גל ירוק – יוזמת ניקיון החופים תוקפת בכותרות.

יולי 25, 2014

היוזמה, העיריה, השקיות, החברה, הטבע והים - סלט שלם של עניינים בוערים בסדר היום של המאה ה-21 והכל ברדיוס המקומי של אשקלון. אחרי חודש רצוף מהמורות ודיווחים, בואו נעשה קצת סדר בכותרות. – טיפ: יש סוף טוב

 
על איזה צעקה מדובר?

ב-29.08 יצאנו ליוזמת ניקיון בחוף גוטה (הסוכה הלבנה). המבצע היה מוצלח עם מצבור של כ-15 שקיות (ראה כתבה קודמת). ביום ראשון מיהרתי לדווח על מיקומם לעיריה וקיוויתי שיגיעו לפנות אותם. הימים חלפו לאיטם והשקיות נשארו במקומם.

ex1שירותי הניקיון בוששו לבוא שישה ימים מאז מבצע הניקיון – בזמן זה תכולת השקיות התפזרה וכך גם כבודם של המתנדבים שעמלו לאסוף אותם.


ב- 05.09 התכנסנו באופן אקראי פעם נוספת ואספנו שקיות רבות, אותן הנחנו בתוך פח (ללא שקית) שהיה מונח על החוף... Ex2ושוב אותו הסיפור חוזר על עצמו, "נדידת השקיות" המשיכה שבוע נוסף...

יחסם המזלזל של הגורמים העירוניים לתרומתם הרבה של המתנדבים/התושבים הציפו אותי ברגשות כאב, האנלוגיה ל"צעקה" של אדוארד מונק, שהוזכרה בכתבה הקודמת, היתה דרכי להקרין זאת אליכם. הציור בעל משמעות כה רחבה, שנתן לי השראה רבה וחיזק בי את האמונה – מתוך תהומות נפשי הצעקה הפכה לשאגה.

יאללה מלחמה!

המאבק היומי בגזרת החוף ואיכות הסביבה הפך גם לעימות חזיתי עם האגף לאיכות הסביבה ומחלקת החופים בעירית אשקלון. לכאורה, יחסי הכוחות לא שווים, מצד אחד עומד אדם אחד שמחזיק שקית ביד ומבקש שירות ומן הצד האחר גוף בירוקרטי מסורבל שלא סופר אותו ממטר... 2Gether
חשבתי שיהיה מן הראוי להזכיר לגורמים העירוניים פרט חשוב וקטן: זו אינה מלחמה אישית. אני לא לבד! יחד איתי "צבא" של תושבים ואזרחים חדורי אמונה שנלחמים על זכויותיהם עם פרחים בקנה... להבדיל מהצבא הרגיל והמוכר, כשאנחנו יורים אנחנו מנביטים ומפריחים! - האם קיים מישהו בר-דעת שיכול להישאר לכך אדיש?

עם "בנדנות ירוקות" לראשינו אנחנו התושבים מתפלשים באשפה, תופסים מחסות מאחורי שקיות ותוקפים כבר חודשים רבים, השיריון עבה, אך אנו יודעים שהוא חלול מבפנים, הצלחנו לשרוט אבל לא להפיל. כמעט מיואשים, עייפים אבל עדיין נחושים מגבשים אסטרטגיה חדשה. הגיע הזמן להכניס את הכלים הכבדים לתמונה. הכלים הכבדים יכולים לנוע ביתר חופשיות ולהתפרס על שטח רחב, הם יכולים להפיץ את "זרעי הפורענות" בשעה שהם חסינים מכדורי נותבים מוניציפלים, יש להם חלק חשוב מאוד בעיצוב דעת הקהל – זוהי התקשורת כמובן.

BOOM!

יוזמת הניקיון הייחודית שלנו התפרסמה כבר פעמים רבות באמצעי המדיה השונים. אבל הפירסומים הרבים אודות אוזלת ידה של העיריה בחודש האחרון היה כה משמעותי עד שכביכול השקיות "התפוצצו" להם בפנים.

הידיעה נשלחה בתפוצה רחבה. זה התחיל בסדרת כתבות באתרים מקוונים ובעיתונים מקומיים, עד היום משרד איכות הסביבה בעיריה נמנעו מלהגיב ולראשונה גם אני זכיתי לקרוא תגובה לטענותיי. תגובה לקונית ומתכחשת. (נו... למ ציפיתם?)
זה המשיך בראיון לתוכנית "יומן הבוקר" ברדיו דרום, רגעים ספורים לפני השידור התקשר אלי גורם מהעיריה והביע את מורת רוחו וביקש ממני לרדת מהענין ... אני לא נסוגתי, עליתי לשידור ודיברתי אל גלי האתר בפרחים. בשלב זה הגיעו בצד השני להבנה שהפרחים שאנחנו יורים עליהם יכולים להפוך לקוצים. קוצים שיפריעו בישיבה על הכסא המהודר שבמשרד הממוזג...

יום למחרת (ה-17.09) החוף היה נקי (כמעט). מחוף גוטה ועד הצפוני. טרקטור סינן ושיטח את החול, עובדי נקיון התפרסו ואספו אשפה אל תוך שקיות, בפחים הפזורים בחוף מיקמו שקיות...
חבולים ומותשים יכולנו לזקוף את הראש, המערכה תמה בניצחון מתוק... ניצחון זמני... שבו כולנו, גם העיריה, הם הזוכים המאושרים.

ריקושטים...!

Yediot_headerמערכה זו אומנם באה לסיומה אבל לכל מקרה ובמידה והניקיון העירוני שנערך היה רק בכדי לרצות אותנו או לצאת ידי חובה, דאגנו להשאיר מאחור תזכורת שבו הפרצוף שלי "מרוח" על שער עיתון (ידיעות העיר אשקלון). ובמידה וגם זה לא ייזכר להרבה זמן נדאג לשלוח להם עותק של מגזין "מסע אחר", שם יחייך אליהם הפעיל הסביבתי לחודש אוקטובר.

אבל התזכורת העיקרית ולפי מיטב המסורת הייחודית תהיה זו יוזמת הניקיון שתמשיך לפעול באופן עקבי לאורך החופים. (המבצע הבא, כבר בתחילת חודש אוקטובר הקרוב – הודעה על התאריך והמקום יפורסמו בקרוב)בכל מידת הצניעות. כולי תקווה שהדברים שנכתבו כאן ישרו בכם תחושה של כוח וביטחון. שמעשים אלו ישמשו עבורכם דוגמא לדבקותו של אדם בעקרונותיו ואמונותו, לחתור אל המטרה בנחישות ובתעוזה להוכיח לעצמכם שאפשר לשנות ולהשפיע. לתרום זו זכות ולא חובה.

תודה רבה לכל אמצעי המדיה שהעלו את הנושא הבוער לסדר היום, תודה לכל התושבים, המתנדבים ואלו שנותנים לנו רוח גבית.

מכאן אנו מקווים רק לפרוח ולשגשג, בשילוב כוחות עם העיריה אם לאו, הדבר הבטוח הוא שאת משאבי האנרגיה הבאים שלנו אנו נוציא למטרה אחת חשובה – האהבה לטבע ,לים ולסביבה.

יואב נקש

 

לקט קישורים:

 

* לחצו כאן לכתבה בעיתון כאן דרום ה-12.09 כתב: רועי צאייג.
* לחצו כאן לכתבה באתר אשקלונים
* לחצו כאן לראיון בתוכנית "יומן הבוקר" ברדיו דרום ה-16.09
* לחצו כאן לכתבת השער בידיעות אשקלון ה-19.09.08, כתב: שמוליק חדדעמוד שער, עמוד כתבה ראשי 1, 2, 3.
* לחצו כאן לפעיל חודש אוקטובר 2008 במגזין "מסע אחר" 

 

סיקור וידיאו בשידור היומי אודות מבצעי הניקיון ומחדל השקיות:

* יוזמת הניקיון ה-29.08

* עדכון אודות אי פינוי השקיות - 02.09

* דיווח על מפגעים נוספים בחוף הים - 07.09

* עדכון לגבי האשפה הפזורה בחופים - 09.09

 

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים