מגזין +

המציג אינו שחקן: דיקפריו נואם ותורם לשמירה על האוקיאנוסים

מאת יואב נקש דצמבר 27, 2014

עזבו רגע את האקס-אקסית הסקסית הישראלית ואת כל הצהוב ובוא נתרכז בדברים בעלי משמעות - בכחול! לאחר שנשא נאום חוצב עולמות בהיכל המרכזי של בניין האו"ם בניו יורק, ליאונרדו דיקפריו הוכיח שהוא מסוגל לעשות יותר ממדינות ריבוניות ותרם 2 מיליון דולרים לארגון החוץ-ממשלתי Ocean 5 המחוייב לשמירה על חמשת האוקיאנוסים בעולם.

אם גם בחייו הפרטיים אנו מתקשים לדעת האם הוא מגלם דמות פיקטיבית אז כנראה שהשחקן שעומד לפנינו הוא פשוט מעולה. היה קל לחשוב שמדובר בעוד דמות מסצנה של אחד מסרטיו הנפלאים אלא שבמקרה הבא ליאונרדו דיקפריו הוא הדבר האמיתי - במשחק הזה של החיים הוא שם את המסיכה בצד וחושף את פניו היפים וחכמת רחשי ליבו שדורשים בטובת שלום העולם.

art2

בפתיחת פסגת האקלים העולמית בסוף חודש אוקטובר 2014, הטאלנט ההוליוודי עלה על דוכן הנואמים של האו"ם בניו-יורק וחצב בלהבות דבריו את ליבם הקר של נציגי המדינות. בקול סמכותי, בשפה רהוטה ובשטף דיבור ברור הוא הקריא את תסריט האימים של החיים על פני האדמה. בנאומו, ליאונרדו דיקפריו פרט על על השינויים האקלימיים שחלים בעולם ודחק בנציגי המדינות לפעול באופן מיידי לשינוי, שמירה ואכיפה לפני שיהיה מאוחר מידי.

"אנו יודעים שבצורות הופכות יותר שכיחות, האוקיאנוסים מתחממים ונעשים חומצתיים וגזי מתאן עולים מקרקעית הים", אומר דיקפריו. "אנו עדים לשינויים קיצוניים במזג האוויר, עליה במעלות החום והקרחונים שנמסים בקצב חסר תקדים במערב אנטרקטיקה וגרינלנד - קצב שמקדים בעשורים את תחזיות המדענים. אוויר צלול, מים נקיים ואקלים נוח הם זכויות אנושיות ראשונות במעלה. פתרון המשבר היא אינה שאלה של פוליטיקה אלא מחוייבות מוסרית של כולם".

כיומיים לאחר נאומו באו"ם, דיקפריו הוכיח את אמונתו בדבריו ונכונותו לשינוי כשהוא סלל את ראשית הדרך בתרומה נדיבה שהוציא מכיסו. דיקפריו תרם מקרן הצדקה שלו סכום של 2 מיליון דולרים המיועדים לפרויקטים של עצירת יתר הדייג ולהקמת שמורות ימיות ברחבי האוקיאנוסים. התרומה ניתנה לארגון החוץ-ממשלתי "Ocean 5" שמקדמים פרויקטים להרחבתן של שמורות ימיות באוקיאנוסים ובחבל הים הארקטי. כמו כן הארגון שם לעצמו למטרה להגביל את הדייג באירופה, ארה"ב ומרכז אמריקה. התרומה של דיקפריו גם תומכת במגמה להגנה על  מיני הדגים שבנמצאים בסכנת הכחדה וביניהם אוכלוסיית הכרישים.

סביר להניח שלא היינו שומעים על פסגת האקלים אלמלא דיקפריו היה נואם באו"ם שמום. רק לאישיות  גדולה ומפורסמת כמו דיקפריו יש את היכולת למלא אולמות של פוליטיקאים מעונבים ולהחדיר בהם קצת מהאג'נדה שמוטלת עליהם ומחובתם לקדם. ליאונרדו דיקפריו מוכיח שהוא אינו רק שחקן פנומנאלי שחי חיי פאר במרומי גבעת הוליווד אלא גם אדם עם ערכים הומניים שחי את חייו מחוץ לבועה - יחד עם כלל האנושות בעולם. ובדיוק כמו משפטו המפורסם מהסצנה על חרטום ה"טיטאניק": דיקפריו יצא מלך - מלך עולם!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים