מגזין +

אתם חיפשתם גוגל מצא: מיק פאנינג היה נשיא ארה'ב במשך יומיים

מאת יואב נקש יולי 26, 2015

אין, אי אפשר בלי מנת פאנינג + כריש יומית. מאז תקיפת הכריש ב-J Bay שמתוארת על ידי רבים כ"מפגש עם כריש", הרשת לא מפסיקה לנעוץ שיניים בכל פיסת מידע ומכל זווית אפשרית. הנה הוא מותקף - כמעט נטרף, וכאן הוא יוצא מהרכב, ופה הוא מדבר למצלמה ואח"כ מתחבק, ושם הוא עולה על טיסה ובנחיתה ראיון מאולתר, ואמא מדברת ברדיו והדובר של ה-WSL עורך מסיבת עיתונאים וכל העולם רוחש, גועש, ממים, שידורים חוזרים, פרשנויות ומה לא? ואז מגיעה גוגל ומאשרת את זה באופן רשמי: אלוף העולם בגלישה 3 פעמים עבר בפער ניכר את חיפוש שמו של נשיא ארה"ב.

הכריש של פאנינג נגס לו בפופולריות. ברק אובאמה מנופף לשלום לגוגל...

כן, נתון זה מצביע על כך שלמשך זמן מסויים מיק פאנינג היה נשיא ארה"ב... או משהו כזה. הפיצ'ר של Google Analytics שנקרא Google Trends משווה את הפופולריות של מונחים מסוימים בהקלדות חיפוש משתמשים ומדרג את התוצאות (שמות) בסולם של נקודות. בסקר שערכו חברנו מאתר The Inertia עולה כי לפני מקצה הגמר ב-J-Bay 2015, סך הנקודות של פנינג היה 1 בהשוואה ל- 14 של הנשיא ברק אובאמה. מרגע תקיפת הכריש סך הנקודות של פנינג זינק ל -77 כשמנהיג העולם החופשי נותר הרחק מאחור עם 16 נקודות. בערך באותו הזמן מספר הציוצים בטוויטר התקרב ל-450 ציוצים לדקה, ולאחר יומיים מספר הציוצים הגיע ל-250 אלף. כשהבאז וההלם חלפו ביום השלישי, מספר הנקודות של פאנינג ירד ל-17 - נתון מספרי שעדיין היה גבוה באופן משמעותי מהזמן שקדם ל"מקצה המלתעות".

אז איך קורה שבחור עם חליפת ניאופרן שגולש בים עובר בתוצאות החיפוש את הבחור שלובש חליפה בבית הלבן? גוגל, אינה משקרת כמובן. גם מבלי שה"אלוהים של האינטרנט" יביא לנו את זה במספרים יכולנו לתאר לעצמנו שהיה כאן סיפור עם באז תקשורתי שעשה שמות באלגוריתמים של חוות מעבדי-העל בעמק הסיליקון. למה? מה היה שונה מקרה זה מכל מקרה תקיפה אחר? אם נפרק את המשואה לגורמים נקבל שלושה פרמטרים עיקריים שמרכיבים את התוצאה: גולש שמחזיק בשלושה תארים של אלוף עולם, שידור חי של מקצה גמר תחרות גלישה מקצוענית בדרום אפריקה ו...כריש אחד. לכל אחד מהנתונים במשוואה יש חלק בתוצאה אך אפקט הכריש יכול להתקיים גם לבד.

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

אם נשים את חיפוש גולשי הגלים בצד - שלהם אינטרס ישיר, זיקה אמיתית והזדהות כנה עם מקרה התקיפה והמותקף - הצמא למידע וחיפוש שמו של פאנינג ע"י מחצית עולם שאינו עוסק בגלישה לא נבע מהדאגה לשלומו של האוסטרלי אלא בכדי לספק את יצר הסקרנות של "איך זה נראה כשכריש תוקף אדם". יחד עם זאת, ולהבדיל מעריפות הראשים של דעאש, מקרה התקיפה שצולם בשידור חי היה סטרילי ובלי טיפה של זוועה - דבר שנתן לגיטימציה למיליוני אנשים לצפות במקרה מבלי להסתיר את פניהם של ילדיהם בני החמש. 

בשבוע זה מילות החיפוש בגוגל נעו בין מיק פאנינג ל- Shark Attack - שיא של כל הזמנים נשבר. הסקרנות האנושית פיתחה גרורות והזינה את עצמה בעוד מתאבנים שספקו את יצר התיאבון האנושי לבשר טרי ואת ההיסטריה שנעה סביב מלתעות הכרישים. זה היה הגולש ההירואי שבא לעזרת חברו והידיעה על כך שהבחור המותקף גם הנחית לכריש כמה מכות... כולם רצו לראות את הנוק-אאוט של מיק אבל יותר מהכל כולם רצו לפחד יחד איתו - לראות במו עיניהם איך הפחד הגדול ביותר של חייהם תוקף!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים