מגזין +

מיחזור כחול / ירוק - ייצור גלשנים מזבל ימי ואשפת חופים

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

לגלוש בתוך זבל זה דבר נורא, לגלוש על "זבל" זה ההפך הגמור - לטובה:) למחזור ישנה חשיבות רבה בשמירה על האיזון האקולוגי של הים והסביבה, דרך שמונעת במידת מה את התהליך המעגלי שבו כל דבר שאתם זורקים חוזר אליכם בחזרה, נדבק לרגליכם ונכנס איתכם חזרה אל המיטה. ישנם דרכים רבות למחזר ובמקרים מסוימים זה לא חייב להיות רחוק מעיניכם, כי כל הזבל שיש על החוף לדוגמא יכול להיות בעצם הגלשן הבא שלכם. מיצגים אומנותיים עם מסר סביבתי הם דרך נפלאה להוביל לחשיבה יצירתית בקרב הגולשים ולכל אלו אשר להם זיקה לים. לפניכם כמה אנשים שהצליחו להוביל לתפיסה שכזאת וייצרו גלשנים מזבל ואשפה.

trash on board surf

הגולשים שמבלים שעות רבות בים ובחוף נוטים לגלות מעורבות ירוקה בגישתם ובדרישתם לפתרונות ירוקים שיכולים להפחית את רמת הזיהום וזה כולל גם את הציוד שיש ברשותם. קווין קנינגהאם (Kevin Cunningham) הא גולש ומייסד חברת הגלשנים Spirare שלא פעם מצא את עצמו מוטרד בגלל כל כמות האשפה שנשטפת אל חוף הגלישה שלו עד שהחליט לקחת יוזמה ולעשות משהו יצירתי בנוגע לכך. קווין החליט להתחיל בפרויקט בר קיימא שבו הוא יחזיר אל הים את האשפה שהים פולט אבל בצורה אחרת תועלתית ומיוחדת – הוא פשוט יבנה מזה גלשן. הרעיון שמאחורי הגלשן הממוחזר הוא ליהנות מיום גלישה בצורה האולטימטיבית ביותר שאפשר. בשעה שאתם רוכבים על גלשן המיוצר מחלקי אשפה שנשטפו אל החופים תגלו דרך מיוחדת, כפולה ומשובחת להרגיש טוב עם עצמכם עושים טוב לסביבה וגם דרך מסחרית חדשה שיש בה כוח תועלתי רב לשיווק מוצר ממוחזר שלו יש ביקוש רב בקרב הקהילה.

trash fin

קווין מתאר את הגלשנים אותם הוא מייצר כסוג של סימביוזה בין החומרים הטבעיים והמלאכותיים שמרכיבים את הגלשנים: פיסות קטנות של חומרים המיוצרים על ידי האדם כמו פלסטיק וזכוכית ממחוזרים ועוברים שימוש משני לציפוי הגלשנים. את שקיות הפלסטיק הופכים לרשתות בד חזקות ובקבוקי פלסטיק שנחתכים במידה עוברים הסבה לחרבות. קנינגהאם מקווה לייצר 100 גלשנים לפי הזמנה בשנה הקרובה, גלשנים שיעמדו בתקן מקצועי בכל המידות ובכל סוגי השייפים האפשריים. ואחרי הכול, אם הגלשן שלכם ישבר תמיד תוכלו לעשות בו שימוש חוזר ולמחזר אותו:)

גלשן מפחיות בירה

Beer Can Surfboard

עוד דרך מקורית לגלוש על הגלים בא לידי ביטוי בגלשן שנבנה ע"י האומן ריץ' מוריסון (Rich Morrison) מסאן-דייגו קליפורניה. מה שהתחיל כמיצג אומנותי לתערוכת Averio העוסקת באומנות גלישה מודרנית מצא את דרכו לגלשן מקורי שנקרא בפשטות: "גלשן פחיות הבירה". את הגלשן בנה ריץ' מ-72 פחיות בירה ריקות עליהן יצק פוליאסטר,  מרח שעווה וגם הצליח לגלוש איתו. מוריסון הצליח לבנות את הגלשן הפרקטי הראשון מסוגו בעולם שיוצר מפחיות בירה....!

Beer Can Surf

ריץ' מוריסון אסף פחיות בירה שלמות (שאינן מעוכות או פגומות) מהפאב הקרוב לביתו ובעזרת יצרן הגלשנים גארי סיגרייב (Gary Seagraves) הם בנו מהם גלשן פונקציונלי אמיתי. הגלשן בגובה 6.2 פיט בעיצוב "רוקט פיש" מאובזר בשתי חרבות וזנב V רחב (Swallow tail) מהווה דוגמא מצוינת לשימוש החוזר שיש במוצרים מתכלים: קח משהו שמיועד להגיע לאשפה ועשה בו שימוש למוצר שיהיה בו שימוש אמיתי ובר-קיימא. – גלשן שיכול לשמש אותך ליהנות מהרגעים היפים שברכיבה על הגלים.

ולסיום, לא כל כך קשור למחזור כמו שיותר קשור לבירה – תכירו את הגלשן בירה הראשון מסוגו שיוצר בספרד ע"י חברת הגלשנים PUKAS וחברת הבירה AMSTEL. עיצוב ביזארי לחלוטין של גלשנים בצורת פחית ובקבוק בירה. וכן, אפשר לגלוש על זה.. הגלשנים שויפו עם רוקר וקונקייב + שתי חרבות.

beer shaped surfboard

מישהו צמא לגלוש?

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים