אי וסירה מבקבוקי פלסטיק - מיחזור ירוק בעולם כחול

יוני 15, 2009

בעולם שבו כמות הפסולת יכולה לכסות שטחים נרחבים של ים ואדמה יהיו תמיד את אלו שינתבו את הפסולת לדבר שהוא מועיל, למיחזור ולהמצאות ירוקות. בעולם שבו מידת הצריכה למוצרים מזהמים כגון שקיות ופלסטיקים עוברת את מכסת הקיבולת של אתרי מטמנות ישנם אלו שעושים בהם שימוש חוזר פורצי גבולות. בעולם שבו אנשים עוברים טיפול פלסטי לעיצוב חלקים בגופם, ישנם אנשים שמעצבים בפלסטיקה את העולם. לפניכם שני סיפורים על שני אנשים מיוחדים: האחד בנה סירה ואילו השני אי!

הפלסטיקי - The Plastiki

יותר מ-31 מיליון טון של פלסטיק נזרקים מידי שנה בארה"ב בלבד, ומכיוון שהרוב מוצא את דרכו לים הדבר גורם לנזק אדיר לדגה ולמרקם האקולוגי השברירי של הים. דרק דה רוטשילד הוא הרפתקן וחוקר שהעלה רעיון ייחודי למשוך את תשומת הלב לבעיה עולם-סביבתית. בתהליך שנמשך כ-4 שנים דה רוטשילד בנה קטמרן של שישה אנשים מ- 12,500 בקבוקי פלסטיק והפליג למרחק של 8,000 מייל כשהוא חוצה את האוקיאנוס השקט יחד עם צוות של שלושה אנשים.

מכיוון שרבים סברו כי לא ניתן לבנות סירה בשלמותה מחומרים ממוחזרים, ויותר מכך סירה שהמבנה שלה ומערכת הציפה בנוי כולו מבקבוקי פלסטיק רגילים בלבד, הביאה להרבה ספקות אצל מומחים מהתחום. דרק דה רוטשילד וחברו הארכיטקט אנדי דובל הוכיחו לכולם שהם טועים עם יצירת המופת של סירה בשם "הפלסטיקי".

בכדי לוודא שהסירה "ירוקה" למהדרין, מעטפת הסירה נבנתה מחומר מחודש של פלסטיק ממוחזר ושני שלישים ממערכת הציפה נבנתה מבקבוקי פלסטיק רגילים. בכדי לתת לבקבוקי הפלסטיק את החוזק הדרוש לציפה ולתמיכה במבנה המעטפת, אל כל בקבוק הוכנסו מספר גרמים של קרח יבש, דבר שהעניק לחץ תואם של גז קרבון. התורן נבנה גם הוא מ-95 אחוזים של אלומיניום ממוחזר והמפרשים מפסולת של פלסטיק ממוחזר.

בכדי לבנות את הקטמראן בצורה הכי אקולוגית שאפשר, הצוות השתמש במחוללי אנרגיה נקיים: פנלים סולאריים, טורבינות רוח ואופני פדלים לחשמל היו רק חלק קטן מהטכנולוגיה הירוקה שהם נעזרו במסעם הארוך. הצוות גם שתל ירקות באדניות בכדי לגדל את האוכל בכוחות עצמם. צוות הפלסטיקי גמע 8000 מייל במסע שארך 128 יום מסאן פרנסיסקו ועד לסידני באוסטרליה. בשייט הייחודי הם הצליחו לעורר עיניין רב בכל העולם בנוגע לשמירה על הסביבה, הצורך במיחזור והחלופות הירוקות שעומדות לרשותנו.

אי מבקבוקי פלסטיק

art2

אם אתה לא יכול להרשות לעצמך לקנות אי, אז למה שלא תבנה אותו בעצמך? זה בדיוק מה שעשה רישי סווה (Rishi Sowa), האקטיביסט שהקדים את זמנו במספר שנים טובות בכל הקשור לשימוש חוזר בבקבוקי פלסטיק. עוד בשנת 1998 הוא בנה אי מלאכותי גדול בים הקריבי שצף על 250,000 בקבוקי פלסטיק! האי היה מאובזר בכל הגרין-טק שהיה זמין באותה התקופה: בית מפואר של שתי קומות, תנור סולארי, בית שימוש לקומפוסט, גינה שבה גידל ירקות ופירות, עצי דקל, מונגרובים ומספר חופים לבנים.... מספר שנים אח"כ סופת הוריקאן מחקה את האי הפסטורלי שלו והיום הוא מקווה לשחזר את ההיסטוריה בבנייתו של אי נוסף גדול בהרבה מזה שהיה ושאיתו הוא יוכל לשוט במרחבים העצומים של הים.

art5

האי הספיראלי המקורי נבנה במקסיקו על מצוף ענק של בקבוקי פלסטיק משומשים בגודל של 31 מטר רבוע. את הבקבוקים הוא קשר אחד לשני ורישת את יסודות האי עם עצי במבוק ופלטות עץ. תשתית זו הצליחה להחזיק את כל כובד העומס של העצים והבית, ועם זאת היה ביכולתו לשנע את האי ממקום למקום לפי רצונו עם מערכת הנע פשוטה. נדמה שבבנייתו את האי רישי חשב על הכל והמזל שיחק לטובתו. שורשי המונגרובים חיזקו את האחיזה של הבקבוקים ותרמו גם לשיכוך עוצמת הזרמים התחתיים של הים. הקומפוסט דישן את שורשי המונגרובים ואת גינתו בה גידל עגבניות בננות, מלונים ועוד.  גשם נאגר במיכל ענק ושימש אותו לכל צרכיו – נדמה שלא חסר לו דבר.

art1

רישי סווה הוא אדם סביבתי בכל רמ"ח אבריו שמשלב אומנות ומוסיקה בפרוייקט של חייו. מעבר לחלום חייו לאי בודד משלו, האי הספיראלי מהווה גם חזון של מינימליזם עם הפחתת החיכוך בניצול משאבי הטבע לחיים בר-קיימא. הגרסה הבא של האי תבנה בצורה יותר איתנה שתוכל לעמוד בתנאי מזג אוויר סוערים והאי יעגון במקום מוגן במפרץ מקסיקו. הבעיה היחידה שלפניה ניצב רישי היא מערכת בירוקרטית שדורשת רישיונות על האי בטענה שמכיוון שהאי הספיראלי יכול לשייט ממקום למקום הרשויות מכירות בו בתור כלי שייט ולא כאי...

הרפתקאות ירוקות מעין אלו מזכירות לנו את החשיבות והאחריות שיש על כתפי המין האנושי כחברה צרכנית חכמה ומן הצד השני כמגנה מפני התחממות גלובאלית, חומציות גבוהה במימי האוקיאנוסים והימים, ונזק אדיר שנגרם מפסולת רבה של שקיות ובקבוקי פלסטיק ("המחלה הסביבתית של הדור הנוכחי"). בפעם הבאה שיש ברשותכם בקבוק פלסטיק ריק תחשבו איך אתם יכולים למחזר ואלי לבנות לעצמכם עולם חדש נקי וירוק בהרבה...:-)

לחצו כאן לאתר של הפלסטיקי

לחצו כאן לאתר של האי הצף

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים