ממש לא רגולר: רגל ימין קדימה - גולשים כמו גופי :)

מאת יואב נקש יולי 18, 2012

עולם הגלישה נחלק לשני סוגי גולשים: אלו שעומדים עם רגל שמאל קדימה על הגלשן ואלו שעומדים כשרגלם הימנית קדימה – בשפת הגולשים הם נקראים גולשי "רגולר" ו"גופי" בהתאמה. על אף שישנם שני סוגי עמידה עיקריים על גלשן הגלים (להוציא עמידת רגלים מקבילה על סאפ וחסקה), החלוקה אינה שווה פיפטי-פיפטי ולמעשה גולשי הרגולר רבים מגולשי הגופי. אז תמיד טוב לפתוח ברגל ימין ובכתבה הבאה נתפוס גלים כמו בסרטים המצויירים כשגופי מוביל את כיוון הגלישה.

שני סוגי העמידה הם השכיחים ביותר בקרב הגולשים ומעטים, וכישרוניים מצליחים לגלוש בשני הכיוונים ולעשות סוויטש-פוט (Switch foot) בסגנון קלאסי ברוכבם על הגלים. אז למה בחרתי דווקא להרחיב על גולשי הגופי? כי גופי זה מיוחד! ולא רק בגלל שזה נקרא על שמו של הכלב החביב מסדרת סרטי וולט-דיסני, אלא בגלל העובדה שזה לא רגיל (רגולר) או טבעי (נטורל) שהם הכינויים של העמידה ההפוכה לגופי. וחוץ מזה גם אני גולש גופי ובגלל זה יש לי זיקה גדולה יותר לכתוב על כך.

art5

במשך עשרות שבשנים, גולשים מתחילים תמיד נהגו לשאול את השאלה הבאה: "איך אני אדע מהי תנוחת הרגלים שלי בעמידה על הגלשן?" התשובה בכל המקרים תמיד תהיה זהה וניתן להשיב על כך דרך הניסוי הבא: אם מישהו ידחוף אותך מאחור, איזו רגל תשלח קדימה בכדי להדוף את התנופה? אם התשובה לשאלה היא רגל ימין אז ברוך הבא לעולם יוצא הדופן של גולשי ה"גופי".

ברכיבה על הגלשן, עמידת "גופי" באה לידי ביטוי כשרגל ימין מושטת קדימה ומובילה את כיוון התנועה. במצב ההפוך, גולשי "רגולר" או "נטורל" (Regular, Natuarl) הם אלו שגולשים "רגיל" כשרגל שמאל מושטת קדימה. מכאן נובע שכיוון הגלישה על הגל במה שמכונה "פרונט" או "בק-סייד", הוא בסך הכל עניין אינדיבידואלי של פרספקטיבה אישית.

art2

על הגל של טיהופו עדיף שתהיו גולשי גופי

הטבע ברא יותר גולשי רגולר (רגל שמאל קדימה) מגולשי גופי (רגל ימין קדימה). בעולם התחרותי התפתחו מספר תיאוריות בנוגע ליתרון שיש לתנוחת הרגליים האחת מול השניה בעמידה על הגלשן. האם קשה יותר לתפוס את פינת הגל של צ'ופו אם אתה גולש כשגבך מופנה אל הגל? התשובה לכך כמובן תלויה בכישוריו של הגולש ושליטתו בגלשן.

"איך אני אדע מהי תנוחת הרגלים שלי בעמידה על הגלשן?" התשובה בכל המקרים תמיד תהיה זהה וניתן להשיב על כך דרך הניסוי הבא: אם מישהו ידחוף אותך מאחור, איזו רגל תשלח קדימה בכדי להדוף את התנופה? אם התשובה לשאלה היא רגל ימין אז ברוך הבא לעולם יוצא הדופן של גולשי ה"גופי".

בהיסטוריה של אליפויות העולם בגלישה יש יותר היצע של גלים ימניים (Right hander) מגלים בכיוון שמאלי (Left Hander). מרבית יעדי הגלישה והספוטים הידועים ביותר בעולם, מקליפורניה ועד לגולד-קוסט באוסטרליה, מציעים יותר גלי פרונטסייד לגולשי הרגולר - משמע, גלי בק-סייד לגולשי הגופי. למרות זאת אין הדבר אומר שגולשי גופי לא הצליחו להעפיל לדירוגים גבוהים בתחרויות הגלישה המקצועניות. למעשה, מאז 1964, הצליחו כשמונה גולשי גופי לקטוף את התארים הרמים ביותר בענף הגלישה: רולף אורנס (Rolf Aurness), ג'ים בלירס (Jim Blears), טום קארול (Tom Carroll), דמיאן הרדמן (Damien Hardman), בארטון לינץ' (Barton Lynch), דרק הו (Derek Ho), סי. ג'יי הובגוד (CJ Hobgood), גבריאל מדינה (Gabriel Medina) ומארק אוקיליפו (Mark Occhilupo) המופיע בתמונה בגל לבק-סייד.

goofy

באוסטרליה זה הפוך: מארק אוקילופו הגופי-פוטר בבוטום טורן על הבקסייד

עם זאת ניכרת עליונות בתארי הגלישה ואליפויות העולם בקרב גולשי הנטורל: מידג'ט פארלי (Midget Farrelly), פליפה פומר (Felipe Pomar), נאט יאנג (Nat Young), פרד האמינגס (Fred Hemmings), פיטר טאוננד (Peter Townend), שון טומסון (Shaun Tomson), וויין ברת'למיי (Wayne Bartholomew), מארק ריצ'רדס (Mark Richards), טום קארן (Tom Curren), מארטין פוטר (Martin Potter), סאני גרסיה (Sunny Garcia), אנדי איירונס (Andy Irons) מיק פאנינג (Mick Fanning), ג'ואל פרקינסון (Joel Parkinson), אדריאנו דה סוזה (Adriano de Souza), ג'ון ג'ון פלורנס (John John Florence) וכמובן מיודענו קלי סלייטר (Kelly Slater).

regular stance

סלייטר גולש הרגולר. יותר תארי אליפויות מכל גולשי הגופי ביחד

ההשוואה בין שני סוגי העמידה (Stance) וסיכומi של התוצאות בהחלט מרשימות עבור האנדרדוגים גולשי הגופי. 9 גולשי גופי מול 17 גולשי רגולר כשגבריאל מדינה היה אחרון גולשי הגופי לזכות באליפות העולם של ה-WSL בשנת 2014. ברשימת של גולשי הגופי הטובים ביותר בעולם נכללים שמות רבים ואגדות גלישה בלתי נשכחות - מדור גלישת הלונגבורד הקלאסי ועד לגיבורי השורט-בורד המודרני - על כן, יהיה קשה מאוד לבחור בגולש אחד שיקבל את התואר של גולש הגופי הטוב ביותר בהיסטוריה של הגלישה.

ניק קארול תמך בתיאוריה מעניינת שנוגעת להתפתחות העמידה על הגלשן ועל ריבוי גולשי ה"רגולר". לטענתו של ניק, גולשי לונגבורד רבים מקליפורניה ואוסטרליה פיתחו סגנון גלישה ייחודי של החלפות רגליים. רבים מהגולשים הם בעצם גולשים ימניים אבל בעמידה על לונג בורד בשונה מעמידה על גלשן קצר (המחייבת אותך להתחיל בעמידה יציבה במרכז הגלשן), הגולשים פיתחו טכניקה שבה הם מתחילים עם רגל שמאל קדימה. זה היה הרבה יותר פשוט עבורם להתחיל כך בגלל כיוון הגלים (Right Hander) על אף שהם / היו גולשי "גופי" מלידה.

art3

גופי, מי?

ולסיום אתנחתא קצרה: למה גולשים שעומדים עם רגל ימין קדימה נקראים "גולשי גופי" (Goofy Footers), מהו מקור הביטוי? התשובה לכך מעניינת ביותר. בשנת 1937, אולפני וולט דיסני הקרינו סרטון אנימציה שנקרא "חופשה בהוואי" (Hawaiian Holiday). בסרט המצויר, גופי הכלב החביב והתמהוני, ניסה את כוחו בגלישה ולאחר נסיונות רבים ומצחיקים הוא לבסוף  תפס את הגל כשרגלו הימנית ממוקמת בקדמת הגלשן...:-) ומאז חלק מהגולשים חיים בסרט (מצויר) :)

צפו בגופי האוריגינל - Hawaiin Holiday - Walt Disney 1937

גולשי הגופי הטובים ביותר בכל הזמנים:

 • אדריאן בוצ'אן - Adrian Buchan
 • בארטון לינץ' - Barton Lynch
 • בובי מרטינז - Bobby Martinez
 • כריסטיאן פלטשר - Christian Fletcher
 • סי. ג'יי הובגוד - CJ Hobgood
 • קלאיי מרצו - Clay Marzo
 • דמיאן הארדמן - Damien Hardman
 • דמיאן הובגוד - Damien Hobgood
 • דרק הו - Derek Ho
 • גבריאל מדינה - Gabriel Medina
 • גארי גרין - Gary Green
 • גארי לופז - Gerry Lopez
 • גלן ווינטון - Glen Winton
 • ג'ים בלירס - Jim Blears
 • ג'ואל טודור - Joel Tudor
 • קלאני רוב - Kalani Robb
 • לוק איגן - Luke Egan
 • מאר אוקילופו - Mark Occhilupo
 • נאת'ן פלטשר - Nathan Fletcher
 • רוב מצ'אדו - Rob Machado
 • רוברט אוגוסט - Robert August
 • רולף אורנס - Rolf Aurness
 • טים קארן - Tim Curran
 • טום קארול - Tom Carroll
שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים