גולשים בכותרות? – מדליית זהב = יהלום!

יולי 25, 2014

הוא בסה"כ בן 24 וכבר זכה להגיע להישגים שרבים אחרים רק חולמים. ביום שישי 09.07.2010 זכה שחר צוברי בפעם השנייה ברציפות באליפות אירופה בגלשני רוח ניל פרייד. שחר צבר שני מדליות זהב באליפויות אירופה והיה גם לישראלי השני שזכה במדליה אולימפית (ארד באולימפידת בייג'ינג 2008 וגל פרידמן זכה בזהב הראשון לישראל באולימפיאדת אתונה שנת 2004).

מתעוררים מאוחר

כשמדובר על זכייה באליפות או מדליה מוזהבת פתאום כולם מרגישים בגאווה, אבל החשיפה היא מדתית וצנועה בהשוואה להישג מעורר ההערצה: כתבות בעיתונים (טור קצר וצדדי), ראיונות בטלויזיה ("נו, אז איך היה?" שואל רפי רשף חצי דקה לפני הפרסומות) ופגישה עם נשיא המדינה ("משט מוצלח יותר מהמרמרה" אומר הנשיא) הכל טוב ויפה אבל במדינת ישראל יודעים לפרגן רק לאחר מעשה. היכן הם היו כולם בשעה שזה התאמן והתחרה? מדוע התקשורת לא שלחה כתב אחד לאליפות אירופה? היכן התמונות של הזכייה? ולמה לא נותנים גיבוי כספי מכובד כיאה לספורטאי מצטיין שמביא כבוד למדינה?

הכתבה הבאה מטרתה לפרגן לשחר צוברי ולענף השייט והגלישה אבל מטרתו גם לנער את כל הממסד התקשורתי / ספורטיבי בארצנו. הקונצנזוס של הספורט המקצועני בישראל נוטה להתעסק בכדורגל (כמו בכל העולם בזמן המונדיאל - הדת החדשה) ואילו את ענף הגלישה מחשיבים לענף נישה ומשאירים אותו הרחק בסוף המוסף. שחקני כדורגל שוחים במיליונים, סוחרים בהם כמו ביהלומים, ואילו הגולשים צריכים להסתפק במענקים זעומים שמספיקים למפרש ואולי לטיסה קצרה ליעד לא מוכר בכדי לקדם עצמם.

הגולשים בישראל הם אלו שבעצם הביאו את ההישגים הגדולים ביותר לישראל הרבה מעבר לכל ענף ספורט אחר!

שימו לב לטבלת ההישגים הבא:

מדליסטאים ישראלים בענף הגלישה (גלישת רוח)

שנה

שם

אליפות

מדליה

דגם

1992

עמית ענבר

עולם

כסף

מיסטרל

1993

עמית ענבר

אירופה

זהב

מיסטרל

1995

גל פרידמן

אירופה

כסף

מיסטרל

1996

גל פרידמן

עולם

כסף

מיסטרל

1996

גל פרידמן

אולימפיאדה

ארד

מיסטרל

1997

גל פרידמן

אירופה

ארד

מיסטרל

1997

עמית ענבר

עולם

כסף

מיסטרל

1998

עמית ענבר

עולם

כסף

מיסטרל

1998

עמית ענבר

אירופה

זהב

מיסטרל

2000

עמית ענבר

אירופה

כסף

מיסטרל

2001

גל פרידמן

אירופה

ארד

מיסטרל

2002

גל פרידמן

עולם

זהב

מיסטרל

2002

גל פרידמן

אירופה

כסף

מיסטרל

2003

לי קורזיץ

עולם

זהב

מיסטרל

2003

גל פרידמן

עולם

ארד

מיסטרל

2004

גל פרידמן

אולימפיאדה

זהב

מיסטרל

2008

שחר צוברי

עולם

ארד

ניל פרייד

2008

שחר צוברי

אולימפיאדה

ארד

ניל פרייד

2009

שחר צוברי

אירופה

זהב

ניל פרייד

2009

נמרוד משיח

עולם

כסף

ניל פרייד

2010

שחר צוברי

אירופה

זהב

ניל פרייד

במה אנחנו שונים מ...

ספרד. אמנם זכתה במונדיאל 2010 בכדורגל אבל היא מהווה דוגמא למדינה שמשקיעה באופן נרחב בכל ענפי הספורט ומדרגת את הספורטאים שלה גבוה בראשית הטבלאות העולמיות. הספרדים מככבים באופנים, טניס, כדורסל, פורמולה 1 ועוד... לישראל ייקח זמן רב להגיע להישגים אלו אך היא אינה נמצאת הרחק מאחור... גם לנו יש טניסאים מוכשרים, קבוצות כדורסל משגשות וגם גולשים מצויינים – המשותף לכולם הוא שהם לא מקבלים את הגיבוי הראוי מהמדינה שדואגת להתגאות בהישגיהם ומדירה רגליה מפיתוח ותמיכה כלכלית ומוסדית בהם. 

אז אולי אנחנו עדיין לא מולטי טאלנטים כספרד אבל מדינת ישראל יכולה למתג את עצמה כרגע כמעצמה ימית ככל הנוגע לספורט הימי. הבסיס כבר קיים: הרצון העז של הגולשים להצליח במעט שיש להם, תנאי מזג האויר האופטימאליים, הים התיכון, סוף והכנרת , והאהבה הבלתי נגמרת לים כחלק מנפשם של הגולשים הכישרוניים. היהלומים האלו מכוסים כרגע בשכבות של אבן וחול... הגיע הזמן שמדינת ישראל תאמץ אותם לקרבה ותלטש את היהלום האמיתי שנקרא גולשים.

art2

מדינת ישראל מתפארת בחופי ים רחבים וכמוקד תיירותי אבל בעצם מזניחה את החופים ואת העוסקים בספורט הימי. היא משקיעה הון בענפים כושלים במקום לתגמל ולקדם את הענפים שבהם באמת יש סיכוי וחזון ושהוכיחו שיש להם גם כוח להביא מדליות ואליפויות.

באשקלון, כמו בישראל רבתי, יש אפשרות לקדם את ענף הגולשים: גולשי קייט סרף, רוח וגלים. כל שצריך הוא להגדיל ראש ותקציבים: במחיר של שחקן כדורגל יחיד אנו יכולים להקים מועדנים, להשקיע בבתי ספר לגולשים, התאגדות, התאחדות, להוסיף תשתיות עזר, לקיים תחרויות ארציות ועולמיות. לתמוך בגולשים מצטיינים כגון ברק כהן בגלישת גלים ואלי זרקא (מקום שלישי בעולם!!!) בקייט סרף, האם מישהו מאותם אנשים היושבים בעירייה שמע את שמותיהם של אלו או את ההישגים שאליהם הגיעו? לשמחתי יש עוד רבים עם כישרון ושנולדו עם מדליה של זהב אבל אין עדיין מי שיעזור להם לענוד אותם על צווארם.

לסיכום: מותר לנו להרגיש גאווה. עם ישראל רשאי להתאחד עם זכייתו של שחר צוברי כאילו והייתה זו זכייה שהיה לו חלק בה... אבל בעצם שחר צוברי זכה לבדו, התאמן לבדו נסע לבדו - הניצחון הזה מגיע אך ורק לו!

נכתב כחומר למחשבה

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים