מגזין +

קלי סלייטר האיש, הגולש והאגדה - מה אתם באמת יודעים עליו?

מאת יואב יולי 25, 2014

גם אלו שאינם גולשים יודעים דבר אחד או שנים על קלי סלייטר. זה ידוע לכל שהוא הגולש הטוב ביותר בעולם ובכל הזמנים, 11 פעמים אלוף עולם, נולד בקוקו ביץ בפלורידה, שיחק לצד פאמלה אנדרסון ב"משמר המפרץ" (וגם יצא איתה), מנגן וכותב מוסיקה, הפנים של חברת קוויקסילבר ועוסק בעוד ים של דברים –. אז חשבתם שאתם מכירים אותו...? תחשבו שוב. לפניכם עוד כמה עובדות נסתרות / גלויות על קלי סלייטר האיש (והאגדה).

על קלי סלייטר בקצרה

 

נולד ב-11 בפברואר 1972 בעיירת החוף קוקו ביץ' (Cocoa Beach) בפלורידה. הוא האמצעי מבין שני אחים שון סלייטר (הבכור) וסטפן סלייטר הצעיר ממנו. גולש רגולר כשרגל שמאל קדימה. הוא שוקל כ-75 ק"ג ומתנשא לגובה של 1.75. שייפר הגלשנים שלו הוא אל מאריק (Al Marick) ואוסף הגלשנים שלו כולל את הגדלים הבאים: 5.10, 6.1, 6.3 ו-6.6. ספוט הגלישה המועדף עליו הוא Kirra באוסטרליה, פייפליין בהוואי והתרגילים האהובים עליו הם צינורות ואיירים.

רוברט מי?

kelly slater child קלי סלייטר בילדותשם מלא: רוברט קלי סלייטר (Robert Kelly Slater). הוא נולד בשם רוברט אך כולם קראו לו בשמו האמצעי קלי. בילדותו הוא ספג הצקות חוזרות ונשנות מחבריו על כך ששמו הוא שם של בחורה ובכדי למנוע את המבוכה הוא בחר להשתמש בשם רוברט. עד ש... בשנת 1980 "רובי" או "בובי" סלייטר זכה באליפות הגלישה הראשונה והשם לא צלצל כל כך טוב כי הוא היה נשמע "גיקי" מידי, אז הוא חזר לשם קלי שהיה נשמע הרבה יותר "קול" (Cool) לתקופה – וטוב שכך עשה:) (אם היינו צריכים לעברת את שמו כנראה שהיינו קוראים לו קובי שכטר חחח)

מוצא ים תיכוני

kelly slater קלי סלייטר

בסוף שנות ה-90' פגשתי את קלי בפאב בסידני אוסטרליה ושאלתי אותו האם יש בכוונתו לבוא ולגלוש פעם בישראל. התשובה שקיבלתי ממנו הייתה קצת הזויה ודי תפסה אותי לא מוכן. הוא השיב לי כך: "אני מעדיף לגלוש קודם כל בסוריה כי סבא שלי נולד שם...". אז כן, הוא אינו מוסלמי אך השורשים של משפחתו מתחילים בסוריה. בשנת 2007 הוא ביקר בפעם הראשונה בחייו בישראל ועם כל רצף האירועים שעברו עליו ייתכן וזה היה ביקורו האחרון – (לחצו כאן לקריאה).

הוא הצטלם בעירום

kelly slater naked קלי סלייטר בעירום

בשנת 2010, קלי סלייטר הציג את גופו החסון בעירום מלא לכבוד המגזין השנתי "Body Issue" של ערוץ הספורט ESPN . סלייטר הצטלם למגזין יחד עם עוד 18 אתלטים ממקצועות ספורט נוספים, ביניהם האלופה האולימפית בסקי ג'וליה מנקוסו (Julia Mancuso), שחקן הגולף קרמילו ווילאגס (Camilo Villegas) וקבוצת פולו הנשים של ארה"ב. אם בענייני יופי ומגזינים עסקינן אז נוסיף לכך שבשנת 1991 הוא נבחר להיות האחד מבין 50 הגברים היפים בעולם של מגזין People.

זכייה ראשונה בתחרות גלישה עם בוגי

קלי סלייטר השתתף בפעם הראשונה בחייו בתחרות גלישה בשנת 1980 כשהוא בן 8 בלבד. אלא שבתחרות זו הוא לא זכה בגלישה על גלשן גלים כי אם בקטגוריית הבוגי כשהצליח לתפוס עליו גלים בעמידה... - כישרון מולד.

האלוף הצעיר והמבוגר ביותר באליפויות העולם בגלישה

11 worl champion in surfing kelly slater

בשנת 1992 כשהוא בן 20 בלבד, קלי סלייטר היה לגולש הצעיר ביותר שזכה באליפות העולם של הסבב המקצועני ASP. עם זכייתו בתואר אלוף העולם בפעם ה-11 בשנת 2011 הוא שבר את השיא (של עצמו) כגולש המבוגר ביותר שזכה באליפות העולם – בן 39 היה בזכייתו.

נלחם בתמנון ענק.... וניצח

kelly slater as Jimmy slade

קלי סלייטר ניסה את כוחו במשחק והשתתף בסדרת הטלויזיה המצליחה "משמר המפרץ" כשהוא מגלם את דמותו של גולש צעיר בשם ג'ימי סלייד (Jimmy Slade). באחד מהפרקים "ג'ימי" מצא את עצמו במצב מגוחך שבו הוא נאלץ להלחם בחיות ים מפלצתיות כגון אותו תמנון ענקי. ג'ימי... סליחה, קלי, נאלץ לספוג הרבה עלבונות ו"ירידות" במהלך סבב התחרויות כשבלית ברירה ואולי בחוכמה הוא החליט להפסיק עם קריירת המשחק וביטל את החוזה עם המפקים של "ביי ווטש" בהקדם האפשרי.

הוא ניגן בלהקה שנקראה בשם "The Surfers"

בסוף שנת 1990 קלי סלייטר, רוב מצ'אדו ופיטר קינג ניגנו יחדיו בהרכב שנקרא The Surfers"". הם הוציאו אלבום בכורה שנקרא "שירים מהצינור" (Songs from the pipe). קלי, שהוא נגן גיטרה מוכשר, הופיע במהלך חייו גם על הבמה עם אומנים רבים ביניהם: הזמר בן הארפר (Ben Harper), להקת פרל-ג'ם (Pearl Jam), הזמר ג'ק ג'ונסון (Jack Johnson) וגם הופיע בוידיאו קליפ של להקת גרבג' (Garbage).

10 מושלם כפול 2!

הוא מושלם. במקצה הגמר של התחרות בילבונג טהיטי בשנת 2005 ועל הגל של טיהופו, סלייטר היה לגולש הראשון בהיסטוריה של תחרויות הגלישה שהצליח להשיג ניקוד 10 מושלם – פעמיים! שזה בעצם 20 מתוך 20 הנקודות האפשריות בהתאם לתקנון "שני הגלים הטובים ביותר במקצה אחד" של ה-ASP.

חולם להיות שחקן גולף מקצועני

kelly the golfer קלי סלייטר משחק גולף

מהים הכחול אל הדשא הירוק, קלי סלייטר משחק גולף כמעט מידי יום והשאיפה להמשיך את רצף האליפויות בגלישה לא פוסחת גם על משחק המחבט והגומות. כמו כן הוא חובב דייג מושבע וג'יו-ג'יטסו.

ירוק מבפנים... תורם לסביבה

kelly slater foundation


"העמותה של קלי סלייטר" (The Kelly Slater Foundation) הוקמה למען הגברת המודעות, עזרה ותמיכה כלכלית בענייני חברה וסביבה. לאחר שזכה בתואר ה-10 שלו באליפות העולם, חברת קוויקסילבר תרמה לעמותה 10 צדקות בשווי 10,000 דולר האחת.

אחוזים בחברת קוויק-סילבר


קלי סלייטר מחזיק בשלושה אחוזים מענקית הגלישה קוויקסילבר. לאחר זכייתו באליפות ה-10 הוא סירב לבונוס שמן מהחברה על סך 10 מיליון דולר ואותם העדיף להמיר בעבור שלושה אחוזים של מניות בחברת קוויקסילבר. בזמן העסקה שווי המניות שאותן קיבל סלייטר היו על סך של 22 מיליון דולר – עסק לא רק בכלל.

אב לילדה אבל לא נשוי

slater and kalani

קלי הוא אב לילדה בת 12 בשם טיילור שחיה עם אימה בפלורידה. אימה, טמארה (Tamara), הייתה חברת ילדות של קלי מעיר הולדתו קוקו ביץ'. בת זוגתו לחיים בחמש השנים האחרונות היא בחורה בשם קלאני מילר (Kalani Miller) מהוואי בת ה-26. קלאני שנולדה בקליפורניה ועברה להוואי עם משפחתה הייתה בעברה דוגמנית של חברת רוקסי. ברשימת חברות העבר של קלי נמצא את השחקניות פאמלה אנדרסן, קירסטן דאנסט, קמרון דיאז והדוגמנית ג'יזל בונדשן. וכן, הוא יצא לערב אחד עם בר רפאלי בזמן שביקר בישראל בשנת 2007.

הגלשן שלו מוצג במוזיאון ההיסטוריה של ארה"ב

slater's board in museum הגלשן של סלייטר במוזיאון


לאחר זכייתו באליפות העולם ה-11, נבחר הגלשן של קלי להיות מוצג במוזיאון הלאומי של היסטוריית ארה"ב. הגלשן המוצג שימש אותו בזכייתו בתחרות ריפ קארל פרו בבלס ביץ' אוסטרליה בשנת 2010. יחד עם הגלשן מוצגים גם כדורי בייסבול כדורסל, רוגבי, פינג פונג, ציוד הוקי וכדומה. המוזיאון הלאומי להיסטוריה אמריקאית משמר ומציג מורשת אמריקאית הקשורה להישגים אישיים, תרבות ומקור.

עושה גלים... בבריכה

"חברת הגלים של קלי סלייטר" (The Kelly Sltater wave company ) הוא בעצם מיזם שאפתני שאותו הגה ומקדם סלייטר בעצמו: הקמתה של בריכת גלים הטובה ביותר בעולם. בריכת הגלים שעיצובה טרם הושלם (יש אומרים בשנת 2014) אמורה להפיק גלים שהרכיבה עליהם ארוכה מן הרגיל ואין סופית בתנועה מעגלית. הבריכה תדמה גלים אמיתיים ומושלמים שיאפשרו את כל סוגי התרגילים כגון צינורות, קירות לאופדליפם, ואיירים.

art4כמו לכל אדם גם לקלי סלייטר יש עוד הרבה סודות חבויים שאותם איננו יודעים אבל גם ה"מעט" הידוע לנו הוא הרבה מאוד בשביל מגה גולש אחד. בכתבה זו לא הכללתי את הספר שאותו הוא כותב (For the love) ועל כך שהוא מככב בכל משחק וידיאו של גלישה אפשרי אך בסופו של יום כל שאנחנו צריכים לדעת ולזכור הוא שהוא הגולש מספר אחד בעולם, המלך הבלתי מעורער של ענף הגלישה ואולי בדרכו לזכייה באליפות העולם ה-12... – או במילה אחת: ת ו ת ח !!!


כתבה מאת יואב נקש – ספטמבר 2012

 

 

 

 

צלם ים

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב

יואב נקש, צלם. עבורי המצלמה היא העין השלישית, התיעוד של הרגע הוא נצחי והזכרון הוא חלק בלתי נפרד מהחיים. הצילום הוא קסם והמצלמה היא השרביט - דרך נפלאה לבטא את שאני אוהב, דרך קצרה להגיע ללב. כשאנשים שואלים אותי באיזה ציוד אני משתמש התשובה שלי היא תמיד זהה: "בעיניים שלי". משפט אהוב: אל תצלם מה שאתה רואה תצלם את שאתה מרגיש :)

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים