתאימה לצילום בזמן נסיעה על אופניים / אופנוע / סקי / סקי מים / חתירת קיק / וגם לצילום עצמי כאשר מכוונים את המצלמה כלפי מעלה אל הפנים או אל מטה אל הרגליים.

שימוש נוסף לרצועת החזה: במידה ויש לכם כלב, ניתן להלביש האת הרצועה על הכלב ולקבל צילום מזווית מיוחדת של חבריכם ההולך על ארבע (הרצועה לא מתאימה לכלבים קטנים ).

תושבת ואקום (פומפה)

art7

תושבת הואקום נועדה בכדי למקם את המצלמה על מקומות חלקים ושטוחים כגון זכוכית (חלונות או מראות). על מקומות שהם חלקים וישרים כמו גלשנים ופח הרכב. את תושבת הואקום ניתן למקם אפילו על כנפי מטוס (מבחני מעבדה מוכיחים כי תושבת הואקום עמידה בדבקותה עד למהירות טיסה של 320 קמ"ש).

מסגרת מצלמה פתוחה

במידה והחלטתם למקם את מארז המצלמה הרגיל (האטום) ברכב, על החלון או על מפרסת ביתכם, אזי תתקלו בשתי בעיות עיקריות: האחת, המארז האטום למים מוריד באופן ניכר את היכולת להקליט סאונד נקי וצלול. באמצאות המארז הפתוח המיקרופון של המצלמה פתוח ללא מגבלות של אטימות ויכול להקליט בצורה חדה ונקייה וברורה הרבה יותר. המגבלה השנייה היא חיי סוללה קצרים יחסית שנעים בין שעה לשעתיים ( תלוי בסוג הרזולוציה והסוג הצילום). באמצעות המארז ניתן לחבר מקור כוח חיצוני כמו USB או סוללה נטענת וכך ניתן להאריך את החיי הסוללה, זמן ההקלטה ו/או הצילום.

art9

חשוב לדעת!!! המסגרת הפתוחה אינה עמידה למים ולא מתאימה לשימוש בתנאים קיצוניים שיכולים לגרום נזק לעדשה ולמצלמה.

לגו-פרו יש שתי סוגי מסגרות פתוחות:

- מסגרת רגילה שמתאימה למצלמה ללא כול תוספת נלווית.
- מסגרת שמתאימה למצלמה עם חיבור למסך (LCD BacPac ) או בעלת מקום לחיבור סוללה נוספת (BacPac )

תושבת צינור

תושבת הצינור נותנת את פתרון של הצבת המצלמה על כול צינור או מוט מעוגל. ניתן להציב את תושבת הצינור על כידון / מוט של כיסא אופנים, רובה צלילה, נשקים כמו רובי סער או רובי פיינטבול, משוט של קייאק, משוט של סאפ וכדומה.

art17

יש לשים לב שישנם שני סוגים שונים של גדלים:

- הראשון והגדול יותר מתאים לקוטר שנע בין 3.5 ס"מ ל-6.30 ס"מ
- השני קטן יותר ומתאים לקוטר שנע בין 1.9 ס"מ ל- 3.5 ס"מ

מתאם חצובה

זהו אחד החיבורים הטובים ביותר שחייב להיות חלק מכלל הציוד האביזרי. בעזרת מתאם החצובה אתם הופכים את המצלמה לבעלת יכולת חיבור לכול בורג בקוטר של 3.5 אינץ' בעזרת המתאם ניתן ליצור עוד שלל חיבורים שונים ומגוונים ועל כן נרחיב בכתבה הבאה של "חיבורים לGoPro :עשה זאת בעצמך" 

art10

חיבורי משנה לGoPro

לכול חברה גדולה שלהן פס מוצרים יוקרתי, ישנן חברות-בת אחרות שמייצרות אבזרים שמתאימים למוצריהן. גם בתחום אבזור המצלמות של GoPro, ישנן חברות קטנות שמייצרות מחברים ומתאמים שונים. אותם אביזרים נלווים הם פרי פיתוחם של אותן חברות אם מכיוון שחברת גו-פרו לא חשבה עליהם או שלא רצתה לשווק אותם. עבורנו המשתמשים והצלמים הסיבה לפיתוחם לא כל כך משנה למעט העובדה שעומדות לפנינו אופציות נוספות שמרחיבות ומגדילות את מגוון המקומות והזוויות שבהן ועליהן ניתן למקם את המצלמה.

זרוע הארכה

הזרוע הארוכה היא אחת מהחיבורים היותר טובים שהומצאו והותאמו למצלמה.הזרוע מעוצבת בצורה קמורה ומעגלית, בשתי הקצוות שלה יישנם שיני קיבוע שמיועדים האחת למצלמה ולקליפס מהצד השני. הזרוע מעניקה מרווח רחב יותר של זווית צילום ויכולת לשנות את המיקום של המצלמה ביחס למיקום תושבת המדבקה או תושבת למצלמה אחרת ( רצועת הראש או רתמת החזה )

art16

מוט טלסקופי

הפתרון המושלם לכול מי שרוצה לצלם את עצמו עושה סקי, גלישה או סנואובורד למשל.
המוט הטלסקופי מאפשר הגבהה של זווית הצילום או הרחקתו מצידי הגוף. לדוגמא: צילום גולשים מהמים מזווית שיד אדם לא יכולה להגיעה ולאחר שגל נשבר. יש לשים לב שישנם המון סוגים של מוטות כאלו בשוק ולכול אחד היתרונות והחסרונות שלו. מומלץ לחפש מוט שיש לו חיבור יעודי למצלמת ה- GoPro. מוט שיש לו שיני חיבור (הדבר חוסך לחבר מתאם חצובה). כמו כן מומלץ לרכוש מוט שהחלקים שלו נשלפים בחצי הברגה ולא עם קליפס סוגר אשר יכול להישבר. וכמובן יש לקחת בחשבון שהמוט יהיה עשוי מחומרים שאינם מחלידים כגון אלומיניום ופלסטיק.

תושבת עם רצועות סקוץ'

הוורסיה הזו של תושבת צינור עם סקוץ' דומה בעיקרה לתושבת הצינור שנכתבה לעיל. ההבדל ביניהם מתבטא בכך שתושבת הסקוץ' ניתנת להתאמה למגוון רחב וגדול יותר של גדלים צינוריים ללא הסתמכות על גודל קבוע. את תושבת הסקוץ' ניתן לחבר לרגל או ליד אך חשוב לציין שצריך מתאם חצובה שיחבר בין התושבת למצלמה מכוון שרוב התושבות הללו מגיעות אם הברגה של מצלמה רגילה.

art15

רצועת יד לשלט

מאז שחברת GoPro השיקה את השלט הרחוק לתחום הצילום, היא פתחה בעולם הצילום עידן חדש שבו ניתן לצלם מבלי לגעת במצלמה או להיות בקרבתה ברגע הצילום. אבל... מה עושים כאשר אנו רוצים לצלם בזמן הפעילות עצמה? בזמן  גלישה ,רכיבה על אופניים או צניחה לא תמיד נוח להחזיק את השלט ביד או לחילופין להסתכן בכך שהוא ייפול ויאבד לנו.
הפתרון לכך מופיע בדמותה של הרצועה ליד. הרצועה מחזיקה את השלט ומתלפפת על היד כמו שעון (ניתן גם למקם על הזרוע), הרצועה עשויה מבד וסקוץ' אשר מתאימים לסביבה רטובה כמו ים או שלג ונותנת פיתרון פשוט ויעיל לצילום עם השלט. 

חצובת "תמנון"

art12

חצובה למצלמה היא מתקן בעלת שלוש רגלים נשלפות שמאריכות את אורכן ובכך מגביהות את גובה המצלמה. החצובה מקנה למצלמה יציבות ונותנת פתרון אידיאלי של צילום עצמי למשל. אבל בגלל הגודל והמשקל של מצלמת ה- GoPro (גו-פרו 3 לדוגמא שוקלת 160 גרם בתוך המארז) אין צורך בחצובה גדולה ומסורבלת אלא ניתן לחבר את המצלמה לחצובה קטנה יותר שלה יתרונות אחרים. חצובת התמנון בנויה משלוש רגליים מפרקיות שמזכירות במראן את זרועות התמנון. כול רגל ניתנת לקיפול ובמידת הצורך גם ניתן להתאימה למשטחים קשים שבהן אנחנו רוצים להציבה ניתן לתלות אותה על מוטות וצינורות שונים, להעמידה על משטחים לא ישרים או סימטריים, ולתלותה על קבלים דקים.

לכל שאלה בנושא מצלמות הGO PRO , עריכת וידאו ועזרה ניתן לפנות למקסים סרדויקוב דרך כתובת המייל: Infectme869@gmail.com או/ו דרך הפייסבוק: Maksim Serduikov

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מקסים סרדיוקוב

מקצוען בתחום הצילום ועריכת וידיאו של ספורט האקסטרים ובעל ידע עצום בנושא מצלמות הגו-פרו. גולש גלים וסקי (אלוף ישראל לריצות ארוכות לנוער/קדטים) נשוי באושר ואוהב לטייל בעולם. תמיד נכון לעזור ובכל שאלה ניתן לפנות אליו.

תיק עבודותערוץ הגו-פרו

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים