מגזין +

מחשמלת! תכירו את היזמית הישראלית שמפיקה אנרגיה מגלי הים

מאת יואב נקש יוני 21, 2019

הים הגדול הוא מקור אנרגטי בלתי נידלה ובחיפוש האנושות אחר מקורות אנרגיה מתחדשות, המרחבים הכחולים יכולים להפוך לתחנות של כוח טבעי. להפקת חשמל מגלי הים יש תמורות אדירות, כלכליות וסביבתיות, ואינה ברוורמרן שהבחינה בפוטנציאל הגלום בכך קידמה פיתוח טכנולוגי חדשני ויסדה את חברת Eco Wave Power. בזכות תעוזתה וחזונה, החברה שבבעלותה מחוללת כיום אנרגיה ירוקה ומהפכה בתחום הפקת חשמל ברחבי העולם.

בעוד שטורבינות רוח או מתקנים סולרים תלויים ישירות בתנאי מזג האויר, הפקת חשמל מגלי הים תופסת את מקומם כאלטרנטיבה עדיפה שמתבטאת בנצילות גבוהה שכן הים נמצא כל הזמן בתנועה. בחברת אקו ווייב פיתחו רעיון פשוט לכדי פטנט מחוכם המתבסס על ניצול של תשתיות קיימות להקמת מתקנים מחוללי חשמל. מצופים המוצמדים לדפנות שוברי גלים, רציפים, או מזחים של מרינות הופכים באחת ל"טורבינות" זעירות של תחנת כוח. המצופים שנמצאים בגובה פני הים עולים ויורדים עם תנועת הגלים ובוכנות הידראוליות ממירות את התנועה לחשמל שעובר דרך מצברים המחוברים לרשת חשמל מרכזית.

מצופים המקובעים לדפנות מזחים מחוללים חשמל עם תנודות הגלים. בתמונה: אקו ווייב בגיברלטר.

מאחורי המיזם המחשמל הזה עומדת יזמית אמיצה שנולדה באוקראינה וגדלה בעכו. אינה ברוורמן אולי זכורה לחלקכם מהתוכנית הראשונה של "האח הגדול" בשנת 2008 אבל את השואו האמיתי של חייה היא נותנת היום כשהיא מקדמת את הטכנולוגיה שעושה גלים של חשמל ברחבי העולם. את חברת Eco Wave Power הקימה ברוורמן כשהיתה בת 24 יחד עם שותפה לפרויקט דויד לב. חמש שנים לאחר מכן היא הקימה תחנה ראשונה בגיברלטר, ובימים אלו פועלת להקמת תחנות נוספות במקסיקו, סין, שוודיה וישראל. פעילותה העניפה בתחום האנרגיה המתחדשת העניק לה פרסום רב במדיה הרחבה וכבוד מלכות כששמה נכלל ברשימת 100 הנשים שמשנות את העולם במאה ה-21.

"על פי המכון העולמי לאנרגיה, גלי הים הינם מקור אנרגיה עצום, שכן מגלי הים ניתן להפיק כמות חשמל כפולה מן הכמות שהעולם מייצר כעת!"

לבחירה של ברוורמן להתמקד בתחום האנרגיה הירוקה נלווה סיפור אישי ומרגש שמתחיל הרחק מן הים. ברוורמן נולדה כשבועיים לפני הפיצוץ שארע בתחנת הכוח הגרעינית בצ'רנוביל ב-1986 ועל אף כי עיר הולדתה צ'רקאסי היתה מרוחקת 300 ק"מ מאזור האסון, כתינוקת היא סבלה מתופעות לוואי בריאותיות קשות שנגרמו בעקבות החשיפה לנשורת וזיהום האוויר - כתוצאה מכך היא חוותה דום נשימתי שכמעט הביא למותה. נסיבות טראגיות אלו בילדותה הותירו חותם משמעותי על חייה והם אלו שהובילו אותה לחיפוש חלופות אחרות להפקת אנרגיה ידידותית, נקיה ובעיקר כזו שתהיה בטוחה.

אינה ברוורמן. את האנרגיה היא שואבת מגלי הים. (תמונה: Michael Fisch)

חברת אקו פאוור שברוורמן מחזיקה ב-30% ממניותיה, הקימה את תחנת הכוח הראשונה בגיברלטר בשנת 2016 בתפוקה של 100 קילו וואט הספק מותקן כשבכוונתה להגדילה ל-5 מגה וואט בשנים הקרובות ובכך לספק 15% מכלל התצרוכת של העיר-מדינה. ברוורמן גם הקימה דגם נסיוני בנמל יפו כשבכוונתה להגדיל את התצרוכת ל-20 מגה וואט ובכך לספק את כל החשמל שנמצא בשימוש עיריית ת"א. מקום נוסף בארץ שנמצא על הכוונת של אקו ווייב הוא נמל אשדוד עם 3.5 קילומטר של שובר גלים שיכול לספק תצרוכת של 50 מגה וואט לכ-50,000 בתי אב.

"אני נרגשת מן האפשרות להיות חלק מרכזי משוק האנרגיה המתחדשת העולמי בעתיד הקרוב, ולהביא את חברת אקו וייב פאוור להישגים משמעותיים בתחום". אינה ברוורמן

הפקת חשמל מגלי הים הוא רעיון שכבר עלה בשנים האחרונות בורסיות שונות. בפורטוגל היה רעיון לקבע כנפים על קרקעית הים שעם תנועת הזרמים מחוללים חשמל, באנגליה הקמת מזח שמפיק חשמל עם תנודות הים בין גאות ושפל ובהוואי פיתחו גלשני ציפה ואסדות המחוללים חשמל עם תנועת הזרמים על פני הים. הפיתוח של חברת אקו ווייב הוא אולי בעל הפטונציאל העדיף על כולם שמתבטא בנגישות ובשימוש בשוברי גלים דוממים שנמצאים בכל עיר הנושקת לים. אך כמו כל חלופה שמבקשת להמיר כוח גלים לחשמל, גם להתקן זה עלולות להיות מגבלות שמקורן בקשר ישיר לבלאי המואץ של רכיבים הבאים במגעם עם מי הים.

אינה ברוורמן "עושה גלים" בראיון לתאגיד השידור כאן.

כאשר מסתכלים על התמונה הרחבה לכל מחולל אנרגיה מתחדשת יש איזה חיסרון לצד יתרון. טורבינות רוח רועשות שקוטלות ציפורים וחוות סולאריות שמוגבלות לשעות השמש הם דוגמא למתקנים מגושמים שמשתלטים על שטחי נוף בתוליים, שהקמתם יקרה ופוגעים במרקם החיים בסביבתם. זאת בעוד שהיעילות והנצילות של הפקת חשמל מגלי הים היא אופטימלית, ממודרת, דיסקרטית ואפקטיבית בכל זמן נתון. הטכנולוגיה הזו שמיושמת כיום על ידי EWP היא כוח בתהוותו ואנו מקווים שעם האנרגיה שמשקיעה בכך ברוורמן, הגלים שהיא תעשה יפיקו חשמל בכל נקודה בעולם.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים