מגזין +

הברווזון הכי יפה באמבט-ים: גדול, חמוד וצהוב עם מסר ירוק!

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

פשוט חמודדד! גם כשהוא במימדי ענק, הברווז הצהוב זה הדבר הכי חמוד שתראו עוגן באחד מהנמלים בעולם. את האמבטיה הוא עזב לפני זמן רב ומאז הברווז צף לו על פני מי הים ושט לו ברחבי העולם... על רקע בניינים אפורים ונמלים עמוסים הברווזון בולט בצבעו ומפיח חיים ושמחה בקרב כל אלו שזוכים לצפות בו "בפעולה". מעבר לרגש השמחה לברווזון הצהוב יש תפקיד חשוב במסעו: קירוב לבבות והעברת מסר סביבתי – קוואק קוואק בכתבה הבאה:)

giant rubber duck ברווזון צהוב ענק

מרטין הופמן מנפח ברווזון...

רעיון הברווז הצהוב / הענק / הצף התחיל בשנת 2001 כשהאומן ההולנדי פלורנטין הופמן (Florentijn Hofman) ניפח ברווז גומי גדול באחת מתעלותיה של אמסטרדם למטרת צילום פרסומת שיועדה לאחד מערוצי הטלוויזיה ההולנדית. גובהו של הברווז (5 מטרים) היה צנוע בהשוואה לברווזים שבאו אחריו אך האטרקציה בדבר הברווז הענק התפשטה כמו אש בשדה קוצים במרחב הגלובלי וכו-לם רצו טעימה מהצעצוע הצף.

פלורנטין הבין שהוא נגע בנקודה רגישה וחיובית שביכולה לקרב לבבות בקרב אנשים מכל רחבי העולם ולהעניק להם רגע מיוחד של אושר, חיוך וצחוק; פלורנטין החליט לקחת את הברווזון למסעות חובקי עולם ונמלים כשבכל פעם שהוא עגן בנמל מרכזי של מדינה הוא שינה את גובהו באופן שרירותי... לפניכם לקט נבחר של מדינות ונמלים בהן ביקר הברווזון:

sao paolo brazil סאו פאולו ברזיל

כשהוא ביקר בסאו-פאולו (Sao Paulo) ברזיל גובהו היה 12 מטרים (בברזיל אגב, הוא גם הציף גם קוף ענק ש"פרוותו" הייתה בעצם עשויה מעשרת אלפים כפכפים)

auckland new zealand אוקלנד ניו-זילנד

באוקלנד (Aucland) ניו-זילנד הברווז התנשא ל-12 מטרים

osaka Japan אוסאקה יפן

באונומיצ'י (Anomichi) ובאוסקה (Osaka) יפן הוא היה בגובה של 10 מטרים

hasselt belguim האסלט בלגיה

בהאסלט (Hasselt) בלגיה הוא היה 12 מטרים

sydney australia סידני אוסטרליה

בסידני (Sydney) אוסטרליה 15 מטרים

st nazaire france סט נאזר צרפת

בסט נאזר (St. Nazaire) בצרפת הוא התנשא לגובה שיא של 26 מטרים! 

וב-02.05.2013 הברווז הצהוב הגיע לתחנתו ה-מי יודע כמה במסעו מסביב לעולם. בשעה שהוא עגן בנמל ויקטוריה הוא התנשא לגובה של 16.5 מטרים, שהם שווי ערך ל- 6 קומות, ובלט ביופיו וחמודתו על רקע בניניה האפרוריים והמפויחים של הונג קונג.

"מובי דאק" ואובדן התמימות

art3

אך לא תמיד זה היה משמח לראות את הברווז הצהוב צף על פני המים. בנסיבות שונות ומצערות, המסע של הברווז הצהוב הגדול החל שנים רבות לפני כן עם עשרות אלפי ברווזונים קטנים שטיילו ברחבי האוקיאנוסים; במהלך סערה בלב האוקיאנוס השקט, בינואר 1992 נפלו שלושה קונטיינרים מאוניה שהכילו 29,000 ברווזי גומי!

art5

2/3 מהברווזים צפו להם דרומה עם זרמי הים והגיעו לאחר שלושה חודשים אל חופי אוסטרליה, אינדונזיה ודרום אמריקה. 10,000 הברווזים הנותרים הפליגו להם צפונה אל עבר אלסקה עשו סיבוב חזרה ליד חופי יפן עד שהגיעו אל תחנתם הסופית (כמו שאר הפסולת בימים) אל "טבעת הזבל הגדולה" (Great Pacific Garbage Gyre Patch) בצפון האוקיאנוס הפסיפי. הברווזון החמוד העשוי מפלסטיק הפך בין לילה להיות גורם מזהם ולנזק סביבתי בעל כורחו.

צהוב עם מסר ירוק

ובחזרה לברווזון של הופמן. כאמור, כשהמים באמבטיה עלו על גדותיהם הברווזון הצהוב החליט לצאת ולחצות ימים ויבשות. בהשאלה לאמבטיה, הברווזון צף לו על מקור המים שמחבר בין כל היבשות – הים הגדול. כאקט סמלי על הזיהום שנגרם בעקבות נדידתם של עשרות אלפי הברווזונים ובהתאם לשינויים האקלימיים שמתרחשים בעולמנו, בחר פלורנטין להכניס גם את המימד האקולוגי והגברת המודעות לשמירה על איכות הסביבה והים כחלק עיקרי ממטרות המסע.


"...לברווזון הצהוב אין גבולות, הוא אינו מפלה אנשים ואין לו תפקיד פוליטי. הברווזון הצף הוא חברתי ובעל סגולות מרפא; באפשרותו להקל על מתחים עולמיים וגם להגדיר אותם. הברווזון רך, חברותי ומתאים לכל הגילאים. כמו הברווז שצף במרחבי המים של העולם כך כולנו שותפים לגורלו של אותו הים..." (פלורנטין הופמן)

osaka japan

 הברווזון ממשיך במסעו במרחבים הגדולים של הים והוא צפוי לעגון בחודשים הקרובים בארה"ב והיכן שהוא גם במזרח התיכון... אנו רק יכולים לקוות שהוא לא ייפסח על המרינה באשקלון או בכל מקום אחר לאורך חופי הים התיכון של ישראל...:-)


כתבה מאת יואב נקש – מאי 2013

 

 

צלם ים

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים