ג'יי אלדרס - אומן עכשוי של ציור ים וגלישה

אוגוסט 04, 2011

האומנות מתחילה במקום שבו הנפש של האדם מוצאת את השראתה. לפני שנים רבות ציירתי על בד קנבס דמות נשית ארוכת קומה רוכבת באלגנטיות סוריאליסטית על גלשן. הדמות הזו הייתה בפרופורציות שונות מאלו המוכרות לנו אך היא התמזגה באלגנטיות עם הגל המוארך ונופו של הים שאותו משחתי בצבעים חמים וארוכי מכחול. הרעיון שסבב את הציור נבע מאהבתי לגלישה, ולים אך עיקרו היה בהשראתו של אומן ציור בשם ג'יי אלדרס.

Jay Alders

ג'יי אלדרס הוא אחד מציירי הגלישה המובילים בעולם, האדם שהכניס לז'רגון האומנות את המונח "Surf Artist" במשמעותו העמוקה ביותר. אין מדובר באומנות ציור פשוטה כי אם בציורים עתירי דמיון שניכרת בהם השפעתם של גדולי הציירים בכל הזמנים כגון סלבדור דאלי (Salvador Dali), ואשר (MC ESCHER). ציוריו של ג'יי אלדרס מתבטאים במשיכות מכחול ארוכות, צבעים עזים ובקומפוזיציה עשירה של נופי הים עם דמויות מסוגננות וייחודיות.

Jay Alders

אלדרס נולד בפרבר בקרבת העיר ניו ג'רזי שבארה"ב בשנת 1973, מרחק של 12 דקות מהחוף ושעתיים מההרים המושלגים. כבר מגיל צעיר הוא גילה את העולם של הספורט האתגרי. זה החל בסקייטבורד, אופני BMX והמשיך לגלישת גלים וסנו-בורד בשנות העשרה. הפעילות הספורטיבית וקרבתו לקהילת ההיפים שכבשו את חופי ילדותו הביאו אותו לחשיבה מפותחת ומתקדמת שהתבטאה בשינוי הרגליו. בגיל 16 הוא הפך לצמחוני והקים בבית ספרו קבוצה לשמירה על הסביבה. ההשפעה של הים, המרחבים האינסופיים, הצבעים היפים של השקיעה ואורח החיים החופשי שאפיין את  קהילת הגולשים הוציאו ממנו את היצר האומנותי.
אלדרס

אלדרס הוא בוגר האוניברסיטה לאומנות מונטקלייר (Montclair) המרוחקת כ-30 ק"מ מהתפוח הגדול – העיר ניו-יורק. מגוריו בקרבה לעיר הגדולה התוססת והמעניינת היו עבורו יצירתיות במיוחד. לאחר 9 שנים של חיים בעיר הגדולה הוא החליט לעבור חזרה אל עיירת חוף באמצע הדרך בין פילדלפיה וניו יורק. הערצתו לגוף האנושי בשילוב תחושותיו הפיזיות הביאו אותו ליצירת אומנות אוונגרדית. המשחקים עם הצבעים, הניסיונות בסגנונות ציור ומודלים גרמו להתפתחות מתמשכת בעבודות הציור והאומנות שלו. לבסוף אלדרס בחר להתמקד בסגנון ייחודי משלו במעין "פרדיגמות ראליסטיות". ציור שאינו יכול להופיע בתמונה ובצילום רגיל כי אם ניסיון להביא לסגנון ציור מובנה באופן קוהרנטי שבו המציאות מעוותת קצת. להשראה שבציוריו הוא נעזר בסממנים רגשיים המקבילים לניסיון חייו האישי.art5
לדבריו של אלדרס, לעיתים בזמן שהוא מצייר הוא יכול ממש לראות במוחו את הציור משתקף על גבי בד הקנבס. בפעמים אחרות הוא מוצא את עצמו עד להתפתחויות שונות משתיאר,  "טעויות" מכחול שהופכות למשהו אחר. במהלך הציורים הוא מוצא את עצו נשאב לתוך מצב תודעתי היפנוטי, סוג של "זן", שבו הוא רגוע ביותר. אלדרס מוסיף ואומר שהדבר הגדול הוא לא הציור הגשמי כמו שיש בציור להעביר תחושות ורגשות למתבונן בו.

Art_Tattoעבודות הציור של ג'יי אלדרס הפכו ליצירות אומנות מבוקשות ביותר שאינן רק מוצגות בגלריות וכנסים מיוחדים, כי אם גם על גבי עורם של אנשים שבחרו לקעקע את ציוריו – וכמוהם רבים! אלדרס הפך לשם דבר בתחום האומנות העכשווית והמודרנית בכל רחבי העולם, ברזיל, אוסטרליה, יפן ומדינות באירופה. לזכותו עשרות פרסומים בטלויזיה, רדיו, במגזינים של גלישה, סנו-בורד ומוסיקה.

art23

art45

ציוריו גם מעטרים גלשנים וסקייטבורדים של חברות שקנו זכויות על ציוריו. הוא חבר קרוב של כמה מהשמות הגדולים בענף הגלישה והאומנים של הגלישה ביניהם: רוב מצ'אדו (Rob Machado) וזמר הגלישה דונובן פרנקנרייטר (Donavon Frankenreiter).

art9אפשר לכתוב עוד רבות על ג'יי אלדרס אך אולי הדבר הטוב ביותר בכדי להמחיש את כשרונו הוא להביט בציוריו המופשטים, המדהימים! תנו לדימיון לרוץ, תנו לנשמה לפרוץ גבולות, תנו לאומנות לשחרר את הכישרון שאצור בכם, להשפיע על מוחם של אנשים ולשנות דרכי חשיבה בצורה הענוגה ביותר – בציור!

* לחצו כאן לביקור באתר הרשמי של ג'יי אלדרס

ג'יי אלדרס בראיון טלויזיוני ברשת CNBC

קליפ גלישה ומוסיקה של דונובן פרנקנרייטר - ג'יי אלדרס מצייר במהלך הופעה

art98

artadlers

adlers

adler

adllers

adlers

jay adllers

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים