מגזין +

בחיפוש ברדיוס הביתי מצאתי את 'סוול השנה' שלי... בפורטוגל!

מאת עידן מורג מרץ 25, 2017

באמצע חודש מרץ 2017 פקד סוול מדהים את אריסרה. שבוע שלם של גלים בגובה שני ראשים, רוחות אוף-שור קלילות שנושבות מהמזרח ועושות את הים כל כך נקי וחלק ממש כמו זכוכית מנצנצת. העונה הזו התחילה בספטמבר ומאז פשוט לא הפסיקה ,החורף בפורטוגל השנה היה עולמי! גלים בתדירות של אינדונזיה ושבועות שלמים של רוחות אופשור שליטפו את האוקיאנוס עם סוולים נדירים.

בשנה האחרונה היו כמה סוולים שקשה מאוד לשכוח. הראשון שבהם היה בתחילת אוקטובר עם גלים בגובה 9 פיט, ים כחול, שמש חמימה ויום שלם של צינורות בלי סוף ובלי טיפת רוח. הסוול השני שאותו אני זוכר בברור היה כמה שבועות לאחר מכן בזמן תחרות ה-WSL בפניש. גלים בגובה 8 פיט ושוב יום שמשי בלי רוח. הגלים בבוקר היו קצת מוזרים אבל בצהריים נפתח סשן מושלם וחלול עם צינורות מהסרטים ובמים רק חמישה גולשים חלקו את הליין אפ. לפתע קפץ קלי סלייטר אל המים וממש באותו הרגע הרוח השתנתה לדרומית מערבית וגמרה על הסשן... זה כמובן לא הפריע לקלי לפרק את הים עוד שעה וחצי ולהראות לכולם איך זה נעשה.

מאז כבר עברו עוד מלא סשנים של גלישה ואשתי שמעה אותי אומר כבר מיליון פעם את המשפט "מחר הסוול האחרון של העונה" אלא שהשבוע זה כבר היה יותר כמו "מחר הסוול של שנה". הסתכלתי על התחזית וזה היה ניראה לי מוזר... הים לא יורד ואין רוח למשך כל השבוע - סוול אחד ארוך ומושלם. הפיק הראשון של הסוול היה ביום שלישי 6sec @ 9ft מתיאוס ואני קמנו מוקדם וכבר -06:45 היינו בקושוס (Coxos). השמש התחילה לעלות מעל האופק הים היה כל כך חלק ומושלם שכבר ידענו שהולך להיות יום מטורף! מהחוף ראינו גלים טובים אבל הגאות הייתה עדיין גבוהה בשביל קושוס אז החלטנו לחפש משהו יותר טוב.

חברי הטוב מתיאוס הוא גופי פוטר - לא שזה הפריע לו לשבור את קושוס אי פעם - אז כמובן שהוא ישר רצה ללכת לראות את אחד הסלאבס לשמאל שלצערי אני ממש לא יכול להגיד היכן מיקומו או לציין את שמו) אז זרמתי איתו ובדרך עצרנו לראות עוד חוף סודי שנמצא ממש ליד אריסרה. על קצה הצוק כבר היו 7 מכוניות ובהצצה מהירה אל הגלים ראינו כמה בוגיסטים נותנים בראש. בזווית העין הבחנו גם בדיין ריינולדס וקרייג אנדרסון לובשים חליפות ונכנסים למים... כבר התרגלתי לראות אותם כי הם משכירים את הבית לידי כבר שבועיים.

בזווית העין הבחנו גם בדיין ריינולדס וקרייג אנדרסון לובשים חליפות ונכנסים למים... כבר התרגלתי לראות אותם כי הם משכירים את הבית לידי כבר שבועיים.

בשעה 08:00 החלטנו שיש יותר מידי אנשים במים ושממשיכים בתוכנית בדרך למצוא גלים מושלמים בלי גולשים. בשעה 08:30 הגענו לספוט שהיה עם גל כבד ולא צפוי. במים היו שלושה בוגיסטים וג'ט סקי שגורר אותם ל תוך גל... האם ראיתם אי פעם בוגיסט שצריך שיגררו אותו? זה בדיוק מסביר כמה כבד היה הגל שם.

ב- 8:45 כבר התחלתי להיות בלחץ ,עוד לא נכנסנו למים ואני יודע שקושוס כבר בטוח עובד. מתיאוס רצה להמשיך לחפש אז הוא פתח את הלווין של גוגל והתחיל לתור אחר פרצים חדשים על קו החוף. כשהתחלנו לנסוע נזכרנו שמישהו אמר לנו פעם על איזה ספוט שלא מדברים עליו אז החלטנו לחפש אותו בעזרת הלויין ואשכרה הגענו אליו - סוף של דרך עפר מפותלת, פוינט מגניב בלי אף אחד מסביב. ספוט חדש. וואו איזה הרגשה נפלאה! על אף זאת היה שם גל ביצועים ואנחנו רצינו בצינורות עמידה... אז החלטנו לחזור למקום שבו התחלנו - לקושוס.

בשעה 10:00 הגענו לקושוס בדיוק בזמן הכי טוב ושניה לפני השפל. אלכס בוטליו ,טיאגו פירס וכל הצוות המקומי כבר היה שם ושבר את הים .לבשנו מהר חליפות וקפצנו מהסלע למים. הכיוון של הסוול היה בול, הצינורות כבדים והגלים מטורפים. החיפוש התחיל ונגמר באותו המקום וזו לא היתה הפעם הראשונה שזה קרה וזה לא נורא. עשינו טיול וגילינו מקומות חדשים... אם לא היינו עושים את הסיבוב הזה לבטח הייתי יושב בקושוס ומפנטז על הסלאב הסודי.

אודות הכתב. עידן מורג גר כיום אריסרה יחד עם אישתו מיכל וביתו אלמה. גולש כל יום ומכיר את כל החופים ברדיוס של 200 ק"מ. מנהל גסט האוס שפרטיו מופיעים לצד תמונותו בתחתית העמוד וישמח לשתף אותכם בידע המקומי שהוא צבר ולהמליץ לכם איפה כדאי לגלוש במבחר הגדול של הגלים באיזור.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
עידן מורג

התחלתי לגלוש בגיל 8 בחוף בית ינאי ומהר מאוד הגלישה הפכה להיות כל עולמי. טיילתי במרכז אמריקה בחיפוש אחר הגל המושלם שבמהלכו מצאתי את אהבת חיי מיכל. שבועיים לאחר החתונה בישראל, טסנו עם כרטיס בכיוון אחד לפורטוגל! נשמח לארח אתכם, לשתף אתכם בידע המקומי שצברנו ולהמליץ לכם היכן כדאי לגלוש במבחר הגדול של הגלים באיזור. ניתן ללקט מידע באתר epicwavesportugal וליצור איתי קשר גם דרך עמוד הפייסבוק.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים